Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анимацията като агитация - в Китай създадоха филм с главен герой Карл Маркс

Аниматорът от "Дисни" и "Пиксар" Антони Христов: На българите не ни липсва креативност

Известният аниматор ще открие практическа школа в София Тех парк

Антони Христов

В Китай тръгва детски анимационен филм с главен герой Карл Маркс. Проектът е финансиран от Китайската комунистическа партия, а анимационната продукция е озаглавена „Лидерът“. Показват се ранните години на Карл Маркс в Берн и Берлин, изобразен е и Енгелс. Анимираният Маркс притежава дух и патос, като една от целите на филма е да увеличи интереса на азиатските младежи към марксизма.  

 „Ако в България нямаше демокрация, а само капитализъм без демокрация, може би и ние щяхме да бъдем в подобна ситуация“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Антони Христов, дългогодишен артдиректор на мегапродукции като „Търсенето на Немо“ в едно от най-големите студии за анимационни филми „Пиксар“. Преди това е работил за „Дисни“, „Юнивърсъл“ и други големи филмови компании. Напуска България в началото на 80-те.

Ние сме скептично настроено към властта общество – през турското робство светските власти са били чужди, духовните също, обясни Христов. „И ние не сме такива хора – да се доверяваме на властите, било то духовни или светски. За да има едно такова общество, трябва да има елемент на доверие“, отбеляза по темата за политическата пропаганда през анимация Антони Христов.

„По принцип не сме революционери, но винаги сме били скептични“, допълни той. „Всяка страна и всяка култура има нужда от герои и богове. Дали са истински или не – за много от тях истината не е чак толкова идеализирана, колкото популярната представа.“

„Американците имат една хубава поговорка. Ако познаваме всички, няма да мразим или да боготворим никой. Защото всичко е въпрос на впечатления и на това, в което ти искаш да вярваш. Китайците са много по-наивни в това отношение. Има много интересна динамика там. Това е капиталистическа страна. Няма комунизъм там. Те нямат богове вече. И затова фиктивното, външното боготворене на тези идоли е необходимо, за да имат общество, да има страна. Те са по-капиталистически настроени от повечето хора, които познавам в Щатите.“

В САЩ идеологическите елементи са генерирани от хората, там процесът е отдолу нагоре, не отгоре надолу, както е в Китай, сподели още впечатления аниматорът. В САЩ има вече голям страх от изразяване на мнение, точно както беше в България навремето, допълни той. „Мислиш едно нещо и псуваш наум, но не го изразяваш. Това се получава много там, което малко ме притеснява мен. Не беше така, когато аз отидох там.“

Преди две години Антони Христов е открил академия в Рим, която по думите му се е развила доста добре и има голям интерес. В момента е в ход и отварянето на подобно училище в България. За целта вече има договорка със София Тех парк. Обучението у нас ще бъде по-широко профилирано от това в римското училище.

„Това, което се опитвам да създам тук, в България, с моите партньори, е двегодишно училище. Не сме теоретици. Девизът на нашето училище е „Професионалисти преподават“, а не „професионални преподаватели“, посочи още аниматорът.

„Компаниите непрекъснато се оплакват, че нямат квалифицирани кадри. Много от тях предлагат стипендии. Но освен стипендиите, идеята е да правим техни проекти със студентите в училище. Това ще им даде възможност да си набират стажанти, след това и потенциални работници“, подчерта Антони Христов.

Българите не страдаме от липса на креативност, ние сме много креативни хора, убеден е аниматорът Антони Христов. „Човек трябва само да погледне сградите – да види как всеки си го е боядисал оранжево, жълто – както иска.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52