Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетта се усмихва в творбите на Хиро Ямагата

Основоположникът на лазерното изкуство търси „вътрешността на светлината“

4
Снимка: Галерия "Арт алея"

Дивите цветя на Северна Калифорния в 40 малки картини - това е изложбата на Хиро Ямагата в столичната галерия "Арт алея". Японският творец се изявява в областта на концептуалните изкуства. Смятан е за създател на рисуването с лазерни лъчи.

„Той се интересува не само от изкуство, интересува се от математика, от физика – той е комплексна личност, затова неговите проекти са толкова сложни понякога, толкова грандиозни. Всъщност дълбоко в себе си той се интересува от космоса, от светлината и поставя екосистемата на Земята като част от този космос“, разказа за него галеристката Светлана Ганева в предаването "Преди всички".

В лазерните си проекти японският художник търси "вътрешността на светлината" 

Ямагата е познат с мащабните си лазерни инсталации по случай 100-годишния юбилей на Айфеловата кула и 100-годишнината на Статуята на свободата. Създател е на визии за олимпийски игри, както и за церемонии по връчването на наградите "Оскар" и "Грами".

„Авторът се стреми да разгради светлината, да я покаже във всичките нейни проявления“, посочи още Светлана Ганева.

Художникът е роден в Майбара, Япония, през 1948 година. Сега живее в Северна Калифорния между секвои и диви цветя. Докато е пребивавал в Париж, бил личен приятел с актьорите Ален Делон и Жан-Пол Белмондо. Рисувал е и портрет и на покойния американски президент Роналд Рейгън. Заедно с приятеля си и колекционер Арнолд Шварценегер създават каталог, който също може да се види в галерия „Арт алея“.

Ямагата пренася флората и фауната на Фиджи върху ретро коли

За свой проект през 90-те години художникът издирва десетина коли от произведени 150 през 50-те години, прави огромно студио, кани автомобилни инженери и дизайнери и реставрира тези автомобили. „След което рисува корпуса им, превръща го в платно и го рисува с цветята на островите Фиджи. Флората и фауната на Фиджи отново с това послание – да не забравяме този земен рай, докато ползваме технологиите на XX век“, подчерта Светлана Ганева.

Изрисуваните коли в момента са притежание на монарси, шейхове, музеи.

Размахът на Хиро Ямагата минава през „космически проект“, спонсориран от НАСА, до Хималаите, където на 5000 м. в подножието на Хималаите смесва пигменти от натрошени камъни, пръст и вода и подготвя основата на картините, които разполага по пътя към върха. С акцията си японският художник привлича вниманието към екологичното замърсяване.

"Ямагата е човек с огромен размах, който всичко, което печели чрез проектите си, инвестира отново в изкуство", допълни творбеския му портрет Светлана Ганева.

Изложбата в галерия „Арт алея“ ще продължи до 27 април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56