Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израелски дипломат превръща травмиращ проблем в творчески проект

На съвременните учители се налага да възпитават не само невъзпитаните деца, но и невъзпитаните им родители. Само след 20 години ще бъде още по-трудно, защото ще се сблъскват и с невъзпитаните баби и дядовци. Но проблемът има и обратна страна. Учителката професия не е добре платена и там попадат и съвсем случайно хора.

Бивш израелски дипломат, дядо на две внучета, сподели, че много държи те да обичат и разбират изкуството и редовно ги води на театър, изложби, опера и балет. И точно това е довело до конфликт. След като гледали балета „Лешникотрошачката“ на Чайковски в изпълнение на артисти от Балшой театър, на сутринта малкият му внук се похвалил в детската градина колко интересно нещо е видял и колко го е развълнувало изкуството. Учителката, явно никога не гледала балет, заявила, че той е „женчо“. Според нея само такива хора гледали балет или опера. Истинските „мъжкари“слушали попфолк. Хлапетата веднага подели новия прякор „женчо“. На следващата сутрин детето категорично отказало да ходи на детска градина. Наложило се бързо да го преместят в друга, която обаче била далеч и губели по половин час, за да стигнат до нея. Тогава дипломатът решил да вземе нещата в свои ръце. Проучил, че за да се вдигне заплатата на детските учителки, те всяка година участват в квалификационен курс, организиран от местния отдел „просвета“ към общината. Предложил да спонсорира част от курса, ако той запознава детските учителки с най-интересното от световната класика на операта, балета и оперетата. Посочил и кои да са лекторите, така че да бъде интересно и с много информация. Част от тях участвали на доброволни начала- заради дружбата си и уважението си към дипломата. Успял да се договори и с операта, учителките да посетят няколко спектакъла. Той имал богата колекция от дискове с най-добрите световни представления и част от тях им били прожектирани. Важното е самите учители да знаят и обичат истинското изкуство!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10