Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефективен ли е Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления?

| обновено на 22.02.19 в 17:24
Снимка: МВР

Всяка година на 22 февруари отбелязваме Международният ден за подкрепа на жертвите на престъпления. На тази дата през 1990 година правителството във Великобритания издава т.нар. Харта на жертвите на престъпността - първият официален документ, насочен към пострадалите от различни криминални деяния.

През 2007 година в България е приет Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления, който се оказва, че не е съвсем работещ. 
„Този закон е за една ограничена група от пострадали от престъпления като тероризъм, умишлено убийство или опит за убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство, изнасилване, трафик на хора или престъпления, които са извършени или поръчани от организирана престъпна група, т.е. не за всички пострадали, а само за този кръг хора“, обясни в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" юристът от Анимус Диляна Маркова.

„Освен това финансовата компенсация е само за имуществени вреди - разходи за медицинско лечение, транспортни разходи или такива за явяване при адвокат, ако пострадалото лице не е ползвало безплатна адвокатска помощ, като размерът е до 10 000 лева“, каза още юристът, както и уточни, че „това са разходи, които пострадалото лице трябва да доказва със съответните документи“, което често е трудно. 
„Това е една административна процедура, която може да се задейства една, след като е приключило наказателното производство с влязъл в сила съдебен акт или ако е прекратено заради това, че не може да бъде разкрито“, добави Маркова, според която въпросната компенсация е необходима на жертвите на по-ранен етап. 
„В много държави тези обезщетения се изплащат от фонд, който се попълва най-вече от конфискация на незаконно придобито имущество, докато по нашия закон за конфискация  на имущество, придобито от незаконна престъпна дейност, много малък процент изобщо не отива за компенсация на жертви, а отива за обществени, социални разходи“, уточни още тя.

„Този закон на хартия звучи много добре, но той остава един неработещ закон“ въпреки, че в него изключително добре са „експонирани изискванията на директивата за минималните права на жертвите на ЕС“, добави юристът. 
„Той разписва задължение на правоохранителни органи, които дас предоставят информация за правата на жертвите“, в това число „право на психологическа помощ“, която е предвидена да е безплатна. 
„Съгласно закона и правилника за неговото прилагане, тези организации се избират след процедура, която е по Закона за обществени поръчки. Имаме информация, че през 2017 година при обявяване на такава поръчка, явилите се организации не са отговаряли на условията и в резултата за 2017-а не е избрана организация“, каза още Маркова.

От 2007 до 2018 година нито една от 17 молби на жертви на трафик на хора не е била одобрена, а от 16 молби на жертви на изнасилване - само на две жертви са  били присъдени обезщетения по този закон с общ размер 4 000 лева, обясни юристът, която се позова на данни от поискана от Анимус през май 2018-а справка от Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления към Министерство на правосъдието. 

„В Древността ясно в казано - по-добре лош закон, отколкото без закон“, добави в коментар в ефира на "Хоризонт" д-р Росанка Венелинова - директор на  Център „Надя“, която работи по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления и според която „има какво да се променя“ в  него.

„Сумите, които са предвидени в този закон са така да се каже "скромни“, а оценяването на човешкия живот в случай на смърт са до 10 000 лева, а при средна и тежка телесна повреда - до 5 000. А при имуществените повреда, за да може да се получи компенсация е доста трудно, тъй като трябва да се събират изключително много документи“, уточни д-р Венелинова, чиято организация е печели търг на обществена поръчка, разписан по въпросния закон.

„Средно на година организацията помага с психологична помощ и подкрепа по този закон на около 50 до 70 души, уточни д-р Венелинова, както и поясни, че "една жертва на трафик миналата години все пак получи финансова компенсация, но това е изключение“, тъй като  но „много трудно се доказват и се събират документи при този род престъпления“. 
 
Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Габрово беше открит паметник на д-р Никола Василиади

В Габрово беше открит паметник на патрона на техническата гимназия - д-р Никола Василиади, благодетел за развитието на техническото образование в града и страната, дарил средствата за построяването на училището. Бронзовата фигура на будителя в цял ръст се издига в двора на гимназията. На караул пред монумента застанаха момчета от..

публикувано на 19.12.24 в 14:50
Обвиняемият Петър Тодоров в съдебната зала

Разпитаха двама свидетели по делото за смъртта на 15-годишния Филип

След разпита на всички свидетели и вещи лица по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко", прокуратурата ще реши дали и как ще преквалифицира обвинението на подсъдимия Петър Тодоров. Това стана ясно след днешното заседание по делото, на което бяха разпитани двама свидетели...

публикувано на 19.12.24 в 14:42

Европрокуратурата повдигна обвинения за измама срещу ръководители на българска фирма

Офисът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения на двама ръководители на българска фирма за измама по проект за преработка на отпадъци в Асеновград.  Според разследването заподозрените предоставили фалшива информация с цел да получат поръчката за въпросната инсталация.  Компанията получила авансово над 400 хиляди евро за проекта на..

публикувано на 19.12.24 в 14:09
Лъчезар Ставрев

Окончателно: Лъчезар Ставрев остава в ареста

Арестуваният сътрудник на бившия финансов министър Асен Василев - Лъчезар Ставрев, остава за постоянно под стража. Решението е на Софийския апелативен съд и е окончателно.        Лъчезар Ставрев остава в ареста Ставрев е обвинен за длъжностно престъпление, пране на пари и сговор за извършване на престъпление с..

публикувано на 19.12.24 в 14:06
Радостин Василев

Радостин Василев: Поздравявам Сарафов, че иска имунитети, да поиска и на Борисов

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев също изрази готовност да се откаже от депутатския си имунитет още утре. Той е един от общо шестима депутати, чийто имунитет днес и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов обяви, че иска. Сарафов поиска депутатските имунитети на шестима. Кои са те? Василев допусна, че е възможно да има подобни искания и към други..

публикувано на 19.12.24 в 13:57
Асен Василев

Асен Василев призова правителството да внесе проект за удължаване на настоящия бюджет

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Асен Василев, който е и бивш финансов министър, призова служебния кабинет да внесе в парламента проект за удължаване действието на настоящия бюджет и през 2025 година. "Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа закона за Бюджета. Затова..

публикувано на 19.12.24 в 13:21
Делян Пеевски на заседанието на НС - 19 декември 2024 г.

Нашият колега от ДПС-НН ще се откаже от имунитета си, каза Пеевски, заговори за заплахи срещу Киселова

Нашият колега ще си даде веднага имунитета, ние не се крием от разследвания, каза пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски относно поисканите от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов имунитети на шестима депутати, сред които и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало"...

публикувано на 19.12.24 в 13:18