Стойността от 1,6 млрд. долара за придобиване на самолети Ф-16 е само рамка, коментира днес във Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов, след като Конгресът на САЩ одобрил възможността за купуване на цялостен пакет за осем многоцелеви изтребителя Ф-16.
„Това е рамката, която Конгресът дава като максимум, която разрешава на правителството да сключи сделка максимум на такава цена. Това по никакъв начин не означава, че стойността на самолетите, ако ги закупим, ще бъде 1,673 милиарда (сумата, посочена от Конгреса на САЩ – б.р.). Това е таванът, който разрешава Конгресът. Давам пример със Словакия. Конгресът беше гласувал за Словакия 2,8 милиарда, а словаците сключиха договор на 1,8 млрд.“, обясни министърът на отбраната.
„Ние имаме една рамка, която е гласувал парламента – 1,8 млрд. лева. Той ни гласува и възможност да се отклоним леко, но в края на краищата лично аз смятам, че можем да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България. Около 2 милиарда лева е, според мен, максимумът на разумната цена. Малко повече от един милиард долара, грубо казано. По никакъв начин няма да бъде за сметка на способностите на самолета“, каза Каракачанов.
От българското Министерство на отбраната съобщиха, че в момента тече двуседмичен срок, в който правителството във Вашингтон ще предостави проект на договор. В него очакваната цена за придобиване на самолетите с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1,2 млрд. долара.
Министерството на отбраната поддържа тезата, че ако цената за самолетите е твърде висока и бъде платена, това би застрашило финансирането на проектите за военноморските и сухопътните войски. Допуска се и решение за разговори с други участници в процедурата.
През април премиерът Бойко Борисов заяви, че България иска „най-ниска цена“ и че всичко е въпрос на преговори.
Решението на Конгреса е само етап от договарянето на сделката. До две седмици правителството във Вашингтон ще предостави на българската страна проект на договор.
В съобщение Министерството на отбраната отбелязва факта, че Конгресът на САЩ е взел в кратки срокове решението за самолетите.
От самолетната компания „Локхийд Мартин“ уточняват, че „Преговорите за сключване на договор между правителствата на България и САЩ продължават, а в нотификацията на Конгреса е дадена максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес. Тази цена обаче не е показателна за крайната стойност на договора, пише още в съобщението.
Пред БНР Красимир Грозев от списание „Аеро“ посочи, че сумата е близка до 1,7 млрд. долара, като в нея е заложен финансов буфер от около 10-15% в случай на форсмажорни обстоятелства в част от сделката.
„Дали това оборудване, което е посочено в уведомлението до Конгреса, ще бъде това оборудване, което ние ще можем да си купим за 1,2 млрд. долара, е въпрос, за който аз не мога да кажа, че ще е така. Ще разберем по време на преговорите. Те ще започнат, когато България получи обвързваща оферта от американската страна. Има 60-дневен срок, в който България или трябва да подпише, или трябва да започне преговори за орязване на сделката. Какво точно ще бъде рязано от сделката – не знаем. Има много, което може да се отреже и тя отново да си е работеща. Има и неща, които не трябва да се режат“, обясни той в предаването „Преди всички“.
Грозев е скептичен, че ще можем да свалим сделката под 2 млрд. лева. Практически е невъзможно да имаме работеща сделка под 2 млрд. лева, добави той.
Повече подробности можете да чуете от звуковите файлове.
От АБВ настояват за мораториум върху сделката за американските изтребители Ф-16. Лидерът на партията Румен Петков заяви: "От страна на партньорите ни от Съединените щати, те са преценили, че могат да бръкнат в портмонето и да си вземат близо 3 милиарда..
Договорът за купуването на Ф-16 ще бъде сключен между българското и американското правителство и има много стриктни процедури, които се спазват и у нас, и в САЩ, заяви пред БНР Йордан Божилов, председател на Софийски форум за сигурност. „В САЩ..
Европейският съвет назначи на писмена процедура Европейската комисия с председател Урсула фон дер Лайен и върховен представител по външната политика и сигурност Кая Калас за периода от 1 декември т.г. до 31 октомври 2029 г. Това се случва ден,..
Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път. 18 дни по-късно: Ще има ли избран от седмия път председател на НС? Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж ДБ ще подкрепят..
"Демократична България" ще подкрепят еднократно кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента, обяви Божидар Божанов пред журналисти в кулоарите. Той уточни, че става дума за еднократно гласуване на балотажа. Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Силви..
Има нарастване на престъпното поведение от страна на тийнейджърите и не само охранителите могат да помогнат за превенцията на това нещо. Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Камарата за охрана и сигурност. Има планирана среща в..
Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре, 29 ноември, Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта,..
В кулоарите на парламента се стигна до физически сблъсък между депутатите Славчо Крумов от "Възраждане" и Манол Пейков от ПП-ДБ. Според Пейков до ударите се е стигнало, след като разменил реплики в пленарна зала с лидера на "Възраждане" Костадин..
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..