В Камчия се проведоха игри с деца, преодолели онкологични заболявания. Деца на възраст от 7 до 16 години се включиха в състезания по бягане, стрелба, плуване, тенис на маса, шах и футбол. Състезанието се проведе под егидата на Световните игри на победителите.
Петя Александрова е заместник-председател на Сдружението "Деца с онкохематологични заболявания" и майка на дете, преодоляло опасната болест.
"Те се чувстват победители и за тях е много важно, защото някои деца не се познават. Събираме деца от цяла България. Тук създават приятелства, създават контакти. Спортният дух е много важен, не се чувстват различни, чувстват се като останалите и доказват себе си чрез спорт. Това е изключително важно и преживяват една невероятна емоция", сподели тя.
В Дневния център в детската онкохематология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна-ИСУЛ" в София родителите и деца с онкохематологични заболявания получават подкрепа през различни дейности.
"Даваме им кураж и сили, за да издържат през изпитанията, които минават. Организираме детски лагери за по-малките дечица с майки, за по-големите, за тинейджъри. Водим ги на тази спортна олимпиади в Москва, ето сега организираме тази олимпиада тук. Надявам се да продължи като традиция. Държавата подпомага дотолкова, доколкото този дневен център в ИСУЛ, който го направихме той е център за социална рехабилитация интеграция на държавна издръжка. Всичките средства, които набираме за тези мероприятия, са чрез дарения от хора, които ни помагат - различни организации, частни лица", допълни Петя Александрова.
9-годишният Венцислав Тилев, носител на два бронзови и един сребърен медал от игрите в Москва, мечтае да стане футболист. "Играя с мои приятели и те ме научават на всичко", казва той.
11-годишната Кристина Чобанова участва в състезания по лека атлетика, футбол, шах и стрелба. "Най-добра съм във футбола и в леката атлетика, пък в другите по-малко."
Ванеса Караиванова е студентка в първи курс в НАТФИЗ, специалност театрална продукция.
"В Москва съм се състезавала във футбол, стрелба и лека атлетика. Имала съм златен медал по футбол и сребърен. Освен, че искам да се занимавам с това, което уча, искам и да продължа да помагам на сдружението и да бъда една от тях, да помагаме на децата, които сега се сблъскват с тежката болест."
Ванеса е преодоляла заболяването си с помощта на близките си и подкрепата на нейни приятели.
"Всяко едно малко дете носи духа в себе си и за разлика от големите, те не се чудят дали трябва да се борят или да не се. Всяко едно малко дете знае, че трябва да се бори и може да се справи. Дали в Бог или в някаква друга сила, със сигурност има вяра в нещо", смята Ванеса Караиванова, която не крие желанието си да дарява на другите доброта и да ги прави "по-човечни".
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..