Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Бечев: България никога не е блокирала политики на НАТО и участва в тях

димитър Бечев
Снимка: bnt.bg

България не говори гръмогласно, но всъщност, ако погледнем конкретните политики на алианса тя никога не ги е блокирала и участва в тях под една или друга форма, каза пред БНР анализаторът Димитър Бечев от Университета на Северна Каролина.

Той припомни в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че преди време е имало инициатива за флотилия на НАТО в Черноморския регион, която не бе реализирана. „Но пък паралелно с това имаме многонационална бригада в нашата  северна съседка, където България е една от страните, които допринася с военни способности“, каза Бечев.

Той предположи, че основен акцент в разговорите на генералния секретар на НАТО в София тази седмица е бил как България модернизира и надгражда своите военни способности. „А тук вече знаем, че има много инерция, има много проблеми. Конкретен пример е този спор относно модернизацията на българските военно-въздушни сили“.

Журналистът Георги Марков разговаря с Димитър Бечев и по други аспекти от визитата на шефа на НАТО.

- Една от предварително обявените теми беше сигурността на Балканите. Неведнъж с Вас сме говорили по този въпрос, но нека пак да кажем, защо страните от Западните Балкани, които все още не са членки на Алианса са важни за него.

- Всъщност в този момент, когато имаме едно противопоставяне в Европа с приемането на нови страни, НАТО показва, че той все пак има привлекателност и има уточнение към сигурността на континента. По-интересен е моментът какво тези страни носят на пакта и защо те търсят членство. Главната полза за Македония, за самата нея, тъй като тези гаранции за сигурността, които идват по линия на членството в НАТО, са всъщност гаранции за оцеляването на Македония като държава и нейното проспериране.

Всъщност залогът не е сдържането на Русия, която географски е твърде далеч от тази част на Балканите, а по-скоро стабилността вътре в региона. По този начин членството в  ЕС за Македония е нещо много важно за Северна Македония, но не трябва да пренебрегваме колко важно е и членството в НАТО за една такава страна, която е била поделена, в миналото беше и обект на конфликт, тя мина през  такъв момент през 2001 година.

- Познавате добре района на Балканите и няма как да не ви попитам, освен Северна Македония, другите държави в региона, които имат желание да се присъединят към НАТО, дали ще имат в близко бъдеще тази възможност.

- Всъщност основният дебат след Северна Македония, какво ще се случи в Босна, много от вашите слушатели сигурно ще си спомнят, че Босна има такъв план за членство в НАТО, между другото и България допринесе за неговото приемане преди доста години, но той не е активиран.

Активирането на този план е много важна стъпка към членството, но самата Босна е поделена. Тук ролята на Република Сръбска и на сръбския член в колективното председателство Милорад Додик ще е много важна… Предполагам, че това ще е следващият фокус на Алианса на Балканите.

В Северна Македония винаги е имало консенсус относно членството в НАТО, а това не е случаят Босна, така че оставащите извън Алианса страни в региона като Босна, като Сърбия, разбира се, като по-особен случай, а също така и Косово, ще са много по трудни за адаптиране и за приемане. В случая със Сърбия предполагам, че ще върви към някакво задълбочено партньорство.

- В Косово как очаквате да се развият нещата. Там също има интересни моменти, свързани с тяхното желание за бъдещо членство в Алианса.

- Тяхното бъдещо членство минава през урегулиране на спора със Сърбия, приема някаква формула, но там пак е по-особен сценарият, тъй като все пак НАТО има войски на терен. Но за самото ръководство в Прищина е много важно в един момент някак си страната да направи тази ключова крачка от това да е обект на стабилизиране към това да стане субект, получавайки пълно признаване и регулирайки своя международен статус да търси вече членство в ЕС и в НАТО, но още е малко далече от този сценарий.

Между другото не трябва да пропускаме, че Косово технически е изпълнило много от критериите за някои от важните стъпки по отношение на ЕС, например визовата либерализация… Но по политически съображения не е получило тази стъпка от ЕС. Важно е да се намери някаква компромисна формула със Сърбия, който там ще  отключи и тези евроинтеграционни процеси за Косово.

- Очевидно е, че съществуват заплахи за сигурността на Балканите. Може ли да откроим кои са по ярките, по-видимите?

- Мисля, че най-реалната заплаха за Балканите не е някакъв мащабен конфликт, който да ги върне, буквално в периода на войните в бивша Югославия, а по-скоро става дума за проблеми, свързани с отсъствието на върховенство на правото, ширещата се корупция, разпространението на транснационални заплахи като международната престъпност, които пък от друга страна имат връзки с международният тероризъм.

И ще ви дам един конкретен пример - атентатите в Париж. Оръжието, което беше използвано от терористите беше с произход от Западните Балкани. Това показва, че тези вътрешни проблеми, свързани с меката сигурност на Балканите, имат конкретно отражение и върху сигурността и на Западна Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спряно е навлизането на пожара от Гърция в България

Над 60 горски  служители, пожарникари и военни спряха навлизането на пожара от Гърция в България, буквално на граничната бразда. Разпространението на огъня засега е овладяно, но ситуацията продължава да е опасна. Истинско геройство и висок професионализъм са показали горските служители и пожарникарите в последните няколко часа.  След като на гръцка..

публикувано на 24.07.24 в 21:02

Летище София съобщи за неочакван технически проблем с информационните монитори

В момента изпитваме неочакван технически проблем с информационните монитори на двата терминала, съобщиха от Летище София на своята страница във Фейсбук. ИТ екипът работи активно по отстраняването му, посочват от летището. Умоляваме пътуващите да следят полетната информация чрез гласовата оповестителна система и на сайта на летище София:..

публикувано на 24.07.24 в 20:18

Украйна ще получи от ЕС 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на страната

Посланиците на страните-членки на ЕС се споразумяха да бъдат отпуснати почти 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на Украйна, обявяват от правителството на Унгария, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. Средствата са предназначени за мирни цели, като възстановяване на инфраструктурата - електропроводи, водоснабдителни..

публикувано на 24.07.24 в 20:07
Христо Стефанов

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината, след като бъде изградена нова сграда в двора на Академията на МВР в София. В тази сграда ще се инсталира новата машина за печатане на документи.  Строителството на новата сграда, в която ще се печатат новите документи за самоличност, е основната причина за..

публикувано на 24.07.24 в 19:57
Снимката е илюстративна.

307 пожара е имало в Русенска област от начабото на месец юни

307 пожара е имало в Русенска област само от началото на месец юни до днешна дата, като при 153 случая става дума за горяща суха растителност. Това стана ясно на среща за предотвратяване на инциденти, организирана от областния управител на Русе. На срещата при областния управител днес представители на различни институции трябваше да си..

публикувано на 24.07.24 в 19:48

ВАС реши: Нови избори за кмет на район "Приморски" във Варна

Върховният административен съд оставя в сила решение от 26 март т. г., с което Административният съд във Варна потвърди отстраняването на кмета на район "Приморски" Николай Желязков от поста. Тогава съдът отхвърли жалбата на Николай Желязков срещу решение на Общинската избирателна комисия във Варна, с което предсрочно са прекратени пълномощията му...

публикувано на 24.07.24 в 19:35

Министър Калин Стоянов ще се запознае с доклада за Агенция "Митници", внесен в МВР от Делян Пеевски

Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще се запознае със съдържанието на доклада за дейността на временната комисия от 49-ото Народно събрание за разследване на корупционните практики в Агенция "Митници" и евентуалната роля на бившия финансов министър Асен Василев в тях, съобщиха от МВР. Документът е входиран в деловодството на..

публикувано на 24.07.24 в 19:22