„Първата работилница беше около Луков марш. А сегашната работилница е свързана с традиционното честване на Хитлер. За съжаление, така отбелязваме неговата дата, че започвам да си мисля дали не е станал наистина „герой“. Това каза пред БНР Юлияна Методиева, правозащитник и председател на сдружение „Маргиналия“, което е един от организаторите на работилница за това как да говорим добре за лошите неща в историята. В рамките на работилницата 19 учители от столични училища са обсъждали един от най-травматичните периоди от българската история – депортацията на над 11 хил. евреи от новите земи и спасяването на 48 хил. евреи от старите.
„Докато ние сме си планирали работилницата, други хора вече са планирали отбелязването. В София вече пристигат представители на различни крайнодесни неонацистки, неофашистки движения от Франция, Чехия, Полша. Те идват в София уж да отбелязват Европа на отечествата, но фактически сбирката тук е със знакова символика – за родоначалника на нацистките идеи“, посочи Методиева в предаването „Преди всички“.
Само със заклеймяване на явления като Луков марш, свастиките по улицата или такива отбелязвания на деня на Хитлер няма да се оправим и да решим проблема, категорична е Юлияна Методиева и добави, че е необходима превенция, която може да се случи чрез образованието.
„Трябва да се научим да говорим интересно на децата, защото на тях им е скучно, когато им говорим за история. Социалният психолог Румен Петров измисли интерактивна форма, в която през най-различни сюжети, гледни точки, ракурси се включват самите учители. … Тези учители, които обичат професията си историк и знаят, че на децата трудно им се задържа вниманието, започнаха да създават тази диалогова връзка и си поставяха сами задачи“, посочи още тя.
Цветомира Антонова, учител и участник в събитието, също подчерта необходимостта от превенция:
„Превенция на проникването на точно този тип идеологии, които с лесните решения, които предлагат, увличат. За съжаление, децата не са защитени от медийното влияние, от лесните рецепти, които дори политически партии и фигури си позволяват да дават в ефир. Това е сериозен социален проблем. Ние като учители се сблъскваме с неговите последици в класните стаи. При децата, на които преподавам, срещам не просто апатия, а едно много негативно мислене, говорене за хората от ромски произход, увличане по такъв тип бързи и лесни решения, съветвано с практиките, които е имало по времето на нацистка Германия. Трябва да си дадем сметка, че всички възрастни трябва да участваме активно в противодействието на това“.
„Толерантността и уважението към другия са най-трудните неща за възпитаване в училище“, смята Антонова. Според нея ценностното образование трябва да е акцент в часовете по история. Тя допълни в тази връзка, че ценностното възпитание се „изплъзва“ още не ниво учебни програми, които са твърде много фокусирани върху фактите и описанието на събитията.
„Четенето, писането и математиката са важни само ако правят нашите деца по-човечни“, това е посланието, което отправям на моите ученици, каза още учителят и добави:
„Мостът между нашето време и миналото трябва да бъде създаван от учителя, но този мост е този, който ние трябва да градим, за да не повтаряме никога повече онези злодеяния, които хората допуснаха“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В интервю за "Скай нюз" украинският президент Володимир Зеленски предположи, че може да бъде сключено споразумение за прекратяване на огъня, ако украинската територия, която той контролира, може да бъде взета "под чадъра на НАТО", което му позволява да преговаря за връщането на останалата част по-късно "по дипломатически път". Зеленски..
Руската авиация е нанесла въздушни удари по противници на сирийския президент Башар ал-Асад. Това съобщи заместник-началникът на руския център за примирение на враждуващите страни в Сирия Олег Игнасюк. По думите му, в Сирия се наблюдава изостряне на обстановката, след като терористичната групировка "Джабхат ан-Нусра" и други радикални..
40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от медици. 19 души са загинали в бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа. Още 10 души са убити при въздушен удар по къща в палестинския град Бейт Лахия в северната част на анклава. Според медици,..
Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..
Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..
На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева. Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..