Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

The Bulgarian History Podcast - приключението на един американец през българската история

Ерик Холзи харесва живота и спокойствието у нас, въпреки бюрокрацията и проблемите на българите

Ерик Холзи от САЩ създава предавания за българска история
Снимка: Иван Русланов

Какво би накарало млад американец да се гмурне в дълбините на българската история? 

Ерик Холзи е роден във Вашингтон, но прекарва немалка част от живота си у нас. За първи път идва в България през 2009 година като чуждестранен студент в Американския университет в Благоевград. Преди това имал намерения да кандидатства за докторант в Англия, но високите такси там осуетили плановете му. 

Решава да се отдаде на исторически подкастове - радиопредавания, в които представя историята ни от различна гледна точка. В момента работи по първите епизоди на Сезон 5. Досега е разказвал за разцвета на Османската империя, а занапред предстои да се вгледа в събитията от 16 и 17 век. Очаква с нетърпение периода на Възраждането, но, по думите му, "дотогава има още много история".

"Сега, след пет и половина години аз съм в 16 век, след 84 епизода." 

Желанието му да продължи да обогатява знанията си, както и да се опита да намери липсващи парченца от историческия ни пъзел идва, след като негова приятелка му подарява книгата "Корона от тръни" на Стефан Груев. 
"Тази книга беше нещо абсолютно ново за мен. Историята на България и на Стамболийски беше нещо, което познавам, но с много интересен ъгъл. Много ми хареса тази история и може би ще работя като историк", споделя Ерик Холзи пред "Хоризонт".

Проблемите се появяват, когато Холзи започва да търси източници, чрез които да подготвя материалите си. В момента се опитва с помощта на приятели да се информира и от български книги.   

"Това беше малък шок за мен, че има само една книга на английски на историята на Първата българска империя (държава - бел. ред.). Тази книга е от преди 84 години. Няма толкова информация. Работя малко с текстове на български, но малко е по-трудно“, разказва Ерик.

Животът в София му харесва. Чувства се в България много по-добре, отколкото на всяко друго място, където е бил. Впечатлен е от спокойствието в нашата страна, макар да знае за проблемите на българите. "По принцип се чувствам много по-добре тук. Мисля, че в България е по-добре, че няма много пистолети. Чувствам, че всичко тук е по-спокойно.“

"Най-добрата страна на живота тук, и същевременно най-ужасната е, че никой не го е грижа. Страхотно е, когато в някой хубав ден си в парка с приятели, на бира. Но когато си насред бюрокрацията е ужасно", разказва още Ерик Холзи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11