Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният куклен театър в Сливен настоява за нов дом

Собственик на сградата е Главното мюфтийство. Градската управа предлага друг имот, театърът отказва

Сградата, която е наета от Държавния куклен театър в Сливен.
Снимка: Стоян Радев

Държавата да се намеси в отношенията между Държавен куклен театър в Сливен и Главното мюфтийство - собственик на сградата, в която се помещава куклената трупа. За това призова директорът на театъра Ефимия Павлова. Причина за искането е високият наем от 1620 лева на месец с ДДС  и невъзможността по закон театърът да ремонтира помещенията в сградата, която преди 1944 година е била вакъфски имот.

"Това са едни взаимоотношения между наематели и наемодател. Те са от години. Всички преговори, които водим за наемите, са изключително трудни и продължителни. Така са си обвързали договорите, че нищо не можем да поискаме, не можем да направим без тяхно разрешение. И всичко ние трябва да поемем като разноски", коментира директорът, като подчертава, че няма конфликт с наемодателя.  

Проблемът започва, когато няколко години преди демократичните промени куклената трупа е преместена от малкия салон на бившето кино „Агликина поляна“ в сградата на друго бивше кино - „Балкан“, преустроено и осъвременено за нуждите на театъра. След това тогавашното мюсюлманско настоятелство иска да си върне имота и го получава. 

Оттогава до сега проблемите са едни и същи - високи според ръководството на театъра наеми и незаинтересованост от страна на наемодателя. От Районното мюфтийство пък коментират, че няма диалог. Повод за последния медиен шум са публикувани в социалните мрежи снимки на тоалетните в театъра и на сцената, от които е видно, че санитарните помещения са в лошо състояние. 

"Можем да правим козметични ремонти, текущи ремонти. Ремонтът на тоалетната е основен. Нямаме право като наематели да правим основен ремонт по закон. Нямаме право и на капиталови разходи от страна на министерството, защото не сме собственици на сградата. По никакви проекти и програми не можем да кандидатстваме. Само собственикът има право. За енергийна eфективност и за всички други програми за саниране, за достъпна среда също нямаме право", обяснява счетоводителят на театъра Ваня Недева.

Секретарят на Мюсюлманското настоятелство Юсеин Мехмедов уточнява, че те само стопанисват сградата, а договорите за наем се подписват от Главното мюфтийство в София. Според Мехмедов земята, върху която е сградата и бившето кино „Балкан“, винаги са били стопанисвани от мюсюлманското вероизповедание в Сливен. По въпроса за високия наем той заявява, че Държавния куклен театър по договор използва близо 1500 кв.м. площ в центъра на града, което излиза около лев на квадратен метър.

Директорът на кукления театър  Ефимия Павлова предупреждава, че Сливен може да остане без куклен театър. ова ще бъде и съдбата и на нашия театър, ако не се реши проблемът и той най-накрая няма собствен дом - дали ще е този или друг.“ 

На държавно и общинско ниво през миналата година е било направено предложение към кукления театър да се премести в бившия Дом на народната армия, сега Военен клуб, но са отказали, припомня кметът на града Стефан Радев. "Те предпочетоха да останат в сградата, която сега ползват. Там са изцяло частни разговорите за наем, тъй като сградата е собственост на мюфтийството, ръководството на кукления театър преговаря за наем. Това, което ние можем да правим и което правим, е да подпомагаме парично тези културни институти." 

Радев определи варианта за изграждане на нова сграда на кукления театър като нереалистичен. "На мен не ми се струва реалистично при условие, че има и сега сграда, която ползват и възможностите да ползват сградата на ДНА. По-логично е да се търси развитие в тази посока."  

От името на всички свои колеги в театъра заместник-директорът Дора Ескидарова призова за помощ министъра на културата Боил Банов. "Моля Ви, господин Банов, направете нещо за Държавен куклен театър - Сливен. Хората на тоя град, децата на тоя град, актьорите на този театър, колективът на този театър заслужават това", посочи тя.

Темата е разгледана в звуковия файл.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33