Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Лукарски: Предстоят технологични революции

От екзотика, роботите майстори на пици могат да се превърнат в ежедневие

Димитър Лукарски
Снимка: Личен архив

Който е започнал с „Правец“, работи в Силициевата долина. Димитър Лукарски е доказателството за това. 

35–годишният Лукарски започнал да се занимава с компютри в зората на демокрацията. Тогава в България навлизали уиндоусите на Гейтс и епълите на Джобс. Димитър си имал и двете. 

"Малки работи в живота" като това да имаш компютър още в първи клас, по онова време, определено имат значение, спомня си Димитър Лукарски. После го записали на карате, което не му харесало особено много и отказвайки се, трябвало да избере алтернативно занимание за свободното си време. В пети клас се озовал в курсове по програмиране в Двореца на децата. Тогава започва и реалното му увлечение по компютърните науки. 

В университета изучава приложна математика. След това в Германия прави магистратура и защитава докторска степен. "Така започнах да комбинирам математика с програмиране, което се оказа чудесна комбинация. 

Времето, в което технологиите започнали да се развиват, съвпаднало с интересите на Димитър Лукарски. През 2006-а производителността на процесорите за масова употреба започва да се подобрява заради появата на допълнителни ядра и логически елементи, казва той. Тогава смятането на работата на многото процесори съвпада с областта, в която той работи - паралелната обработка на данни. 

И до днес научните му интереси са в сферата на паралелната обработка на данни. "Започнаха да навлизат многоядрените процесори, графичните видеокарти. Този клон на компютърната наука се премести от суперкомпютър центровете към персоналните системи. Към днешно време дори един мобилен телефон има осем ядра, графична видеокарта. И за да се използват ефективно, трябва да се правят по-специални, паралелни обработки върху тях. Голяма част от тези работи се свеждат и до математика."

Няма как да си представите модерния свят без математиката на ядрата - звучи доста абстрактно, усмихва се Димитър Лукарски и обяснява, всяка технология – от излизането от дома, до работата и обратно вече я използва. "Ако искаме да направим кола, самолет, дори сграда, най-често тези симулации се използват, за да се провери дали дизайнът или идеята, която сме имали, работи. В днешно време, дори човек да иска да направи един стол, може да направи симулация и да види дали той е толкова здрав, толкова гъвкав, колкото той иска." Следващата стъпка по думите на Димитър е тези стимулации да започнат да се случват в реално време. 

Да работиш или не в България не е въпрос на желание, а на стечение на обстоятелствата, обяснява Димитър от офиса на фирмата, за която работи в Силициевата долина. Интереси, запознанства и възможности са го довели до мястото, където е сега. Смята, че в неговата сфера, извън България се правят "по-интересни работи, по-вълнуващи", а когато се занимава с наука, човек отива на друго място не заради парите, а заради проектите, средата и живота, който там би получил.

Бъдещето според Димитър Лукарски се очертава доста интересно – изкуствен интелект, синтетични светове, дори роботи, които правят пици, казва Лукарски. Той дава пример с пицария в Силициевата долина, в която направата на пиците е изцяло дело на роботи, без хора в кухнята. "И ще има големи революции в следващите години", прогнозира Димитър. 

Историята на Димитър Лукарски и как в бъдеще роботите ще бъдат обучавани да режат домати - ще научите от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благотворителна кампания сигуряват зимни якета за деца от нуждаещи се семейства в Кипър

В Кипър стартира благотворителна кампания за осигуряване на зимни якета за деца от нуждаещи се семейства, която продължава до 24 ноември. Около 29 000 деца в страната са изложени на риск от бедност исоциално изключване, според проучване. Със задна дата, от 1 октомври, правителството увеличава помощите при раждане на дете. Кампанията под..

публикувано на 13.11.24 в 10:31

30 години от старта на предаването "За думите" по програма "Христо Ботев"

Програма "Христо Ботев" на БНР отбелязва 30 години от старта на предаването "За думите". Неговата авторка Венета Гаврилова припомни как е възникнало предаването и за какво се говори в него. " Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки..

публикувано на 13.11.24 в 10:27
Борис Джонсън (вляво) и украинският президент Володомир Зеленски - Киев, 17 юни 2022

Борис Джонсън допуска изпращане на британски войски в Украйна

Британски войски могат да бъдат изпратени в Украйна, ако тя загуби подкрепата на САЩ, предупреди бившият британски премиер Борис Джонсън. Поражението на Украйна би довело до "още по-голяма заплаха по нашите граници, границите на европейския континент и за демокрациите при сблъсък с Русия", заяви Борис Джонсън пред GB News. Бившият..

публикувано на 13.11.24 в 10:21
Ралица Ковачева

Ралица Ковачева: ЕС няма нищо общо със състоянието на медийната ни система

Това, че медиите са четвърта власт, не ги прави да са извън социалната система. Медиите са черният дроб на обществото . Това каза пред БНР доц. Ралица Ковачева, журналист и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще участва в дискусията "Медиите, които рушат и..

публикувано на 13.11.24 в 10:11

Дъжд и градушки в Гърция, полицията призова шофьорите към бдителност

Циклон с дъждове и градушки обхвана Гърция. Пътна полиция предупреждава да се внимава при пътуване. В Пелопонес силна буря наводни пътища, приземни етажи, изкорени дървета. Автомобили бяха блокирани от потоци кал и вода. Пожарникари спасяваха пътниците. Постепенно лошото време днес ще обхване цялата страна, предупреждават..

публикувано на 13.11.24 в 10:09
Външният министър на Русия Селгей Лавров.

Вместо Путин: Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия

Руският външен министър Сергей Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, вместо президента Владимир Путин, предаде БГНЕС. През март миналата година Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин заради ролята му в депортирането на украински деца. Бразилия е страна по Римския статут на този съд и..

публикувано на 13.11.24 в 10:05

Без изявления след срещата на ГЕРБ-СДС с БСП-Обединена левица

ГЕРБ-СДС започнаха разговори за съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание. Минути преди 10 часа приключи срещата им с БСП-Обединена левица. След края ѝ нито една от двете формациите не даде информация пред медиите. Не е ясно дали имат допирни точки и дали е възможно да се разберат за коалиция, след като..

публикувано на 13.11.24 в 09:59