Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Канарските виртуози от Academia de los Afectos свирят старинна музика в София

Четиримата виртуози от Academia de los Afectos ще са в София, за да се включат в цикъла за камерна музика „Мотив“, който тази година представя изключително амбициозна програма с артисти от цял свят.

Ювелирните специалисти по ранна музика са родом от Канарските острови, а в момента живеят и работят в Холандия. Те работят с най-забележителните ансамбли, активни на стената на европейската ранна. Дебютно пред българска публика те ще представят утре произведения от Каспър Кумер и Южен Валкиер в рамките на пролетен испански концерт на възглавници. Утре Academia de los Afectos ще изнесат и рецитал в рамките на камерния цикъл „Мотиви“ под надслов „Los Аfectos“. Концертът ще се проведе със съдействието на Институт Сервантес в Експо баня София на столичния булевард „Княгиня Мария Луиза“ от 19:30 ч.

Academia de los Afectos  включва Пабло Соса дел Росарио - флейта, Алехандро Фариня Мартин – кларинет,  Рикардо Родригес Гарсия, валдхорна и Уго Родригес Артеага – фагот. Историята им започва в консерваторията в Хага през 2014-та, сподели Алехандро Фариня за БНР:

„Ние се познавахме много отпреди това. Всички сме от Тенерифе, Канарските острови. Решихме да учим старинна, антична музика. Антична музика сме свирили много в Европа и сме се срещали не еднократно. В един момент решихме да направим тази група и да започнем да свирим заедно“.

Алехандро е започнал да свири на 8 години, вдъхновен от леля си – музикант на кларинет. Рикардо също е започнал да свири на валдхорн на 8, тъй като дядо му е свирил на кларинет. Пабло Соса е бил записан от родителите си в музикална школа на 7-8-годишна възраст и почти веднага избрал флейтата. Уго Родригес пък е свирил на китара 5 години преди да започне с фагота на 11. Музиката, която те свирят, обхваща мелодии, включително и от началото на 20-и век. Използват обаче антични инструменти.

Пабло Соса е категоричен, че като флейтист е лесно да намери подходяща музика от Бах или друг бароков музикант, но в духовия квартет „срещаме повече трудности да намерим творби, така че нашата работа е и малко да направим проучване, за да стигнем до партитурите, а също така и да четем - да намерим някои книги в библиотеката, за да намерим нашия композитор“.

Фариня Мартин ще свири в София с два различни кларинета. Единият е копие на инструмент от 1780 година - „такъв инструмент, на какъвто са свирили музикантите, когато Бетовен е бил жив, а след това ще свиря с един оригинален инструмент от 1846 година“.

Има голяма разлика между днешните инструменти и предишните валдхорни, обясни Рикардо Родригес. В старата няма клавиши и звукът е различен. Уго Родригес обясни, че „фаготът е „странен инструмент, защото в продължение на историята е сменил своята роля. В Барока е имал ролята на бас в оркестъра, а в Класицизма, вече с Моцарт, става част от другите инструменти и става все по-фин“. 

Флейтата на Пабло Соса е автентична – от дърво.

Повече за програмата им в София, която ще включва музика от първата половина на 19 век, можете да научите от прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38