Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Ковачева: Изкусително е да има Министерство на истината

Критериите за дезинформация тепърва ще се установяват и тестват, казва преподавателката по журналистика

Европейският съюз трябва да продължи да демонстрира сдържан и внимателен подход по темата с дезинформацията в медиите и фалшивите новини - така смята Ралица Ковачева, преподавател във Факултета по журналистика към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя коментира темата пред "Хоризонт" преди днешната дискусия „Година на избори: дезинформацията като инструмент за влияние“, организирана от Бюрото на Европейския парламент в България.

Ковачева очерта основния проблем пред всички изследователи и разработчици, които се опитват да направят приложения или платформи, категоризиращи медиите и медийното съдържание. „Как разграничаваме дезинформацията и политическата пропаганда? Как преценяваме дали лъже медията, или политик, цитиран от медията? Това са много сложни въпроси, особено когато трябва да научиш машина как да го прави, преди ние да сме си отговорили на някакви принципни въпроси.“

Трябва много да се внимава, защото сме в ситуация доста изкусителна да възникне Министерство на истината, предупреди Ралица Ковачева. „Някой, който да решава кое е вярно и кое не е вярно, кое е правилно и кое не е правилно. Един от рисковете за такова министерство е именно саморегулацията – тези широки права, които получиха платформите – Фейсбук, Гугъл - да преценяват, да филтрират информацията – според мнозина това е рисково. И трябва много да внимаваме да не дадем такова оръжие в ръцете на държавите.“

Когато говори за дезинформация (понятие, по-широко от фалшивите новини), Европейската комисия подчертава, че става дума за фактологически проверимо съдържание, отбеляза още Ралица Ковачева. „Защото съществува и една много голяма друга маса новини, които включват силно политизираните, силно партийно пристрастните новини, политическата пропаганда – при които също можем да говорим за нюанси на истината, но там не става дума винаги или не само за фактологически неточности. Тоест, тези всички нюанси трябва да се имат предвид, когато се преценява дали нещо да бъде обявено, маркирано като дезинформация или не.“

Тези критерии тепърва трябва да бъдат мислени, установявани и тествани, подчерта преподавателката. Според нея, предложението да има еврокомисар с ресор борба с дезинформацията е логична идея с оглед на фокуса на Европейската комисия през цялата минала година по темата. Това в момента е и част от дългосрочната политика на ЕК по тази тема, като очевидно по този начин ЕС се опитва да изтъкне акцента, който поставя върху нея, допълни Ковачева.

Неверни новини има много преди Доналд Тръмп да наложи термина фалшиви новини, припомни тя. По думите й, обаче, изследователите доста категорично доказват, че опровергаването на веднъж разпространена невярна информация не само не е достатъчно и не получава видимостта и чуваемостта на разпространените лъжи, а в много от случаите има и обратен ефект – дори подкрепя вече формираните у публиката убеждения.

Това, което към момента се прави в ЕС, е в отделните държави-членки, а общностният подход категорично е саморегулация, посочи Ралица Ковачева. Тя открои сериозните разлики между законодателството във Франция и в Германия. Законът в Германия третира предимно речта на омразата, а този във Франция действа в много ограничени времеви рамки - само около избори.

Цялото интервю е в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен базар в Дома за деца и младежи с увреждания в Монтана

Благотворителен великденски базар организираха в Дневния дом за деца и младежи с увреждания в Монтана. Изработените сувенири се изкупиха за кратко време За поредна година в Дневния дом направиха изложба – базар от сувенири за Великден. От няколко месеца настанените в центъра, с помощта на педагозите и възпитателите, изработваха венчета,..

публикувано на 26.04.24 в 20:21
Найден Тодоров

Найден Тодоров: Опитваме се да наваксаме едни забавени процедури във Фонд "Култура"

Медиите са към министерство на културата, но по закон се води само списък – регистър, на медиите. И аз питам къде принадлежи БНР или БНТ, и електроните медии?  Министерство на културата се опитва да работи за създаването на законите, уточняващи кой са реалните собственици, но къде е властовият лост в Министерство на културата? Няма такъв!..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Кюстендилските абитуриенти ще дефилират по променен маршрут

Изпращането на абитуриентите от кюстендилските гимназии, до което остава по-малко от месец, но подготовката вече върви, ще става по нов маршрут и по нова концепция. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов.  Досега тийнейджърите се събираха на гаровия площад, при Паметника на Войнишкото въстание, но вече ще го правят на централния пл...

публикувано на 26.04.24 в 19:59

Проучват кои преградни съоръжения в реките от водосбора на Янтра може да бъдат премахнати

Водостоци, прагове и бентове нарушават естественото протичане на река Янтра. За това предупреждават от Сдружението за дивата природа "Балкани" и започват пилотно проучване за премахване на преградите в реките от водосбора на Янтра във Великотърновско.  Изкуствено изградената хидротехническа инфраструктура и практиката за коригиране на речните..

публикувано на 26.04.24 в 19:49

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04