Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баня или музей – халати срещу костюми

Малина Едрева: ще погледнем и към опита на Будапеща преди взимането на решение

Баня или музей – халати срещу костюми, активисти срещу общинари. В петък пред Централна баня се проведе акция за запазването на функцията на Централната софийска баня и срещу намеренията на Столична община да разшири във всичките помещения на историческата сграда музейната експозиция за града.
    

В предаването "Хоризонт до обед" Антоанета Салфидж от Термално-нормално припомни решението от 2015 г. банята да стане музей: „Условието беше, че за Северното крило, което е по-голямото от банята, ще се търсят възможности за възстановяване. Тези обещания вървяха дълго време. На 1 ноември се оказа, че доц. Д-р Чобанов, който е зам.-кмет на София, внася доклад с гениалната идея, че Северното крило вече не може да бъде минерална баня, а трябва да бъде общинска зала за събития, която да приюти общинските театри и състави. С това ние не можем да се съгласим“.

Салфидж е категорична, че трябва да се спре решението на този доклад. Това трябва да се реши на Столичен общински съвет, каза тя и предупреди: „Ако се приеме този доклад, е доста опасно, защото означава, че буквално столицата ни вече няма да има бъдеще като термална столица“.

Борислав Бориславов, председател на групата на Реформаторския блок в СОС, е категоричен, че ще е престъпление да се остави тази красива сграда да се руши. Прекратяването на функциите й като баня е през далената 1986 година по време на комунистическия режим, припомни той. Според него основният проблем е свързан с липсата на инвестиционен интерес за развитието на Северното крило като място за достъп до минерални басейни.

„В продължение на 10 години има открита процедура за концесия за спа център и минерална баня. Въпреки многократното намаляване на изискването от страна на общината не се яви инвеститор, който да направи от тази сграда спа център“, обясни той.

Според Виргиния Захариева, психотерапевт и писател, има няколко неверни твърдения – че няма дебит, че няма паркинг и въпросът дали да бъде спасена сградата. Тя попита общинарите: „Как вие смятате, че чувате гражданите, които искат тази сграда да бъде баня? Започвате да подменяте нашите гласове и желания, това много ме притеснява – държим се инфантилно. Как изобщо си въобразявате, че ще допуснем такова нещо?“.

Борислав Бориславов посочи, че дебитът на минералната вода в момента е 12 литра в секунда.

Инж. проф. Павел Пенчев – експерт по хидробиология, посочи, че този дебит е напълно достатъчен, за да се захранят басейните в Северното крило. „Един съвременен спа комплекс и то голям, заема около 4 – 4,5 литра в секунда“, отбеляза той. Инж. Пенчев е категоричен, че свободният достъп до питейна минерална вода в центъра на София няма да намалее при наличие на басейни там. Като абсурдно твърдение специалистът определи изказвания, че при спиране на чешмите ще се наруши качеството на водата.

Според Малина Едрева, председател на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие, на първо място трябва да се има предвид тежкото състояние на сградата.

„Оформят се няколко варианта. Поела съм ангажимент да се направи обсъждане на съответните възможности с ясните финансови разчети, с яснота за това какви функции ще се изпълняват, за да може да се пристъпи към взимане на решение“.

Ще бъде проучен и опита на град като Будапеща, която е запазила своите минерални бани в историческите им постройки като живи музеи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4-ма бяха убити при стрелба в гимназия в щата Джорджия

Четирима души бяха убити, а девет други бяха ранени при стрелба в гимназия в американския щат Джорджия. Жертвите са двама учители и двама ученици. Предполагаемият нападател е 14-годишно момче, ученик от училището в град Уиндър, на около час път с кола от Атланта. То е задържано. На пресконференция властите съобщиха, че за момента не е..

обновено на 05.09.24 в 01:12

КНСБ: Максималният осигурителен доход за 2025 г. да е 4000 лв.

КНСБ предлага максималният осигурителен доход за 2025 г. да бъде увеличен от 3750 на 4000 лв. Предложението е във връзка с предстоящите обсъждания на бюджета за догодина. Става дума за повишение със същия процент, с който нараства средногодишно средната работна заплата за страната. Това каза пред БНР експертът от синдиката и заместник-председател..

публикувано на 03.09.24 в 13:20

Д-р Христина Бацелова: Отново имаме повишаване на случаите на Covid-19

За поредна година в края на лятото имаме повишаване на случаите на Covid-19 , съобщи пред БНР д-р Христина Бацелова - епидемиолог в УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив. По думите ѝ много от случаите не се регистрират , затова няма как да се посочат действителните числа. Тя уточни, че в момента се разпространяват варианти и подварианти от групата..

публикувано на 03.09.24 в 11:18
Ричард Алибегов

Ричард Алибегов: Няма да се съгласим на вдигане на туристическия данък, ако не е ясно къде отиват парите

" Когато коалицията ПП-ДБ-Спаси София лъже и казва неверни неща в национален ефир, винаги когато има опонент или някой не е на тяхното мнение, той винаги бива пришиван към някоя политическа партия. Ако това не е успешно, бива пришиван към Кремъл или Путин ".  Това каза пред БНР Ричард Алибегов - председател на УС на Българската асоциация на..

публикувано на 03.09.24 в 10:06

Електрическите тротинетки - предимство или заплаха?

Повече от 3-4 години се противопоставяме на този хаос, който започна с въвеждането на електрическите тротинетки, по закон забранени за деца под 16-годишна възраст. Създаде се пълна анархия. Това превозно средство се движи с немалка скорост и трябва да се съобразява не само с трафика на автомобили, но и на пешеходци, заяви пред БНР Диана..

публикувано на 02.09.24 в 11:11

Туристическият данък в София раздели ГЕРБ и ПП-ДБ-СС

Туристическият данък не се плаща от софиянци, а се плаща от туристите, които идват в града.  Това отбеляза пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Пламена Терзирадева относно предложението за увеличение на данъка за туристи в столицата върху имотите за краткосрочно настаняване. В изменението се засяга и повишаването на Патентния..

публикувано на 02.09.24 в 10:01
Боряна Кръстева и Живета Василева (отляво надясно)

Живета Василева и Боряна Кръстева за пътя към обичта и прошката в анимацията "Енканто"

В предаването „Летни нощи“ на 17.08.2024 г. водещите Зорница Близнашка и Мария Петрова обсъдиха с терапевтите Живета Василева и Боряна Кръстева как анимационните филми и изкуството ни помагат за осъзнаване и преодоляване на важни лични, социални и психични проблеми. Като отправна точка за разговора бяха използвани анимациите на „Дисни“ и..

публикувано на 02.09.24 в 07:00