Днес организацията представи резултатите от годишното проучване на интернет страниците на множество институции, рейтингите на активната прозрачност, картата на финансовата и бюджетната прозрачност и интегритета на общините.
Жулева посочи, че почти по всички индикатори има подобрение на публикуването:
„Тази година виждаме много близки точки между различните институции. Има две институции на второ място. Точките на общините са толкова близки, че първите пет имат съвсем малка разлика в оценяването и в рейтинга. Централните органи на изпълнителната власт се подреждат така – на първо място е Министерски съвет, министерствата на финансите, на образованието, на околната среда. От държавните агенции на първо място се класира Държавна агенция „Електронно управление“. От общините на първо място е Търговище, с почти същите точки са Белоградчик, Челопеч, Девня, Банско“.
Предложена е за обществено обсъждане една наредба, която ще даде правомощия на Агенция „Електронно управление“ да прави задължителни модели за страниците, което ще улесни включително и потребителите на тези страници, съобщи Жулева. Тя отбеляза, че процесът на достъп до информация не се състои само в активното публикуване, но и в това как се отговаря на заявленията:
„В хода на проучването подаваме електронни заявления и там резултатите тази година са значително по-добри от миналата година, а и предишните. 92% от 564 са отговорили на електронното заявление. Това, което виждаме като проблем, е да бъдат регистрирани електронните заявления и заявителят да бъде уведомен за това. Иначе той не може да следи сроковете за отговаряне, в неизвестност е дали са получили неговото заявление и т.н. Този проблем е свързан със стартирането на платформата за достъп до информация. Тя е готова, но не е стартирана още“.
Заради новия антикорупционен закон по-малко институции публикуват списъците със служителите си, които трябва да подадат декларации за конфликт на интереси и самите декларации, е друг извод от проучването, представено от Стефан Ангелов:
„Само 70% или 392 от органите са публикували своите списъци със служители, подали декларации по закона. 55% или 311 организации са публикували самите декларации“.
Адвокат Александър Кашъмов допълни, че намалението спрямо миналата година на публикуваните списъци и декларации произтича от несъвършенствата на антикорупционния закон:
„Преди комисията за предотвратяване конфликт на интереси имаше някакви, макар и не много ясни, функции по отношение на уеднаквяване на практиките и някакъв контрол по отношение на териториалните практики по публикуване на декларации, докато с новия закон тази връзка е напълно прекъсната и комисията няма такива правомощия. Виждаме и практическите резултати от това“.
Процесът срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, който трябваше да започне в 12.30 часа българско време, още не е започнал, предаде нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов от Централния наказателен съд Олд Бейли. Процесът трябваше да започне на 27 октомври и веднъж вече беше отсрочен. Все още не е ясно дали ще има..
Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев. Искането е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие. По него са обвинени още Румен Гайтански и..
Изглежда, че Израел ще одобри плана на САЩ за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Това става ясно от предпазливите коментнари на израелски и ливански високопоставени служители. Израел настоява за ефективно прилагане от ООН на споразумението за примирие в Ливан и няма да прояви никаква толерантност към всяко нарушение, заяви..
България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН и коментира: "Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, а в момента е с 1/7 по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни..
Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...
Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на партията, в интервю пред БНР. Според него решението за политическата криза е в малко повече разум, преодоляване на политическото его и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..