Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хлябът като изкуство с мисия да обединява

"Театърът на трохите" има силен терапевтичен ефект за хората с увреждания

Антропологът Надежда Савова разказва за картини в брашното, Богородица в носия на маите и какво значи "габров" в Етиопия

7
Снимка: Кети Тренчева

„Месим, за да се смесим“- така нарекоха инициативата си студенти и преподаватели от Американския университет в България. Тя събира събира хора от различни социални групи в името на споделените ценности. 

Идеята е на преподавателя по антропология в университета Надежда Савова, която преди десет години създава този метод за социално приобщаване, превръщайки го в изкуство. Тя е основател на мрежата „Хлебни къщи“ – неправителствена организация, работеща в над 20 страни на 6 континента.  

„Правех докторат на тема „Изкуството и социалната промяна“. Изследвах най-различни видове изкуство. Има невероятни примери в Латинска Америка как в най-бедните квартали, гета използват цирк, използват музика, театър, фотография, графити дори, за да ангажират децата да не са на улицата. Изкуството просто променя човека“, сподели Надежда Савова пред "Хоризонт".

За нея храната обаче се явява най-силното общностно изживяване, особено когато е направено творчески. „Това е нов вид световно движение за изкуство и храна, които пораждат социална промяна. Затова и мрежата, която създадох, е наистина глобална. Хората го търсят.“

Събирането на непознати около една маса е антропологически подход

„Ето, сега една жена от Нова Зеландия ще идва да се обучи в методите. Намират ни хора, които казват: искаме и ние да правим това в нашите общности, има нужда да се сплотяват хората. Хора, които иначе никога не биха се срещнали. А вече силата на месенето е, че веднага стават и приятели. Това е чисто антропологически подход към нещата – да събереш хората около една маса. Не просто да споделят готова храна, а заедно да го направят, заедно да го замесят. Има нещо специално в това изживяване. Всеки трябва да дойде да го усети – колко е хубаво да месиш хляб с хора, които никога иначе не би срещнал.“

Картини в брашното и спектакъл с кукли от тесто

Младежи от защитените жилища в Благоевград, представители на ромската общност и служители в социалните институции, заедно със студенти и преподаватели рисуват с житен клас върху маси, покрити с брашно, а после заедно месят тесто и оформят от него хлебни кукли, които пекат заедно. Финалът на събитието е спектакъл с куклите от тесто - така изглежда "Театърът на трохите" в действие. 

„Стават едни огромни красиви картини в брашното. Рисуваме с житни класове или с пръсти. Визуално е много вдъхновяващо. След което от брашното създаваме тесто, от тестото създаваме кукли, форми, символи“, разказва Надежда Савова.

"Театърът на трохите" кара хората с увреждания да се чувстват приобщени

Методът е познат като „Театър на трохите“ и освен социалния, има и силен терапевтичен ефект за хората с увреждания. „И когато са с други хора, а не затворени в своя дневен център или защитено жилище, за тях това е невероятно изживяване – да се чувстваш равен и приет, щастлив, с всички тези други хора – професори, преподаватели, студенти, кметове.“

Д-р Надежда Савова, която е и експерт по нематериално културно наследство към ЮНЕСКО, неслучайно избира хляба сато символ на живота и усещането за семейство. За своите изследвания в над 80 държави по света Надежда Савова е носител на отличието „Пътешественик с мисия“ на „National Geographic“.

Как изглежда Богородица в носия на маите

Навсякъде, където съм пътувала, съм била с мисия, казва младият антрополог д-р Савова. 

В малко племе на маите в Мексико научила местните, които са католици, да рисуват икони, защото им трябвали пари да си достроят училището.

„И те рисуваха Богородица, облечена с техните носии. Станаха невероятно красиви икони. После ги продаваха за стотици долари в близкия туристически град, където са пирамидите на маите. И успяха да си съберат пари за учители.

