Нарушават ли се човешките права с промените в НК, как са защитени правата ни и дали спазваме европейските нормативи? Тези въпроси коментира пред БНР адв. Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и защита на човешките права:
“Тези промени са пореден ярък пример за перверзно транспониране, за побългаряване на директива, чиято цел е да подобри, да оптимизира правото на процесуална защита“, каза Екимджиев в интервю за предаването “Преди всички“.
“Този тип забавяне на уведомяването може да се допуска само в изключителни случаи, докато начинът, по който тя се транспонира в българския Наказателно-процесуален кодекс, създава предпоставки да се използва винаги по субективна преценка на наблюдаващия прокурор, а другото име на субективната преценка е произвол. Той може да задържи едно дете за 24 часа без да се уведомяват близките му по подозрение за извършено престъпление и затова той няма да носи никаква, подчертавам, никаква отговорност", коментира той.
“Автоматично със самото приемане на промените в НК няма да бъдат нарушени нито Конституцията, нито конвенцията, но се създават изключително сериозни предпоставки за такива нарушения“, поясни той.
“Като в европейската директива, от нейното тълкуване очевидно следва, че този тип забавяне на уведомяването може да се допуска само в изключителни случаи“, каза той и допълни, че “това са случаите на тежка организирана престъпна дейност, тероризъм, измами и т.н.“.
“Ще вляза в един задочен диалог с апологетите на промените, слушах г-н Цветанов да казва – “какво толкова като няма да уведомяваме близките, нали той има право на адвокат, който адвокат веднага ще уведоми близките“, каза още той. “Системно, при този тип задържания, не се уведомява задържаното лице за правото му на адвокат“, то “бива държано, без да му се дава възможност да се свърже нито с близки, нито с адвокат“, допълни Екемджиев.
Той коментира и въпроса, че според президента Радев ефектът от промените в Наказателния кодекс може да засегне и други конституционни права, като например и правото на труд.
“Всички ние сме нормални хора, всички ние искаме да има борба срещу тероризма, срещу организираната престъпност, но лошият опит, който имаме от липсата на институционална култура в прокурори, в полицаи за опазване на човешките права в България, ме кара да мисля, че с тези правомощия ще бъде злоупотребявано“.
Юристът коментира и че според адвокати има грубо погазване на човешки права така, както и въпроса дали този закон ще се използва срещу неудобните за властта:
“Да, категорично смятам, че се прави за това. Вече имам опит със законите, предшестващи този“, каза той и поясни - “вижда се как те се насочват и се използват или срещу съвсем дребни риби, за съвсем обикновени, незначителни престъпления, за лични отношения, или за разчистване на сметки с политически и бизнес опоненти, но много рядко те засягат истинска, организирана престъпност“.
В разговора адвокат Емикджиев коментира и една от много актуалните теми в последните дин - променената мярка за неотклонение на Десислава Иванчева и Биляна Петрова и дали в техния случай може да се стигне до съда в Страсбург:
Категорично да, имах повод да проуча казуса - “този прекомерен арест с неоправднато задържане в продължение на повече от седем месеца и онези грозни сцени на изтезания и издевателства с прангите, сложени на краката на две жени с влошено здраве“, каза той.
Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.
Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос в европейските страни. Кметът на Атина Харис Дукас съобщи за почти двойно покачване на наемите в гръцката столица. Дукас заяви на среща на Европейската комисия за решаване на жилищните проблеми в европейските страни,че жилищната криза трябва да е с акцент в..
Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би Би Си. Очаква се днес да бъдат освободени още четирима заложници. В замяна Израел трябва да..
Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите, заплашваха и с блокада на пътя Кюстендил-Дупница, при ТЕЦ-а. Такъв проблем имаше и в съседното село..
Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен, в Източна България умерен до силен..
Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..
"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в съвремието ни. Нападките на Доналд Тръмп срещу украинците и президента им Володимир Зеленски само..
Генетичната диагностика на редките заболявания се заплаща от държавата само за децата. При пълнолетните хора не се поема и лечението на такива заболявания, ако са открити след навършване на 18 години. Тези проблеми поставиха от сдружение "Редки болести България", в навечерието на Световния ден, посветен на хората с такива диагнози. В Борисовата..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..