Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 5 юни отбелязваме Световния ден на околната среда

Еко игри
Снимка: Анна Минева

На 5 юни (утре) отбелязваме Световния ден на околната среда. По този повод една от организациите у нас за оползотворяване на отпадъци от опаковки организира на 4-и и 5-и юни "Еко игри". В тях децата от Сухиндол и Долна Оряховица ще се запознаят с ползите от рециклирането.

Плаж, залят от пластмасови отпадъци

Всяка година по света се произвеждат близо 300 милиона тона пластмаса, 13 милиона от които попадат в световния океан.

Вероятно вече сте виждали кадрите от приказни плажове, затрупани от пластмасови отпадъци, и на морски костенурки и риби, омотали се в найлонови торбички, или на мъртви птици, чиито тела са пълни с дребни парчета пластамаса.

Дори най-дълбоката точка на земната повърхност - Марианската падина, вече е замърсена. Китайски учени откриха, че микропластмасата от океана достига до дъното на Марианската падина на 11 км. под морското равнище. Просто пластмасата не се разгражда във водата и потъва или остава на повърхността. Тя убива живите същества, които все още обитават моретата и океаните. Неотдавна беше открит мъртъв кит с 40 кг пластмасови торбички в стомаха. Веднъж попаднала в морските животински видове, пластамасата става част от хранителната верига на човека.

Не е новина, че пластмасови микрочастици вече има и в човешкото тяло. Те са част от козметиката ни, от някои пасти за зъби, от водата в пластмасовите бутилки... Списъкът е дълъг.


Пластмасата, погълната от птицата

В някои египетски курорти неотдавна бяха въведени глоби за ползване на пластмасови прибори. Танзания стана вчера 34-ата африканска страна, която забрани пластмасовите торбички - всеки човек, обвинен в производството или вноса им, подлежи на глоба, равняваща се на 390 000 евро и до две години затвор.

Европейският парламент вече одобри забрана за използване на пластмасовите продукти за еднократна употреба от 2021 година. 

В същото време, страни като САЩ, Канада и Австралия нямат национални регулации в тази насока, макар някои американски щати вече да забраниха пластамсовите торбички.

Ако все пак планетата ни оцелее, бъдещето е едно - повече усилия за опазването й, което включва стремеж към по-малко отпадъци и тяхното рециклиране, информиране и образоване на колкото е възможно повече хора в тази насока.

Според Анна Минева, организатор на провеждащите се в Сухиндол и Долна Оряховица “Еко игри”, много е важен личният пример, който даваме на децата си, защото бъдещето на планетата ще бъде скоро в техни ръце.


“Призовавам всички родители да обърнат специално внимание на Световния ден на околната среда - да заведат децата си на възможно най-много, най-интересни мероприятия, свързани с опазването на околната среда, и най-вече да започнат от домовете си. Да възпитават себе си и децата си в отговорно отношение към средата ни.”


Преди малко повече от година ви разказахме за новоучреденото тогава сдружение “Нулев отпадък - България”, чиято цел е да разпространява антиконсуматорската философия за намаляване до минимум на отпадъците, отделяни от хората. Основните принципи на тази философия са: да се откажем от неща, от които в повечето случаи нямаме нужда; да ограничим онези, които не можем да използваме многократно; да рециклираме и да компостираме органичните отпадъци.


За времето след своето учредяване сдружението е организирало над 50 събития, изтъква Денимир Димитров - един от учредителите:


Символът на световното движение за нулев отпадък

“В момента тече кампания “Кажи “Не!” на сламката”, защото за повечето напитки наитсина не са необходими сламки, хората могат да минат и без тях. Почти всяка седмица сме в някое училище, правим открит урок за децата, които, след като се запалят и се приберат вкъщи, запалват после и своите родители, и така смятаме, че завъртаме целия кръг”.

А освен че ограничаването на отпадъците до минимум е природосъобразно, то спестява и пари, посочват от “Нулев отпадък”.


Още по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51