Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 артисти участват в Биеналето на хумора и сатирата в Габрово

Сама Хамди: На художника е отговорността да намали пропастта между изкуството и хората

Биенале на хумора и сатирата в изкуството
Снимка: Дом на хумора и сатирата в Габрово

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово предстои да бъдат открити изложбите от 24-то Биенале на хумора и сатирата в изкуството.

Паралелно с това ще бъдат обявени носителите на наградите в двата конкурсни раздела - карикатура и съвременно изкуство. Към темата на Биеналето - "Измерения на публичното" - интерес са проявили 649 автори от 69 държави. От тях международното жури подбра за участие 150 артисти. 182 карикатури и произведения на съвременното изкуство ще бъдат представени в залите на Дома на хумора и сатирата. Някои от тях будят смях, други са смешно- тъжни, или пък поглеждат към публичното с ирония…

150 гледни точки към темата „Измерения на публичното“ ще разкрият авторите, участници в изложбите. Биеналето е едно от най-дългогодишните в света. 

"Това е една изключително актуална тема, тъй като дори частният живот вече е нещо публично благодарение на социалните медии. Понятието "публично" само по себе си е много абстрактно и има различни измерения - пространствени комуникативни, организационни дори времеви", коментира екскурзоводът от Дома на хумора и сатирата Светлана Михайлова.

Членовете на международното жури са артисти с признание от професионалната общност, много силни имена - отбелязват организаторите на форума от Дома на хумора и сатирата. За първи път те ще връчат по една голяма награда и в двата раздела - за разлика от досегашните издания, когато статуетката Златен Езоп, изработена от проф. Георги Чапкънов, беше само една. 

Награждаването е тази вечер, а след него пред публиката ще излезе Сама Хамди от Египет със своя интерпретация на темата чрез пърформанс, съчетаващ като артистичен изказ изпълнение на пиано и прожекции на видео записи, заснети в различни страни, сред общности - всяка със своята култура и социална гледна точка.

"Аз използвам различни ситуации, които предизвикват съвсем различни реакция. Знам каква е ситуацията в България, но в Египет има една голяма пропаст, която е между художествената среда и хората, обикновените хора. Художникът носи отговорността да намали тази пропаст между изкуството и хората, да се доближи до хората. Както аз използвам моето изкуство. Шокирам хората, всъщност карам хората да преосмислят рутината на живота", обясни Хамди пред "Хоризонт".

Половината от участващите в тазгодишното Биенале идват за първи път и са все още са непознати за българската публика. Започнало с идеята да бъде мост между творците от Изтока и Запада, днес Биеналето е един от утвърдените международни форуми за изкуство в България.

Настоящото издание не се фокусира единствено върху изложбите. Съпътстващата програма включва лекции и дискусии, едната от които е посветена на медийната комуникация.

Предвидени са срещи с творци, кинопрожекции и детски ателиета. За пръв път в Биеналето основната тема е интерпретирана за най-малките, като ги учи нагледно какво е публично пространство чрез изложба - игра. В импровизиран град децата могат да играят, да творят, да правят бели - това е град, който могат да променят, вземайки общи решения.

Вниманието към друго обществено пространство ще привлече изложбата с любопитни истории на скулптурните фигури Дон Кихот, Санчо Панса, Чарли Чаплин, Хитър Петър, както и странната метална вавилонска кула, които се намират в парка на хумора.

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22