Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка в основно училище обяснява на децата, че “човек не е кацал на Луната“

Проф. Олег Йорданов и Светослав Александров: Неприемливо е да се преподава, човек не е бил на Луната

Георги Апостолов: Дори да е с цел провокация, 4-ти клас не е мястото за това

Кацане на Луната
Снимка: Би Би Си

Правдолюб Иванов сподели в “Туитър“:  "Потресен съм, класната на дъщеря ми в 38-о основно училище, в час по Човек и природа, им казала, че човек не е кацал на Луната, защото около нея има енергийно поле, което не позволява, че кацането е снимано в “Холивуд“ и че само руснаците са ходили в космоса. Пуснала им филм, доказващ “всичко това“.

“Преподаването на теорията, че човек не е бил на Луната, е абсолютно неприемливо. Това не е въпрос, който е просто мнение. В смисъл американците твърдят, че са кацнали на Луната, и ние избираме да вярвате или не. Говорим за много сериозен научен факт, който е потвърден не само от американците, но всъщност големите обсерватории в световен мащаб са проследявали сигнала от кацащите кораби “Аполо“ на Луната“, каза пред БНР Светослав Александров, администратор на сайта Космос.бг и автор на книгата “Аз, виртуалният астронавт“.

В това отношение няма съмнение, защото това е абсолютно достоверен исторически факт.

"А що се касае за преподаването на конспиративни клипчета от You Tube, държа да спомена, че ролята на учителя е все пак да преподава наука. Има сериозни научни сайтове, но You Tube не е от тях", уточни още Александров. 

Как от далечна Америка изглежда тази случка - учителка да посява в училище съмнение, че човек е стъпил на Луната през 1969 г.? Дали като иновативен учителски метод, който може да провокира критичното мислене на децата да се съмняват във всичко чрез осмислянето на алтернативно поднесени факти - на този въпрос отговаря проф. Олег Йорданов, дългогодишен главен редактор на списание "Светът на физиката", който в момента живее и работи в Клемсън, Южна Каролина, САЩ.

Снимка

"Даже руснаците никога не са оспорвали факта, че американците кацат на Луната през 1969 година“ отбеляза Олег Йорданов. През 2013 година той преподава физика в Американския университет в Благоевград и по време на среща със студенти с руски космонавти заедно с българския Георги Иванов, командирът на отряда космонавти отговаря, че са следили развитието и на този полет тогава. 

"Много по-трудно е да се подкупят хиляди учени в НАСА, или в тогавашния Съветски съюз, за да лъжат", смята Йорданов.

"Фактите не са въпрос на избор" според проф. Йорданов, въпреки опита, включително предавания на обществената телевизия да представи по този начин нещата. "Тази тенденция към мистика тръгна от Людмила Живкова", посочи Олег Йорданов. Според него ключово е да се изучават научни дисциплини, независимо от профилирането на образованието, а училището трябва, както и държавата, според светската ни конституция да са напълно разделени от религиите. Децата трябва да разбират какво означава научна хипотеза, как се проверяват факти, как фактите се различават от мненията и е недопустимо пропагандирането на конспиративни обяснение в училище, подчерта той.

“Съответната учителка и директорката на училището бяха нападнати от медиите. И те изложиха една,  общо взето, стройно звучаща история, че учителката се е опитала да провокира децата, да ги научи на критично мислене и т.н.“, заяви Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет за предаването “Хоризонт за вас"Дали е така, не може да кажем", допълни той.

Според него съмнение предизвиква фактът, че според учителката достоверни източници са Уикипедия и You Tube, което по думите му издава ниска медийна грамотност.

Дори да допуснем, че тя го е направила с цел провокация, все пак преподавателят е педагог. Той трябва да преценява нивото на развитие на децата. Четвърти клас не е мястото и децата не са на възраст, в която можеш да провокираш такава дискусия, смята Апостолов.

Всички мнения могат можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11