Трима от четирима запитани не одобряват премахването на надбавките за трудов стаж. Дори и по-голямата част от младите служители и специалисти са на мнение, че не трябва да има премахване на надбавките. Това заяви в предаването "Нещо повече" на "Хоризонт" Стефан Георгиев от социологическа агенция „Афис“ по повод последното проучване на агенцията, в което анкетираните отхвърлят предложените от работодателите основни промени в Кодекса на труда.
Повечето анкетирани не са одобрили и предложението на работодателите за заплащане само на реално отработените часове. Неодобрението е 55% срещу одобрение от около 28%.
Третият въпрос – за желанието на работодателите да увеличат двойно разрешения обем от извънредно натоварване на служителите на 60 часа месечно – среща неодобрението на 54% от всички да запитани, а 27 от запитаните по-скоро одобряват такова увеличаване, допълни Георгиев:
„Имаме много сериозно противопоставяне между тези респонденти, които са собственици на бизнес или се занимават с предприемачество, и респондентите, които се самоопределят като незаемни работници или служители. Има съществена диспропорция и в трите мерки, които сме тествали, в отношението и нагласите между тези две групи. Работниците, наемните служители, до голяма степен се противопоставят на такива мерки, защото привиждат в тях загуба на сигурност, а хората, които се занимават със собствен бизнес, и хората, които са работодатели, са много по-склонни да подкрепят едни такива мерки“.
Различните експерти прогнози говорят за загуба между 20 и 40% от сега съществуващите професии в близките 10-15 години, припомни Георгиев в предаването „Нещо повече“ и изтъкна:
„За нас основният въпрос е следният – как тази трансформация на пазара на труда да намери огледално отражение или през повишаване на квалификация, или през намиране на канали за справедливо разпределение на тежестта, защото в момента данните показват изключително ясно, че дилемата е сигурност срещу гъвкавост“.
В последното изследване на "Афис" за електоралните нагласи отчитат „лек превес на социалистите“, но в рамките на статистическата грешка. От месеци се забелязва и „постепенно но постоянно отслабване на електоралната тежест на ГЕРБ за сметка на една стабилност в ляво“. Постепенно нараства и делът на българските граждани, които искат нови избори:
„Съотношението е 2 към 1 – близо 40%, искат нови избори веднага, а 20% искат запазване на сегашното правителство“.
Интервюто на Диана Янкулова със Стефан Георгиев можете да чуете от звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..