На конференция в Перу се запознава с реалния д-р Пач Адамс, чийто образ бе пресътворен на големия екран от Робин Уилямс в едноименния филм, с идеята болниците да се превърнат в по-ведро и позитивно място, където имат място и хуморът, и изкуството.

В Етиопия използват думата "габров" за стиснат човек, откакто прочели габровските шеги

Много обича Етиопия. За нея като антрополог е много интересна като най-старата християнска страна в Африка. „Те имат християнски традиции още от I век. Там точно това изследвах – за Рождество и за Богоявление. Правят едни големи процесии по улиците с шарени чадъри, със звънчета. Свещениците им са облечени в жълто, в оранжево.“

Като интересен факт Надежда Савова отбелязва това, че етиопците нямали дума за стиснат, докато не прочели габровските шеги. „Имало превод на нашата книжка. Започнали да използват думата „габров“ като нарицателно за стиснат човек. И когато аз казах, че съм от Габрово, те постоянно се смееха и най-накрая ми казаха защо се смеят. Дори ги беше срам да ми кажат.“

Още за вълшебствата покрити с брашно слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Статистиката: Над 800 000 пенсионери – на прага на бедността

2 065 573-ма са пенсионерите през януари, а средният размер на основната пенсия, без добавките, е 835,91 лв.  Статистическите данни сочат, че над 423 хиляди души получават до 580,57 лева, а други 390 хиляди – точно 580,57 лв., колкото е и минималния размер на пенсията за стаж и възраст.  Всички те вече попадат в категорията "бедни" с пенсия под..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Гърция подготвя забрана за използване на питейна вода в басейните на хотели

Гръцкият парламент обсъжда законопроект за пълнене на басейните в хотелите само с морска вода. Целта е да се ограничи изразходването на питейна вода. Документът ще представи правила за инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода към и от басейните на крайбрежните хотели. Пред последните години страната страда от тежка суша, заяви..

публикувано на 21.01.25 в 10:22

Законът за приходите и разходите е обнародван в "Държавен вестник"

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите до приемането на редовен бюджет е обнародван в "Държавен вестник", показа проверка на БНР. Текстът трябва да уреди събираемостта и плащанията от държавната хазна до изработването на фискалната рамка за годината Законът бе приет окончателно от Народното събрание точно преди избора на..

публикувано на 21.01.25 в 10:09

Благотворителни инициативи в община Горна Оряховица набират средства за лечението на онкоболна жена

С поредица от благотворителни инициативи в община Горна Оряховица се набират средства за лечението на млада онкоболна жена. 37-годишната Христина Цвяткова е майка на две малки деца и се бори с рак на лимфната система. За лечението ѝ в турска клиника са нужни 150 хиляди евро.        В Горна Оряховица танцуват благотворително за лечението на..

публикувано на 21.01.25 в 09:53
Първи учебен ден в Гърция, 11 септември 2024 г.

Гърция: Над 16 000 изключени ученици заради ползване на смартфон в клас

Над 16 000 ученици са изключени от училища в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Въпреки явната съпротива на учениците срещу наредбата, тя ще се прилага стриктно, съобщи министърът на образованието Кириакос Пиеракакис. При първо нарушение ученикът се отстранява от клас за един ден и се информират родителите му, при второ..

публикувано на 21.01.25 в 09:50

Демографски срив: Едва 182 новородени в Силистра за година

Продължава тенденцията броят на ражданията в Силистренската болница да намалява. Бъдещите майки избират лечебни заведения в други градове. Тук няма достатъчно лекари. За последно е назначаван специалист преди 25 години . 2024-та година за акушеро-гинекологичното отделение към силистренската болница завърши със 182 новородени ...

публикувано на 21.01.25 в 09:25

Расте интересът към круизните пътувания сред българите

Интересът към круизните пътувания нараства сред българските туристи, констатират туроператори. Около 15 туристически агенции продават подобни ваканции в България. Нараства интересът към круизните пътувания сред българските туристи Няма точна статистика на нашия пазар колко български туристи избират круизите като начин на почивка,..

публикувано на 21.01.25 в 09:19