Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Валя Гигова: Ако Пламен Георгиев не е собственик на терасата, ипотеката е нищожна

Сградата, в която председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев има тризонет и тераса със сауна.
Снимка: БГНЕС

Възможно ли е да се стигне до ипотека на част от жилище, която не е притежание на собственика, а е обща част? Това е един от първите въпроси, който възникна около имуществото на председателя на антикорупционната комисия Пламен Георгиев, чиито доходи според медийни публикации не отговарят на възможностите му да живее в подобна сграда. Всички говорят за имота на Георгиев - тризонет с луксозна тераса и с несъответствия в документите. Би Ти Ви разполагат с документи и ги показаха на адвокат Валя Гигова. След като се запозна с тях, Гигова ги разтълкува пред "Хоризонт".

"Виждам, че подавачът е изразил воля, купувачът – също, да се придобие апартамент, който има тераса, която се намира на покрива. Дали тази тераса е обща част, от акта не може да се разбере, но, тъй като нашите актовете обвързват и страните, и всяко трето лице да се съобразява с тях, до доказване на противното тази тераса е част от жилището на г-н Георгиев. Дали ще е Георгиев, аз или вие - няма значение. И в нашите актове, ако я има, те ще са наши".

Банката е вписала ипотека върху имота, какъвто е описан в неговия нотариален акт.

Понеже предпоставка да се учреди ипотека е лицето, което ипотекира имота, да е собственик, банката е направила това, което ще направи всеки ипотекарен кредитор - да учреди ипотека върху недвижим имот, какъвто е описан по акт.

"Ако се окаже, че Георгиев няма права върху тази тераса, защото е част от общите части на сградата, банката няма да може да се удовлетвори от нея в случай на неизпълнение на задължението за връщане на кредита. Абсолютно безпротиворечива е практиката на Върховния касационен съд, че ипотека, учредена от несобственик, е нищожна, тоест не поражда правно действие".

Кредитният консултант Тихомир Тошев е категоричен, че нито една банка не би поела риск да даде ипотечен заем, обезпечен с имот, чиято собственост не е пределно ясна:

"За мен е невъзможно да получите кредит, ако нямате достатъчност на доходите. Много е вероятно, ако е имало такъв случай, към момента на тегленето на кредита този доход да е бил показан. Доходът не е нужно да е само на лицето, което купува имота и тегли кредита. Когато само неговият доход не е достатъчен, банките са съгласни клиентът да привлече съкредитоискатели - обикновено са роднини, които да покажат допълнителен доход, достатъчен, за да бъде обслужван кредитът".

"Когато се отпуска един кредит, първото нещо, което трябва, е експертна оценка. Независим оценител отива, описва, снима обекта и го оценява. Прилага и документите за собственост - нотариалния акт на имота, където също се гледа как е описан. Прилага се и скица на имота от кадастъра, където е очертан имотът, плюс неговата квадратура. След това всички документи се преглеждат от юрист на банката, който гледа дали имотът отговаря напълно на описанието, дали собствеността е изчистена и няма някакви проблеми. Последно, всички документи по имота се преглеждат и от нотариуса, който прави сделката. Да бъде допусната грешка, е по-скоро възможност, която клони към нула", обясни Тошев.

Между 7 и 9% от пазара е в сегмента на луксозните имоти, в който оперира компанията "Артекс" и около който започна скандалът с имотите, купени под пазарна цена. Тошев коментира, че повечето хора все пак предпочитат да направят сделката си на реална цена.

"Няма механизъм, чрез който да се познае дали при сделка на по-ниска цена има доплащане в брой или с услуги", предупреди той.

"Когато продажбата е между роднини или други свързани лица, което е напълно законно, може по емоционални причини двете страни да се договорят и за много по-ниска цена", каза адвокат Валя Гигова и призовава за добре обмислени законодателни промени.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в с. Ореш, който изпепели 2 къщи, е погасен, няма пострадали хора

Пожарът в свищовското село Ореш е потушен, продължава гасенето около населеното място. Полицията и пожарникарите са евакуирали хора. Пожар край свищовското село Ореш, засегнати са къщи и постройки Изгорели са две къщи, има немалко пострадали имоти. Цяла нощ противопожарни екипи остават в селото. Пожарът е загасен, но само вътре в селото,..

публикувано на 16.07.24 в 20:17
ГКПП-Гюешево

Граничните власти на България и РСМ на среща на ГКПП-Гюешево заради пожарите

Граничните власти на България и на Северна Македония се срещат тази вечер на ГКПП-Гюешево във връзка с пожарната обстановка в пограничните райони, каза за БНР областният управител на Кюстендил Александър Пандурски.  Началникът на Регионалния граничен сектор-Кюстендил, който държи границата от Олтоманци със Сърбия до Кулата, Светлин Костадинов..

публикувано на 16.07.24 в 20:11

Проливен дъжд наводни много пътни отсечки във Великотърновско

Във Великотърновско бурята с проливен дъжд тази вечер наводни много пътни отсечки.  Има много нападали дървета, чието отстраняване започна.  Няма информация за наводнени къщи и пострадали хора.  Край горнооряховското село Първомайци местните хора се организираха и с резачки премахнаха от жп линията София - Варна паднало дърво, което е било препречило..

публикувано на 16.07.24 в 19:55

Кирил Петков към депутатите: Кажете дали сте за или против корупцията

Който не подкрепи законодателния пакет, предложен от "Продължаваме промяната-Демократична България", на практика се обявява срещу борбата с корупцията. Това заяви съпредседателят на коалицията Кирил Петков. Той се обърна към депутатите от 50-ия парламент: "Колеги, много е просто. Става дума да си кажете - ние за корупцията ли сме или против корупцията...

публикувано на 16.07.24 в 19:26

Ловешкото село Дренов е на режим, пускат водата само по два часа на ден

В ловешкото село Дренов е въведен режим на водата, а местни жители се оплакаха, че проблемът с безводието е от години, и то не само през летните месеци. Въведеният режим е от вчера, вода от чешмите тече само по два-три часа сутрин.  Кметът Светлана Недялкова поясни, че проблемът е от години и е писала писма до ВиК – Ловеч, дори до..

публикувано на 16.07.24 в 19:17
Най-много гласове получи Сабине Ферхайен от ЕНП

На първи тур: Избраха 11 от общо 14 заместници на председателя на ЕП

Евродепутатите избраха 11 от общо 14 заместници на председателката на Европарламента Роберта Мецола още на първи тур.  Най-много гласове получи Сабине Ферхайен от Европейската народна партия - 604 при необходимо абсолютно мнозинство от 333.  Останалите 10 са от същата партия, социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените/Европейски..

публикувано на 16.07.24 в 19:08

Буря със силен дъжд в Плевен

В Плевенско продължава бурята със силен дъжд. Все още обаче тя не е достигнала до местата с пожари в областта.  Няма бедстващи хора към момента.  Бурята връхлетя града след 18.00 часа. Няма данни за паднала градушка. За ситуацията следи и областният управител Николай Абрашев.  За пожари информира и директорът на Противопожарна безопасност и..

публикувано на 16.07.24 в 19:02