Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоан Георгиев: Виртуалният асистент помага да учиш у дома, но ролята на учителя е незаменима

Игрите са незаменим полигон за виртуалната реалност, въпросът е докъде можем да се потопим в тази изкуствена среда

Антоан Георгиев
Снимка: Добромир Видев

"Ученикът поставя очилата си и вижда виртуалния асистент. Той се представя и го пита по какъв начин може да бъде полезен. Например можете да питате колко е площта на България и той ще ви зададе отговора." Това казва Антоан Георгиев, последният участник в поредицата "Разкодирано" за отличените с тазгодишните награди „Джон Атанасов“ за принос в компютърните науки. 

"Това са очилата за виртуална реалност", обяснява Антоан при представянето на своя проект „Виртуален асистент “пред студенти от Университета по национално и световно стопанство. Той вярва, че в големия черен "куфар" се крие бъдещето на образованието в България. Ползваме готова библиотека от конкретна наука - в случая география. Работи посредством задаване на въпроси от страна на потребителя, обяснява той. 

"Това е основният принцип - готова база данни и посредством мисловни карти, тези думи биват преобразувани в невронни мрежи  - така протича целият процес."

Виртуалната реалност е променила и ще продължи да променя света ни, правейки го още по-динамично място, убеден е Антоан Георгиев. 

Виртуалното обучение на ученици не е новост за няколко стотин училища в Съединените щати. Поддръжниците на този метод казват, че училище и образование не е задължително да са едно и също нещо, защото така децата се подготвят да придобиват знания за професии, които още не са се появили. 

Също като американските си колеги, Антоан твърди, че новият начин на използване на знанието ще бъде полезен, без да отрича ролята на традиционното училище: 

"Целта е да се упражнява вкъщи все едно е в училище. В училището виртуалният асистент е по-скоро неподходящ. Нашата цел е не да заменим учителите с виртуално подобие, а просто надграждане на знанията, придобити в училище. Ролята на училището и учителя са незаменими - те не могат да бъдат заменени."

Алекс Цветанов от Софийската математическа гимназия и доц. д-р Златогор Минчев помагат на Антоан Георгиев да развие проекта си. Това, което направихме, е своеобразен вариант на Google. В случая, обаче, потребителят няма да използва топтърсачката, а помощта на виртуалния асистент - един от плюсовете му е високото ниво на интеракция, допълва Антоан. "Аватарът е проектиран да изпълнява мимики, което още повече допълва чувството за реалност".

Друг проект на Антоан е „Blumber" – игра, използваща виртуална реалност, в която основен двигател е потребителят. "Игрите са незаменим полигон, когато говорим за виртуална реалност. Те са основният демонстратор на технологията, но въпросът, който поставям е до каква степен ние можем да се потопим в тази изкуствена среда. Моят проект търси отговор на този въпрос."

Антоан опровергава доминиращото мнение, че игрите не носят нищо полезно и са губене на време: "И това е целта на моето включване - да покажа, че игрите могат да бъдат с образователна цел, с изследваща цел."

Антоан Георгиев се опитва да приложи закономерност, открита от психолога Джордж Милър през 50-те години на миналия век - че има горен лимит възможността ни да запаметяваме характеристики в работната си памет: от седем, плюс-минус два елемента. "Когато разбрах за този закон, се замислих за имплементацията във виртуална реалност и изследване не резултатите."

Проектът му е представен на Европейското младежко научно изложение в Полша. Заключението от проекта гласи, че капацитетът ни във виртуална реалност е много по-нисък от този, който имаме в реална среда.

Знанията, които си набавям, не са от хартиен носител. Всичко е онлайн - разказва още Антоан. 

Антоан Георгиев е на мнение, че секторът на технологиите се развива добре в България, но в страната липсва голямо поле за обучение в областта на компютърните игри, затова би искал да учи в чужбина. "Специално платформата, която разработвам, поне засега не се изучава никъде в България. Няма много добри варианти за разработка на игри в България и е възможно да следвам в чужбина, след това да се върна в България."

Моята основна цел е разработка на игри, а в България нямам много добра алтернатива за разработка на игри. Като цяло темата разработка на игри не е толкова популярна в България, обобщава Антоан.

Историята на Антоан е разказана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ася Консулова

България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак

България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак. Разчита се на неправителствените организации да създадат мрежа и да поемат инициативата да привлекат заинтересованите в раковата грижа страни.  Работата върху националните ракови планове трябва да се осъществява с организациите на цяла Европа...

публикувано на 08.07.24 в 16:23
Олаф Шолц

Сдържани реакции в Германия след победата на обединената левица на изборите във Франция

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че се надява Франция да успее да състави "конструктивно" правителство, след като след парламентарните избори там няма ясно мнозинство. Левицата се очертава победител във Франция, но без парламентарно мнозинство Веселин Киров: Франция ще се управлява от правителство на малцинството Реакциите в Германия..

публикувано на 08.07.24 в 16:04

Пеевски: Представители на областни структури на ДПС са били притискани и плашени

Председателят на ПГ на ДПС и съпредседател на партията Делян Пеевски твърди, че представители на областни на Движението са били "натискани и плашени". Джевдет Чакъров е звънял на представители на областните структури на ДПС да не идват на днешната среща, каза Пеевски, който се срещна в столичен хотел с oбластните председатели на Движението...

публикувано на 08.07.24 в 15:56
Андрей Бабиш, Херберт Кикъл и Виктор Орбан обявяват създаването на

Крайната десница във Франция се присъединява към "Патриоти за Европа" в ЕП

Френската крайна десница ще се присъедини към новата група в Европейския парламент "Патриоти за Европа", чието създаване обяви преди седмица унгарският премиер Виктор Орбан. Тя обединява партии от 12 страни членки на ЕС и ще има 84 депутати. Днес е учредителното събрание на фракцията, в която освен управляващата в Унгария партия ФИДЕС,..

публикувано на 08.07.24 в 15:55
Делян Пеевски

Заседание на областните председатели на ДПС, свикано от Пеевски

Трети час в столичен хотел се провежда заседание на oбластните председатели на Движението за права и свободи. То е свикано от председателя на парламентарната група на ДПС и един от председателите на партията Делян Пеевски Сбирката е закрита за медиите, предполага се, че на нея обсъждат ситуацията в партията. След заседанието изявление ще..

публикувано на 08.07.24 в 15:42

След катастрофата с жертви край Стражица: Таксиметрови шофьори на протест пред полицията във В. Търново

Колеги на таксиметровия шофьор, който загина тази сутрин при катастрофата на главния път София - Варна, при стражишкото село Кесарево, се събраха пред полицията във Велико Търново с настояване за по-строг контрол срещу неправоспособните водачи. 17-годишен младеж без шофьорска книжка причини катастрофата, при която на място загинаха двама..

публикувано на 08.07.24 в 15:36

В болница в Плевен са приети шест деца, яли бисквити с канабис

В Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Д-р Георги Странски" в Плевен са приети шест деца, след като са консумирали бисквити с канабис. Още едно дете се лекува, след като е приело наркотичен опиат и кокаин. Това съобщи Таня Вашкова, експерт "Връзки с обществеността" в здравното заведение. Децата са хоспитализирани..

публикувано на 08.07.24 в 15:32