Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проекти целят повишаване на енергийната ни ефективност

Жечо Станков: България е една от най-енергоемките държави в ЕС

Жечо Станков
Снимка: БГНЕС

България е една от най-енергоемките държави в Европейския съюз, имаме много работа в тази посока. Това заяви пред БНР заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Парите по програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“ са почти два и половина пъти повече от предишния програмен период, подчерта той в предаването „Хоризонт до обед“ и обясни:

„Най-голям ресурс е заделен именно за подобряване на енергийната ефективност в сградите. В енергетиката винаги сме се опитвали да бъдем иновативни и градивни. Средствата, които ще бъдат изразходвани, ще бъдат насочени не към сгради от клас C и просто да се сменя дограмата и да се прави изолация, а искаме сгради клас А – най-високото ниво на енергийна ефективност, плюс сгради, които да бъдат близо до нулевото потребление или да произвеждат сами своята енергия, т.нар. „умни сгради“. Средствата ще бъдат насочени изцяло и само към сгради, които са обществено достъпни – сгради на общини, областни управи, болници, детски градини, старчески домове, публични сгради. Максималната стойност, която ще отпускаме като безвъзмездна финансова подкрепа към общините да достига 1,2 млн. евро, а минималната стойност ще бъде 200 хил. евро. В зависимост от това каква визия има Общината, ще имат възможност да кандидатстват както за изграждане на изцяло нови сгради, така и да бъдат рехабилитирани съществуващи сгради, които да достигнат клас А“.

Станков подчерта, че санирането на сградите продължава.

Проектите за геотермална енергия също са насочени към публичните сгради, каза зам.-министърът. По думите му, има предвидени около 5 млн. лева, които ще бъдат насочени към бизнеса – за възобновяема и геотермална енергия.

Жечо Станков обяви също, че по програмата за енергийна ефективност, насочена към гражданите за ускорена газификация, се дават до 1200 евро. Той призова хората да се обърнат към газовите компании за кандидатстване. 

В Бургас ще се проведе конференция „Почти нулево енергийни сгради“. Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност, който е един от организаторите на конференцията, посочи пред БНР:

„От началото на тази година вече всички нови публични сгради трябва да постигат стандарт „почти нулево енергийна сграда“. Задължени са по условията на директивата за енергийните характеристики на сградите, а и по нашето законодателство. … Само дефиниция и дори наличието на сериозни финансови стимули няма да решат проблема, няма да помогнат за това хората, които строят и ползват сградите, да разберат какви са ползите. Знанието какво да очакваме от тези сгради е това, което ще стимулира пазара и всички заинтересовани страни да работят заедно за постигането на наистина качествени сгради“.

Инж. Румен Христов е построил първата такава сграда - почти нулево енергийна. По думите му, по отношение на законодателството в България няма никакви ограничения и проблеми в тази насока.

„Цената на инвестицията във фотоволтаични панели драстично падна, когато паднаха антидъмпинговите мита на ЕС спрямо китайските производители – това беше септември 2018 г. Есента имаше едно осъзнаване на бранша. В момента всичко е във възход. В момента има повече работа, отколкото квалифицирани кадри, за да се промени бързо картината и да догоним Гърция например. Смятам, че до 1-2 години ще я догоним“. 

Интервютата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Десетки загинали при ракетната атака над няколко града в Украйна

Най-малко 28 души загинаха в Украйна при масирани руски ракетни удари в светлата част на деня. С минута мълчание в памет на жертвите започна преди малко пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава, където е на кратко посещение преди да се отправи към срещата на върха на НАТО във Вашингтон.  Само в столицата..

публикувано на 08.07.24 в 13:44
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19