Има си теоретични модели на базата на математиката, формули, уравнения от теорията на хаоса и ние реално работим с цифровата информация, като на много ниско ниво представяме информацията като битове. Върху тях прилагаме математически модели, които реално преработват информацията, така че тя реално да бъде защитена.
IT секторът се развива ежедневно. В тази сфера не спираш да учиш, независимо на колко години си. „И дори сега, докато си говорим, някъде някой може да прави нещо, което ще подобри живота на хората към по-добро.“
Дневно в Instagram се качват средно по 95 милиона снимки. 300 милиона са снимките във Facebook, като тук не влизат споделените по мейли, приложения и облаци. За Красимир Кордов това е неизчерпаем източник на данни за работата му. Дисертацията му се занимава със защита на цифровите изображения. „Идеята е само този, за когото е предназначена снимката, само той да може да я види. Ако реално някой ви подслушва мрежата или по някакъв начин открадне тези снимки, той не може да види какво има в тях.“
От детските му години, когато за първи път вижда „Правец 8", компютрите не са спирали да му бъдат интересни. За университетите е трудно да са оборудвани с най-новите технологии, защото всичко опира до пари, обяснява доц. Кордов, според когото висшите училища трябва да участват в повече проекти за изграждане на академична инфраструктура, за да могат да оборудват компютърни лаборатории и да купуват техника, с която студентите реално да работят. „Понякога скъпите играчки ги има само в университетите и големите частни организации“, казва той. Един от вариантите според него е да има фиксиран целеви бюджет само за закупуване на техника и за инфраструктура, а от сегашния общ бюджет университетите и училищата трябва да избират дали да си плащат заплатите, да правят ремонти или да си купят нова техника.
Трябва да има стипендии за талантливи ученици и студенти, защото „сега само най-добрите получават стипендия, а когато си малко под чертата, действа доста демотивиращо“, убеден е преподавателят.
В Шуменския университет има три компютърни специалности с прием около 30 студенти за всяка. Има и магистърски програми. "Но заради ниските заплати тук, когато завършат, отиват да се реализират в чужбина. Много жалко. Просто там вземат не два, три пъти, а десет пъти повече. Казват "ще отидем в чужбина, защото тук заплатите са смешни", коментира Красимир Кордов.
Доц. Кордов е доктор по информатика и доцент в Шуменски университет. Основните му научни интереси са в областта на компютърната сигурност и са свързани със защитата на информация чрез изграждането на криптографски алгоритми, в резултат на които са реализирани научни разработки, основа на публикации в редица международни списания, по-голямата част от които са с импакт ранг или импакт фактор. Носител е на награда "Джон Атанасов” за много високи постижения в областта на информационните и компютърните технологии.
Бюлетините от извънредния парламентарен вот в 135 секционни комисии в област Кърджали ще бъдат повторно преброени. Чувалите с изборните книжа вече са натоварени и до края на деня предстои да бъдат транспортирани до София, каза областният управител Никола Чанев. "Както е по закон, бюлетините са съхранявани в запечатани помещения на общинските..
В София 14-годишен ученик заплаши с бокс и обра две момчета на перона на метространция "Сердика". Случаят е станал вчера следобед. Момчето е задържано. По информация на близки до разследването на случая ученикът се е приближил до двете момчета, които са чакали метрото. Заговорил ги и минути след това ги е заплашил с бокс. Поискал е..
Руските атаки срещу киберинфраструктурата на Обединеното кралство ще бъдат "елемент от нашия живот", предупреди бившият шеф на МИ-6 Алекс Йънгър в интервю за Скай нюз. Алекс Йънгър каза, че докато Европа е успяла "да се прочисти" от руски шпиони, неща като подводни интернет кабели и друга критична национална инфраструктура могат да бъдат..
Българският лекарски съюз организира форум на тема: "Задължителната квалификация на лекарите - гаранция за качество на медицинската грижа". Участие в него се очаква да вземат заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, както и председателят на Българското научно дружество по неврохирургия проф. Николай Габровски, а също и ректори на..
С директни субсидии и данъчни облекчения правителството в Гърция помага срещу високите цени на тока. Правителството в Атина възобновява помощите за домакинствата и бизнеса срещу високите цени на електричеството. Пакетът субсидии е 100 милиона евро и включва помощ от 10 евроцента на киловатчас. Право на помощи имат над 1,3 милиона малки..
В Грузия има територии, окупирани от Русия. Намираме се в замразен конфликт. Войната не е приключила и Русия активира своята мека сила в Грузия . Това казва в интервю за БНР Гиорги Кладиашвили, директор на Института за развитие на свободата на информацията в Тбилиси. Законодателството срещу чуждите агенти в руски стил, официално..
Нежеланото изтегляне на френските войници от Мали през август 2022 година представлява обрат във френската политика за Африка . Тя търпи сериозни промени още по време на първия президентски мандат на Емануел Макрон, който иска да скъса със стария модел на отношения с бившите френски колонии. "Френска Африка" е термин, който предизвиква..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..