Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоан Георгиев: Виртуалният асистент помага да учиш у дома, но ролята на учителя е незаменима

Игрите са незаменим полигон за виртуалната реалност, въпросът е докъде можем да се потопим в тази изкуствена среда

Антоан Георгиев
Снимка: Добромир Видев

"Ученикът поставя очилата си и вижда виртуалния асистент. Той се представя и го пита по какъв начин може да бъде полезен. Например можете да питате колко е площта на България и той ще ви зададе отговора." Това казва Антоан Георгиев, последният участник в поредицата "Разкодирано" за отличените с тазгодишните награди „Джон Атанасов“ за принос в компютърните науки. 

"Това са очилата за виртуална реалност", обяснява Антоан при представянето на своя проект „Виртуален асистент “пред студенти от Университета по национално и световно стопанство. Той вярва, че в големия черен "куфар" се крие бъдещето на образованието в България. Ползваме готова библиотека от конкретна наука - в случая география. Работи посредством задаване на въпроси от страна на потребителя, обяснява той. 

"Това е основният принцип - готова база данни и посредством мисловни карти, тези думи биват преобразувани в невронни мрежи  - така протича целият процес."

Виртуалната реалност е променила и ще продължи да променя света ни, правейки го още по-динамично място, убеден е Антоан Георгиев. 

Виртуалното обучение на ученици не е новост за няколко стотин училища в Съединените щати. Поддръжниците на този метод казват, че училище и образование не е задължително да са едно и също нещо, защото така децата се подготвят да придобиват знания за професии, които още не са се появили. 

Също като американските си колеги, Антоан твърди, че новият начин на използване на знанието ще бъде полезен, без да отрича ролята на традиционното училище: 

"Целта е да се упражнява вкъщи все едно е в училище. В училището виртуалният асистент е по-скоро неподходящ. Нашата цел е не да заменим учителите с виртуално подобие, а просто надграждане на знанията, придобити в училище. Ролята на училището и учителя са незаменими - те не могат да бъдат заменени."

Алекс Цветанов от Софийската математическа гимназия и доц. д-р Златогор Минчев помагат на Антоан Георгиев да развие проекта си. Това, което направихме, е своеобразен вариант на Google. В случая, обаче, потребителят няма да използва топтърсачката, а помощта на виртуалния асистент - един от плюсовете му е високото ниво на интеракция, допълва Антоан. "Аватарът е проектиран да изпълнява мимики, което още повече допълва чувството за реалност".

Друг проект на Антоан е „Blumber" – игра, използваща виртуална реалност, в която основен двигател е потребителят. "Игрите са незаменим полигон, когато говорим за виртуална реалност. Те са основният демонстратор на технологията, но въпросът, който поставям е до каква степен ние можем да се потопим в тази изкуствена среда. Моят проект търси отговор на този въпрос."

Антоан опровергава доминиращото мнение, че игрите не носят нищо полезно и са губене на време: "И това е целта на моето включване - да покажа, че игрите могат да бъдат с образователна цел, с изследваща цел."

Антоан Георгиев се опитва да приложи закономерност, открита от психолога Джордж Милър през 50-те години на миналия век - че има горен лимит възможността ни да запаметяваме характеристики в работната си памет: от седем, плюс-минус два елемента. "Когато разбрах за този закон, се замислих за имплементацията във виртуална реалност и изследване не резултатите."

Проектът му е представен на Европейското младежко научно изложение в Полша. Заключението от проекта гласи, че капацитетът ни във виртуална реалност е много по-нисък от този, който имаме в реална среда.

Знанията, които си набавям, не са от хартиен носител. Всичко е онлайн - разказва още Антоан. 

Антоан Георгиев е на мнение, че секторът на технологиите се развива добре в България, но в страната липсва голямо поле за обучение в областта на компютърните игри, затова би искал да учи в чужбина. "Специално платформата, която разработвам, поне засега не се изучава никъде в България. Няма много добри варианти за разработка на игри в България и е възможно да следвам в чужбина, след това да се върна в България."

Моята основна цел е разработка на игри, а в България нямам много добра алтернатива за разработка на игри. Като цяло темата разработка на игри не е толкова популярна в България, обобщава Антоан.

Историята на Антоан е разказана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благотворителна кампания сигуряват зимни якета за деца от нуждаещи се семейства в Кипър

В Кипър стартира благотворителна кампания за осигуряване на зимни якета за деца от нуждаещи се семейства, която продължава до 24 ноември. Около 29 000 деца в страната са изложени на риск от бедност исоциално изключване, според проучване. Със задна дата, от 1 октомври, правителството увеличава помощите при раждане на дете. Кампанията под..

публикувано на 13.11.24 в 10:31

30 години от старта на предаването "За думите" по програма "Христо Ботев"

Програма "Христо Ботев" на БНР отбелязва 30 години от старта на предаването "За думите". Неговата авторка Венета Гаврилова припомни как е възникнало предаването и за какво се говори в него. " Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки..

публикувано на 13.11.24 в 10:27
Борис Джонсън (вляво) и украинският президент Володомир Зеленски - Киев, 17 юни 2022

Борис Джонсън допуска изпращане на британски войски в Украйна

Британски войски могат да бъдат изпратени в Украйна, ако тя загуби подкрепата на САЩ, предупреди бившият британски премиер Борис Джонсън. Поражението на Украйна би довело до "още по-голяма заплаха по нашите граници, границите на европейския континент и за демокрациите при сблъсък с Русия", заяви Борис Джонсън пред GB News. Бившият..

публикувано на 13.11.24 в 10:21
Ралица Ковачева

Ралица Ковачева: ЕС няма нищо общо със състоянието на медийната ни система

Това, че медиите са четвърта власт, не ги прави да са извън социалната система. Медиите са черният дроб на обществото . Това каза пред БНР доц. Ралица Ковачева, журналист и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще участва в дискусията "Медиите, които рушат и..

публикувано на 13.11.24 в 10:11

Дъжд и градушки в Гърция, полицията призова шофьорите към бдителност

Циклон с дъждове и градушки обхвана Гърция. Пътна полиция предупреждава да се внимава при пътуване. В Пелопонес силна буря наводни пътища, приземни етажи, изкорени дървета. Автомобили бяха блокирани от потоци кал и вода. Пожарникари спасяваха пътниците. Постепенно лошото време днес ще обхване цялата страна, предупреждават..

публикувано на 13.11.24 в 10:09
Външният министър на Русия Селгей Лавров.

Вместо Путин: Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия

Руският външен министър Сергей Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, вместо президента Владимир Путин, предаде БГНЕС. През март миналата година Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин заради ролята му в депортирането на украински деца. Бразилия е страна по Римския статут на този съд и..

публикувано на 13.11.24 в 10:05

Без изявления след срещата на ГЕРБ-СДС с БСП-Обединена левица

ГЕРБ-СДС започнаха разговори за съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание. Минути преди 10 часа приключи срещата им с БСП-Обединена левица. След края ѝ нито една от двете формациите не даде информация пред медиите. Не е ясно дали имат допирни точки и дали е възможно да се разберат за коалиция, след като..

публикувано на 13.11.24 в 09:59