Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Радулов: Пожарът със скандалите вече не може да бъде угасен

Николай Радулов
Снимка: Ани Петрова, БНР

„Въпросът е защо чак сега и защо в този обем се иска такава справка от главния прокурор? Защо става дума само за политици и за хора на висши държавни длъжности? При една елементарна проверка ще излезе, че има такава информация, но тя не е била предадена по надлежния ред, а това е престъпление. Това е въпрос на политическа целесъобразност. Дали обаче ДАНС трябва да бъде само адресат на подобно искане от главния прокурор, защото част от финансовото разузнаване е в ДАНС, част е в Министерството на финансите. Би трябвало подобно искане да бъде излъчено и спрямо Държавна агенция „Разузнаване“ и спрямо НАП“.

Така експертът по национална сигурност проф. Николай Радулов, който е бивш секретар и заместник-министър на МВР, коментира поисканото от Сотир Цацаров – ДАНС да предостави цялата налична информация (включително и от финансовото разузнаване) относно банкови сметки, участие в офшорни компании, притежавани недвижими имоти в чужбина и други инвестиции от лица, заемащи висши публични длъжности, и недекларирани по съответния ред.

„Най-простата сметка е да се направи едно съответствие между сметката, лицето, сумата и възможностите му да придобие такава сума. Това, което се говори, че извън страната годишно изтичат по 2-3 млрд. годишно, тези пари не изтичат по канализацията или по интерконекторна тръба, а изтичат през банковата система. Трудно е торби да се пренасят през границата, това значи, че най-малкото е съобщавано за трансакция, а докъде е стигнала проверката и оповестени ли са широко резултатите от подобна проверка, това е друг въпрос. Важно е да се знае дали ръководството на държавата е било уведомено и какви мерки е взело“, допълни още проф. Радулов в предаването „12+3“.

„Ако има политическа воля, се провежда борба с корупцията, гражданите се уведомяват за това, защото те са крайно заинтересувани, все пак тези пари излизат от техния джоб. Очевидно е имало политическа преценка какво трябва и какво не трябва да се съобщава на гражданите. Виждате, че от това затъмнение, в което сме всички ние, произтичат много други неща и трябваше скандалът да започне да се разплита откъм едни апартаменти и едни асансьори, за да стигнем днес до по-съществени неща“.

Според проф. Николай Радулов няма вече как този пожар да бъде загасен, защото непрекъснато расте с нови подробности: 

„След няколко месеца ще се появят информации за сериозни недвижими имоти в чужбина. Подочух за остров Тасос, където хора от административните висши държавни длъжности имат апартаменти, и на подобни места в Гърция, в Испания. Когато дълго време са пазят в тайна неща, които касаят интересите на гражданите, в края на краищата налягането се увеличава и когато няма клапан за отпускане, тенджерата под налягане избухва“.

„Искането на Цацаров, макар и малко позакъсняло, показва, че нарушения на правни норми, незаконно забогатяване, корупция – могат да бъдат установени и дори наказани след не кой знае колко сериозни проверки. Идеята, че няма корупция, а има усещане за корупция, очевидно не работи. Всичко зависи доколко главният прокурор ще е настоятелен и упорит“.

Интервюто с проф. Николай Радулов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

ДАНС обяви готовност да даде информация за банкови сметки и офшорки до края седмицата

Пред журналисти председателят на ДАНС Димитър Георгиев обяви готовност за отговор в най-кратки срокове, като е възможно това да стане още до края на седмицата, на искането на главния прокурор Сотир Цацаров агенцията да предостави цялата налична..

обновено на 15.05.19 в 21:43

За банковите сметки и офшорките - защо сега се търси информация

„Дори да не е лично уязвим в буквалния, в криминалния смисъл, министър-председателят, който фактически еднолично управлява държавата в последните почти 10 години, носи цялата друга – политическа и морална отговорност за всичко, което се е случвало и..

публикувано на 15.05.19 в 17:08
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

"Коалиция на желаещите" ще обсъди изпращането на войски в подкрепа на украинците

Десетки военни началници от страните съюзнички на Украйна ще се срещнат в Обединеното кралство днес, за да планират как „коалиция на желаещите“ може да изпрати войски в подкрепа на украинците, ако бъде обявено прекратяване на огъня. Очаква се повече от..

публикувано на 20.03.25 в 04:07

Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България на протест

Над 400 представители на  туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха  движението  при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха  района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако..

публикувано на 19.03.25 в 22:04

Военни на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, преминал през британски води

Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот.  Два руски бойни кораба – разрушителят..

публикувано на 19.03.25 в 21:53

Президентът на ЕБВР: България отчита добър напредък към еврозоната

България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от..

публикувано на 19.03.25 в 21:36

НС прие бюджета на НЗОК, започва държавния бюджет, но залата е почти празна

От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента.  Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК..

публикувано на 19.03.25 в 21:01
Володимир Зеленски

Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и..

публикувано на 19.03.25 в 20:35

Външният министър е разговарял с израелския си колега във връзка със смъртта на българин в Газа

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни..

публикувано на 19.03.25 в 20:29