Насилието в семейството и в обществото е опасно, реагирай преди да е твърде късно. Това призовава фондация „П.У.Л.С.“, която с подкрепата на държавни институции започва работата си по проект „Семейство без насилие, участвай активно и ти“.
„Преди всичко е изключително важно да признаем, че проблемът насилие в семейството съществува, че този проблем засяга цялото общество и че това не е изолирано явление“, каза пред БНР Юлия Андонова, координатор „Програми“ във Фондация „П.У.Л.С.“.
„За съжаление всяко трето българско семейство е засегнато от проблема домашно насилие. Това сочат данни от 2016 година на национално представително проучване организирано и проведено от нашите колеги от "Партньори България" и социологическа агенция „Ноема“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.
Според нея сериозността на явлението „домашно насилие“ е много голяма и последиците, които остават за децата, които живеят в ситуация на насилие са изключително драматични и изключително тежки.
„Домашното насилие може да бъде физическо, психическо, емоционално, икономическо. Много често има пострадали, които не си дават сметка, че живеят в ситуация на насилие и оправдават човека, който извършва насилие над тях с различни обяснения, с различни лични вини. Най-често жената е пострадала от насилие това сочат статистическите данни, като тук слагам една голяма удивителна, че не само жени стават обект на насилие“, каза Юлия Андонова.
„В рамките на следващите 6 месеца до октомври тази година организацията ни ще продължи да оказва безплатна правна, психологическа и социална подкрепа на хора, пострадали от насилие. Ще работим много активно със специалистите от регион Перник, с които ще начертаем план за начина, по който бихме искали да се развива нашето сътрудничество оттук насетне, като много активен акцент поставяме върху новите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и мерките, които се предприеха. Всички знаем, че в началото на тази година домашното насилие вече е криминализирано като деяние и съответно санкциите за хората, които извършват домашно насилие стават по-тежки. Със специалистите от различните институции в Перник ще поговорим повече за това как всъщност трябва да се прилагат тези мерки и какво можем оттук насетне ние да предложим на държавата да се промени."
Към организацията „П.У.Л.С.“ функционира кризисен център от 10 години, в който пострадали от насилие и трафик биват настанявани в период от 3 до 6 месеца.
„Организацията ни има две големи програми - програма за подкрепа на хора, пострадали от насилие и програма за превенция, която включва богати обучителни програми за деца в различни възрасти, професионалисти, родители и бъдещи родители. Всичко, което правим ние е подчинено на нашата основна мисия, да градим един свят без насилие, в който хората общуват без удари, без шамари, без обиди и съумяват да разрешават конфликтните ситуации по един позитивен начин. А това става бавно. Става бавно с промяната на нагласите, с промяната на нашето мислене и е изключително трудно“, допълни Юлия Андонова.
Повече може да чуете в звуковия файл.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...