Готвените промени провокираха недоволството на природозащитните организации и представители на научната общност, които се обединиха около позицията, че поправките противоречат на българските закони и международните договори и ще доведат до „влошаване на управлението и опазването на природата“.
Основният мотив за предложените от Министерството на околната среда и водите промени, е въвеждането на нов подход за управление на мрежата Натура 2000. Той включва нови мерки за подобряване и поддържане на състоянието на видовете и местообитанията.
Според Мирослав Калугеров от Дирекция „Национална служба за защита на природата“ промените са наложителни, защото "досега не сме управлявали Натура 2000 правилно", а законодателството за мрежата Натура или дословно преповтаря директивите, или е взаимствано от законодателството за защитените територии, което по думите му е "голяма грешка".
Според МОСВ промените трябва да запълнят пропуските в законодателството, заради които през януари Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради неизпълнение на задължения по Директивата за местообитанията.
"Няма и едно изречение, което да не противоречи драстично на европейски директиви", контрират природозащитниците в лицето на еколога Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа "Балкани". "Ако се приеме този закон или трябва да излезем от ЕС, или да плащаме невероятно големи санкции. Законът е изцяло дискриминационен към големи групи български граждани, включително към българските учени, които няма да бъдат допускани примерно при управлението на зоните по места", смята той и допълва, че всъщност това няма да е "закон за опазване на природата, а закон за застрояване".
Представителите на академичната и научната общност също огласиха притесненията си от готвените промени. Учените са възмутени от задължението да предоставят свои първични данни и експертиза на МОСВ за изготвянето на документи. Според тях при непрофесионалното анализиране на данните, те могат да доведат до погрешни решения.
"Желаят без договор, без заплащане, т.е. да национализират цялата научна информация за видовете и местообитанията от приложение 1,2,3 и 4. Нарушаваш Закона за авторското право, нарушаваш Закона за патентното право, Директивата за авторското право и още една директива от ЕС. Нарушаваш и Конституцията, което е най-странно", коментира Руслан Сербезов от Природонаучния музей при БАН.
Преди дни екоминистърът Нено Димов увери заинтересованите страни, че текстовете ще бъдат прецизирани, така че работата на хората, които се занимават с наука, както и на всички останали, свързани с управлението на Натура 2000, да бъде защитена.
Промените предвиждат още изграждането на нови структури на национално и регионално ниво, предвиждат се и промени във функциите на Националния съвет за биоразнообразие, който няма да се занимава с въпросите, свързани с политиката по Натура 2000. Природозащитниците разглеждат това като понижаване на неговия статут. Катерина Раковска от WWF България изтъква, че на негово място се предлага Национален консултативен съвет, в който влизат браншови организации и сдружения на общини - организации, които имат отношение към Натура 2000, но нямат никаква научна експертиза. "Т.е. в момента нямаме никаква гаранция за качеството на документите, които ще управляват зоните", твърди тя.
Задължителното разработване на териториални планове за управление също попада сред оспорваните предложения. Показателен е примерът със защитена зона „Централен Балкан“, която попада на територията на пет регионални инспекции по околна среда и води.
Това означава, че зоната ще се управлява от пет регионални плана за управление, в допълнение на действащия план за управление на националния парк, пояснява Руслан Сербезов. "Няма никакви гаранции какво ще бъде качеството на тези планове за управление. Би трябвало да имате една защитена зона и един орган за управление, който да отговаря за цялата защитена зона", подчертава Катерина Раковска.
Единствено чрез приемането на тези териториални планове България ще отговори на изискванията на директивата, гласи позицията на екоминистерството.
Два пъти увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 година, в сравнение с 2023, отчитат от Столичния инспекторат. От 2700 акта за 23 година, през 2024 те са 5500. Три пъти повече са съставените фишове - 86 хиляди на 250 хиляди. Най-честите нарушения са горене на отпадъци, изхвърляне на наземни маси, строителни и..
БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..
Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото. Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха: "През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя..
Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..
"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..
Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районния съд в Кюстендил през 2024 година, сочи анализът на правораздавателното ведомство. Новообразувани са общо 4 418 дела, или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г. През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470. Наблюдава се увеличение на..
"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..