Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературни разходки из София - за писателите и града

Нестандартната двуезична инициатива е на фондация "Прочети София"

Литературните маршрути включват знакови за писателите места. На снимката: Паметникът на Йордан Радичков в София
Снимка: БГНЕС
Фондация "Прочети София" започна литературни разходки в София. Те ще продължат шест месеца. От май до октомври в столицата ще се проведат близо 20 разходки на български и английски език със свободен достъп. Те ще включват още персонални разкази на писатели и специално създадени разходки за деца. 

"Първата разходка беше на 11 май с литературния изследовател Лора Шумкова, а на 24 май - ние не случайно сме подбрали датата - ще бъде разходката с Миглена Николчина. Тя ще бъде в района на "Лозенец", където на малката улица "Елин Пелин" се събират историите на много от нашите писатели - Дора Габе, Валери Петров, Елин Пелин, Богомил Райнов. Там и Иван Методиев е имал своя галерия", разказа в предаването "Преди всички" Тодора Радева от Фондация "Прочети София".

На първи юни започват литературните маршрути, които са специално създадени за деца.
"Най-интересното в нашите идеи и в нашите маршрути е това, че образът на града - голяма част от литературните места вече ги няма: старото писателско кафене, арменското кафене, но те съществуват в мемоарите, които са описани в различни произведения, всъщност ние искаме да възкресим и спомена за тях чрез разказване на истории. Това, което самите писатели могат да предложат, е техният личен поглед към града, любимите места на писателя, по какъв начин те са му въздействали, какво той самият е изследвал от града и е включил като вдъхновение и в своите произведения", допълни Тодора Радева. 

Няколко от туровете ще се проведат и на английски език като съвместна инициатива с Фондация "Елизабет Костова".

"С тях започнахме. Първият тур беше на 17 април. Сега ще бъде на 12 юни. Разбира се, той е отворен за всички англоговорящи, които искат да присъстват и наистина да опознаят града през един по-различен поглед", посочи Радева.

Повече за инициативата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36