Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12-годишно момче играе племенник на Св. Иван Рилски в театрален спектакъл

Погледът към миналото ни връща към смисъла да сме родени тук, на тази земя, казва режисьорът Петринел Гочев

Сцена от постановката „За Първото българско царство: Отшелника“
Снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ - Габрово

Едно от най-новите заглавия на габровския драматичен театър поставя въпросът за вярата през историята на Първото българско царство. Актьор  в това представление е 12-годишно момче - разказвачът, който води публиката през сюжета на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“.

Историческите събития на Първото българско царство режисьорът Петринел Гочев разказва през историята на няколко души, срещнали се при различни обстоятелства със Св. Иван Рилски.

12 годишният Валентин Петров влиза в ролята на Лука - племенника на светеца, притежаващ феноменални за възрастта си качества.

„Предупредиха ме в началото, че ще бъде трудно. Трябваше да послушам малко повече за това колко ще бъде трудно цялото това нещо, но като минахме първата част със запознаването с текста, с героя, всичко вече започна много по-лесно да се случва“, споделя за актьорския си опит Валентин. Казва, че с участието си е обогатил знанията си за българската история.

"Доста неща научих- главно за тези времена и най-вече за Св. Иван Рилски, неговото битие, абсолютно всичко от неговия живот вече е много по-интересно след този спектакъл."

Заедно с баща си малкият актьор е посетил Рилския манастир в търсене на свидетелства за живота на светеца- отшелник. С помощта на майка пък си учил текста, написан на архаичен език.

"Езикът първоначално наистина беше труден, но след като вече започнах да си обяснявам всичко, всяка дума вече стана обикновена дума, само че по друг начин произнесена. Фактът, че не е импровизация, свободно говорене, също е много помагащ. След като имам текст, който знам, вече на всяка дума произношението остава само да играя.“   

Отрязъци от миналото на православната държава - това е творческият ъгъл към сюжета на режисьора Петринел Гочев. Представлението е християнска проповед, разговор с публиката, спор за някои неща - обяснява той. Повеждайки зрителите през историята, се надява да ги окуражи.

"С надежда в смисъла на живота, с надежда в смисъла на това да живеят на тази земя и да носят тежестта на живота си уверено и устойчиво. И с това ми се иска да тръгнем, да излязат хората от тук. И, така да се каже, малко да неутрализираме тази инерция на роптаенето, която имаме към това, че сме родени тук. Това е важно. Аз лично наистина вярвам, че не се раждаме случайно тук, точно в тази точка на света. Затова не съм напуснал тази страна, на това възпитавам и децата си."

Директорът на театъра Петко Койчев посяга убедено към историческата тематика заради нуждата да излезем от злободневието и да си припомним миналото.

"Историята е необходима, за да се припомня, за да се напомня, че някъде вече е открито решението и ние трябва просто да се завърнем. Да не говорим колко е важно в момента за една нация като нашата, която се лута между Изтока, между Запада, политически системи се сменят. Каквото и да си говорим, допреди 30 години ценностите бяха съвсем различни, сега са други.“

Койчев е категоричен, че сериозният театър има своята публика, дори в по-малките градове. Доказват го гостуванията в страната. Турнето на трупата продължава и следващата седмица актьорите ще играят пред публиката на Народния театър "Иван Вазов" в София.

С извънредно представление на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“ на 15 март ДТ „Рачо Стоянов“ в Габрово се включва в благотворителната инициатива за събиране на финансови средства за спешна операция на Виктор Коритко, син на Мария Александрова от Варненския театър „Стоян Бъчваров“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15