"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра, той беше част от Народното събрание, професор във НАТФИЗ, два мандата министър на културата, а също и не на последно място баща, каза за БНР актрисата Ирен Кривошиева, гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра".
Ирен Кривошиева е един от двигателите на инициативата да се направи паметник на Стефан Данаилов в градинката пред Народния театър.
"Това е подобаващото се място на този паметник, това заслужава Стефан", допълни Ирен Кривошиева. За да не затихне паметта за големия актьор, смята още актрисата.
"Аз се завърнах в киното, имам два заснети сериала - "Белези" и "Лъжите в нас", но сякаш очаквам още моята роля, тази, която нямах в първите ми филми, нито в сегашните сериали, не съм изиграла."Сега заснех и първия православен филм, който ще излезе тази есен, казва се "Не затваряй очи". Ролята ми е много интересна, филмът е по едно съвременно чудо, снимките са тежки, ролята е много моя различна, а очаквам и още една моя роля.
А аз се надявам да участвам и в комедия, защото винаги са ме смятали за драматична актриса, а аз имам много хубаво чувство за хумор, затова се надявам да участвам и в някоя велика комедия, като тези на Чарли Чаплин", сподели Ирен Кривошиева.
Ирен Кривошиева завършва ВИТИЗ през 1982 год. в класа на проф. Надежда Сейкова. Още като студентка дебютира в киното. Към 30 са нейните участия в киното и много хора все още я помнят от филмите "Ако те има" ; „Хотел "Централ", "Романтична история" и много други. За своите роли в киното актрисата има доста престижни награди. Една от наградите ѝ е за ролята на Тинка във филма "Хотел "Централ" на фестивала на неореалистичното кино в Авелино, Италия, където поделя своята награда с актрисата Стефания Сандрели.
Ирен Кривошиева играе и в някои телевизионни сериали: "В името на народа", "Английският съсед", "Лъжите в нас", "Белези". Актрисата в началото на 90-те години заминава в Америка и там живее дълги години. Вече е в България и има участия не само в киното, но и в театъра. Можете да я гледате в няколко постановки, които се играят на сцената на Нов театър НДК: "Две жени без да се брои мъжът", "Кекс вместо секс", "Докато смъртта ни раздели".
В предаването ще чуете още: проф. Надежда Сейкова, преподавател на Ирен Кривошиева във ВИТИЗ, кинокритикът проф. Божидар Манов за присъствието на Ирен Кривошиева в българското кино и нейната приятелка и колежка Росица Русева.
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..