Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Тодорова: Разказвачът "бръмва" в главата ми и започва да говори

Авторката представи на Панаира на книгата сборника си с разкази "„Незнайните образи хорски“

Фрагмент от корицата

Длъжни сме да се занимаваме с политическото - ако искаме да живеем в демокрация, тя изисква това от нас – каза Соня Тодорова, гост на предаването "Нощен хоризонт". На софийския Международен панаир на книгата тя представи книгата си „Незнайните образи хорски“. Автор е още на „Перлите на Ади Ландау“, номинирана за наградите „Хеликон“ 2016 и „Перото“ 2016, и на „Кратък и практичен наръчник по оцеляване на семейства с малки деца в София“.

Соня Тодорова живее в Австрия, където работи като преводач на свободна практика. Учи „Театър, филм и медии“, защото иска да работи в сферата на културата, а като й видят дипломата за геодезист, я гонят. Казва, че в центъра на Виена живее "в балон", в либерален и заможен квартал, но в Австрия е вчепатлена от културата на водене на спор. Попада там като студент по програмата „Еразмус“.

Заглавието "Незнайните образи хорски" е цитат от „Метаморфозите“. „Мисля си, че ние никога не знаем хората, с които сме, с които разговаряме, кои са всъщност. Никога не можем да познаем другия, нито можем да познаем себе си“, казва авторката. 

Книгата вади на бял свят няколко отдавна написани разказа, но повечето са от последните години. Някои от творбите са вдъхновени от невролога Оливър Сакс. "Историята се появява и аз записвам. Разказвачът някак "бръмва" в главата ми и почва да си разправя", споделя Тодорова, която не се смята "нито за геодезист, нито за писател". Признава, че „не тръгват“ нарочени истории, в които се опитва предварително да определи какво и как да се случи, но в повечето случаи в една история първо вижда края.

В късия разказ, състоящ се само от няколко изречения - „Дългата история на едно мълчание“, например, на повече от половин страница липсва текст – авторката е оставила това празно пространство, защото по думите й, то най-добре може да изрази мълчанието. „Много любови така си отиват – човек изпуска момента, в който може да се проведе разговорът - така, както би трябвало, за да се закрепи любовта.“ Разказът има автобиографичен елемент - „Това го написах на коляно, докато мълчахме. То е репортаж, така да се каже.“

"Перлите на Ади Ландау" проследява две семейни истории, като разказва за гоненията срещу евреите. 

"Тръгнах да я пиша, когато се надигна тази истерична вълна срещу бежанците, защото си казах, че това не е добре - хората да бъдат гонени и етикетирани като нещо лошо, само защото са едикакви си. Това е история, която ми се върти отдавна, но това беше поводът да седна да я пиша. Поводът, че ето, отново се надига една вълна, в която едни хора са наречени лоши, защото са от някакъв произход или някаква вяра. Малко е "думам ти, дъще - сещай се, снахо". Посвещението е за бягащия човек. Тогава съм визирала именно тези бежанци, срещу които се надигна такава истерия. Пиша за евреите най-вече, защото те са най-бруталният пример какво става, ако не внимаваме в тези си страсти." 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10