В 6 часа тази сутрин танкерът е акостирал на Бургаското пристанище. В момента той няма документи за нормална експлоатация, каза директорът на Изпълнителната агенция "Морска администрация" капитан Живко Петров.
Корабът е отплавал преди седмици от Бургаското пристанище с настояване да му бъде извършен ремонт в турското пристанище Тузла, но неясно защо не се е отправил към Турция, а е останал в изключителната икономическа зона извън българските териториални води, каза директорът на Изпълнителната агенция "Морска администрация" капитан Живко Петров:
"Не извършиха еднократен преход до това пристанище Тузла и ние предприехме последващите действия".
На 21 декември миналата година, след като е представил всички необходими документи, представители на "Морска администрация" и "Гранична полиция" са извършили смяна на екипажа на танкера. Той се е състоял от 20 индийски моряци и капитан - либийски гражданин.
Директорът на Главната дирекция "Гранична полиция" главен комисар Светлан Кючуков увери, че при смяната на екипажа не е използвана физическа сила, нито са използвани помощни средства. Тя е извършена доброволно, като последен е напуснал кораба капитанът, който е взел корабните документи. На екипажа са били издадени предварително визи, за да може той да напусне страната.
Заради съдебни спорове между две търговски дружества, едното собственост на либийската държава, танкерът е задържан на Бургаското пристанище от месец октомври 2017 г. Публичната продажба на кораба и смяната на екипажа пък предизвикаха реакция на Либия, която обвини България в пиратство.
„Нямаме специализиран морски съд, но въпреки това имаме съдебни инстанции и съдебни решения“, подчерта в интервю за предаването ни „Нещо повече“ журналистът Асен Йорданов от сайта „Бивол“, който даде уточнения за морската ипотека на кораба, направена в Гърция.
„Ипотеката, която е представена пред български съд, а също така и пред Панамското консулство в Атина, е официализирана, валидирана и подписана между либийската държавна компания и „Булгаргеомин Лтд“ ДЗЗД, а доколко той е правоприемник на „Булгаргеомин“ ЕАД е друг въпрос - това е друго дружество, но тя е валидирана от гръцки нотариус в Атина с името Йоан Адриандаки. С нейните печати и нейните подписи тази ипотека е внесена в консулството на Панама в Атина, за да бъде представена пред корабния регистър на търговския флот на Панама и корабът да бъде вписан там. Това е факт и тази ипотека е призната от българския съд, като на базата на нея ЧСИ е образувал изпълнителното дело, с което сменя собствеността на кораба, отнема го от либийската страна и го дава на „Булгаргеомин“.
Трябва да се отбележи обаче, че въпросната ипотека е фалшива, подчерта Йорданов:
„Йоан Адриандаки не е заверявала такава ипотека, т.е. въпросната ипотека, въз основа на която всичко се завърта и корабът даже е арестуван в Бургас е фалшива. На базата на фалшивата ипотека в Гърция има образувано фалшиво прокурорско производство, а Панама обявява процедура за отмяна на флага още на 27 декември и се установява, че освен ипотеката, представена пред панамското консулство, още пет сертификата са фалшиви от българска страна. За това има официален документ от Панамския корабен регистър, който е изпратен до българското външно министерство още на 27 декември. А на 31 декември „Морска администрация“ в лицето на капитан Живко Петров казва, че корабът е свободен да отплава където и да е било“.
Йорданов отрече дадената по-рано през деня информация от капитан Петров, че корабът е бил пуснат, за да бъде осъществен ремонт в турско пристанище.
„Корабът вчера направи опит да избяга от България и беше върнат със специална операция на „Гранична полиция“. Информацията я имам от наши източници“, подчерта журналистът.
„Корабът е направил опит да избяга по абсолютно криминален начин като са заглушили честотите, спрели са радиосигнала и абсолютно всичко. Имало е екшън между нашите катери, граничните и корабът, който първо е тръгнал към Иличов, а после към Одеса“.
"За да бъдат щетите малки за България - прокуратурата трябва да си свърши работата", категоричен беше Асен Йорданов от "Бивол".
Преди дни бяха образувани две досъдебни производства по случая с либийския танкер „Бадр“.
Преди това пред БНР журналистът от вестник „24 часа“ Георги Милков обясни, че историята датира от ноември 2017 г., когато либийският танкер е задържан на пристанище Бургас по искане на българска частна фирма, която твърди, че има стари вземания от Либия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..
Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори имаха принципна подкрепа за въвеждане на еврото в страната, посочи той и добави обаче, че са имали резерви към всички бюджети - на НОИ, НЗОК и държавния бюджет : "Не подкрепихме трите бюджета, като..
На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..
С 9 милиарда 400 милиона лева ще разполага НЗОК по първоначално разписания бюджет за 2025 г. "Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми , които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване ", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и..
Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици. "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз". По-рано той се срещна в Белия дом с президента..
В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.