„Сега има повече актьори, затова, за да се докажеш, трябва време, много добре трябва да знаеш какво искаш да постигнеш в тази работа - да станеш известен, да печелиш пари, което е абсурдно в театъра. … Актьорската професия, въобще театърът, се занимава с духа на човека, с това какво става вътре в него“. Това каза пред БНР голямата българска актриса Цветана Манева, артистичен директор на Международния театрален фестивал „Варненско лято“.
Манева е категорична, че воденето на хората „под строй“ в театрите в миналото не е било лошо нещо. В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ тя обясни:
„Ако някой иска да обгрижва хората, нацията си, трябва да има грижа за културно ниво. Аз съм заобичала оперната и симфоничната музика от едни лекции на професор Стефан Лазаров в неделните дни в Пловдивския театър с оркестър, с певци. … Трябва да има кой да те насочи, кой да те заведе, кой да те обгрижи. В обгрижването на духа трябва да има такова постоянство, както когато се грижат хората за децата си“.
Цветана Манева пита студентите си за какво говорят с родителите си и дали те ги питат как се чувстват. Според нея има липса на общуване между поколенията:
„Ние се отнасяме като зверове един към друг. Това е зверилница. Как се оправя това, аз не знам. Кажи на някой, който не си е гледал добросъвестно кучетата и те са изяли човек, че това става с култура. ... За нищо не е късно, но лошото е, че въобще не се започва“.
„Япония е започнала съвземането си от образованието“, подчерта Манева и коментира, че сегашното увеличение на заплатите на учителите у нас става след години, в които професията е била превърната в „най-непрестижното нещо“. Тя не знае дали е успяла да стане учител на младите актьори:
„Цялата ми енергия отива в това да успея да ги мотивирам да освободят природата си и да опитват, и да правят на стената всичко, което дори подсъзнанието им подсказва, а не което трябва, или стереотипи, с които са се напълнили, да повярват, че тяхната чувствителност е най-важното в тази работа. На сцената трябва да се мисли и да се чувства. Не може едното без другото“.
Интервюто с Цветана Манева можете да чуете в звуковия файл.
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател,..