Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Огнянова:

Прекратяване на мандата на генералния директор на БНТ - само с решение на СЕМ

Нели Огнянова
Снимка: БГНЕС

Обществената телевизия има нужда от бързо стабилизиране, посочва в своя позиция на Асоциацията на европейските журналисти в България, която излезе днес с призив към Съвета за електронни медии (СЕМ) да насрочи в най-кратки срокове конкурс за избор на нов генерален директор на БНТ.

Това предизвикателство застигна преди два дни СЕМ, след като Софийският градски съд потвърди присъдата за шофиране в нетрезво състояние на генералния директор на БНТ Константин Каменаров, което прави невъзможно оставането му на поста.

Доколко законът позволява или може да насочва Съвета за електронни медии как да действа в тази процедура коментира пред БНР специалистът по медийно право Нели Огнянова.

„Законът по начало пази генералните директори на БНТ и БНР от незаконна намеса. По начало не би следвало да има предсрочно прекратяване на мандатите, но все пак законът урежда един кръг от хипотези, в които това се налага да се случи“, коментира Огнянова в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.

„Една от хипотезите е подаване на оставка, доброволно от генералните директори. Други хипотези са фактическа невъзможност и несъвместимост със закона“, обясни тя.

„Това, което в момента протича пред очите ни, е наличие на влязла в сила присъда „лишаване от свобода“ за умишлено престъпление и също така законът предвижда, че може да има предсрочно прекратяване на мандат на генерален директор при груби или системни нарушения на принципите на радио и телевизионната дейност“.

На въпрос дали е трябвало СЕМ да реагира веднага или е допустимо да се забави ден-два Огнянова каза:

„Струва ми се, че е допустимо, струва ми се, че нито формално, нито житейски законът трябва да се прилага по този начин спешно, веднага в часовете, следващи оповестяването. Струва ми се, че телевизията вече е имала такива случаи“.

„Законът предвижда, че предсрочното прекратяване става все пак с решение. Дори при оставка, дори при влязла в сила присъда трябва да има заседание и трябва да има решение на СЕМ, с което да има предсрочно прекратяване на мандата“, посочи още Огнянова.

„Имаме вече практика - този тип заседания приключват в две точки: първата точка обикновено е свързана с решението за предсрочното прекратяване на мандата, а втората точка обикновено е посветена на перспективата“.

Интервюто с Нели Огнянова може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Константин Каменаров

Очаква се оставката на шефа на БНТ Константин Каменаров

Очаква се генералният директор на Българската национална телевизия Константин Каменаров да подаде оставка пред Съвета за електронни медии непосредствено преди заседанието на медийния регулатор, което е насрочено за 11.00 часа в сряда. Това научи..

публикувано на 23.04.19 в 18:06
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата...

публикувано на 13.02.25 в 18:35
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и..

публикувано на 13.02.25 в 18:12