Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Атанас Тасев: Има вероятност да се запазим на газовата карта на света

Николай Малинов: Излиза се от паузата в отношенията между България и Русия

Проф. Атанас Тасев, водещата Диана Янкулова и и председателят на „Русофили“ Николай Малинов в студиото на “Неделя 150“
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

Можем да кажем, че от „паузата“ в отношенията между България и Русия се е излязло, каза пред БНР председателят на сдружение „Русофили“ Николай Малинов.

„Ако до май миналата година можеше да говорим за дълга пауза в отношенията между България и Русия, то с посещението на Радев - през май, на Бойко Борисов след това декември, 3-ма зам.- председатели на парламента бяха в Москва и г-н Марешки и зам.-председателят на “Атака“ Явор Нотев и Емил Христов от ГЕРБ с Краси Велчев. Потвърди се миналата седмица за посещение на зам.-председателя на „Единна Русия", посещение по външна политика, на г-жа Караянчева в Москва. Първото полугодие на тази година - Медведев, можем да кажем, че от паузата, ако можем да използваме този дипломатически термин, в отношенията се е излязло“, каза още Малинов в интервю за предаването „Неделя 150“, гостуващ с коментар по повод предстоящата визита на министър-председателя на Русия у нас. 

„Друг е въпросът по какъв начин българските и съответно руските политици ще защитават интересите на двете държави“, допълни той в интервю за предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Лично аз не споделям мнението, че Русия е някаква опасност за Европа, напротив Русия е голям шанс за Европа. Тя да може да се добере до тези 43-45% невъзобновяеми източници, които се намират на територията на сегашна Русия, на евтини суровини. И чрез обмен на технологии, на хора, чрез търговия и нормално сътрудничество в общи линии да печелят и във военно-стратегически и в икономически план и Европа, и Русия. И рациото изисква добри отношения на Европа с Русия, допълни още Малинов. 

“По темата за назидаването на патриарха (на Русия при визитата му м.г. – б.р.), патриархът каза нещо, което отдавна българският народ очакваше – каза, че нямаше да има руска църква, ако нямаше българска църква, т.е., ясно е, че без тези 150 години преди тях, когато сме направили кирилицата и приели православието, нямаше кой да го предаде в Русия - това е едно голямо признание“, коментира той речта на руския патриарх при посещението му в България. 

Що се отнася до това - защо идва Медведев, ами естествено, че нещата първо трябва да бъдат подготвени по някакъв начин експертно, за да може първите лица в държавите да си сложат подписите под правилно експертно подготвени документи, каза още Малинов. 

Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев “ние вървим по строго определен сценарий“.

“И за (АЕЦ) „Белене“ и за газовият хъб „Балкан“ ние вече сме в позицията на хора, които са си научили урока и са си написали новото домашно“, коментира той пред БНР. „Знаете, за „Белене“ може би до една-две седмици ще излезе обява във вестника на Европейската комисия, с която ние ще обявим търга“.

„Проблемът е Европейската комисия, ако трябва да направим един паралел със „Северен поток 2“, аз вече го казах в медиите. Преди 3 години имах среща с един от бившите съветници на двама немски канцлери и когато много подробно говорихме за енергетика, най-накрая аз го питах: „Хер Щефан, вие за кратко време получихте много информация за енергетиката, синтезирана, ами я сега аз да получа от вас“. Предстояха избори за канцлер на Германия и казвам “г-жа Меркел, ако спечели поредния мандат – тя ще приеме ли „Северен поток 2“, той се засмя и каза “каква Меркел - въпросът се решава от немския бизнес“. Всъщност, това което стана в Германия, потвърди тази първоначална теза“, коментира още професор Тасев.

„При нас нещата стоят малко по-различно. Ние се подчиняваме на една стара теза, че откъде минават тръбите, не се решава в България. И както виждаме, сме длъжни да лавираме, за да можем да запазим националния интерес и да останем както ние на 3 март се появихме на политическата карта на света, като държава. Сега има вероятност да се запазим на газовата карта на Европа. Така че за нас идването на Медведев като министър–председател на Русия е знаково, но моята оценка е, че едва ли ще има някакви сериозни проблеми, които да обсъждат с Борисов. По една много проста причина – проблемите за реализацията на хъб „Балкан“, отдавна и отношенията между Русия и България са на корпоративно ниво. Така че аз не очаквам някакви съществени новини“, прогнозира той във връзка с предстоящата визита на руския премиер Медведев у нас. 

Целите интервюта може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Бачева раздаде хранителни продукти на настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22