Част от черешовата реколта в Сливенско и тази година може да остане неприбрана, заради ниските изкупни цени. За това алармираха производители на череши от село Глушник. Според тях изкупната цена от 50 до 80 стотинки за килограм не покрива разходите за обработка и бране.
Градушката е изиграла основната роля в ниските изкупни цени, твърдят те. На пазара в Сливен цените на черешите варират от 1,70 лв. до 2,80 лв. за килограм, а в големите вериги хранителни магазини до 5 лева за килограм.
В село Глушник рано сутринта всички бързат към черешовите градини и лозята. Това е основният поминък тук. Черешовите масиви са по-малко от лозовите, а хората в центъра на селото казват, че или вече са ги продали или предстои. Други пък се заканват, че може да ги нарежат за дърва за огрев, защото не си заслужава труда и разходите по отглеждането на насажденията.
"Как може 50 стотинки ги купува, 30 стотинки на берача, какво остава - 20. 20 стотинки какво ще изкараш от едно дърво или от един декар. Нищо, не си струва да ги гледаш."
„Изискванията са големите, а пък цената е от преди 30 години. Преди 30 години ги изкупуваха по 60 и 50 стотинки черешите“
„Такава е годината имаше много градушки, имаше слани още ранна пролет. Положението е трагично тази година с черешите. Изкупната цена и тя с годините намалява надолу. В момента на пунктовете от 50 стотинки до 80 едро. Минимално трябва да е на 1,20 поне. Преди имаше румънци идваха изкупуваха сега ги няма. Не знам защо. Спряха да идват. Румънци, руснаци идваха. Сега главно за Италия заминават черешите. В Пловдив има база.“
Стойчо Стоев, собственик на над 60 декара черешов масив разказа, че е внесъл фиданките от Италия и няма да си унищожи градината, но поиска Министерство на земеделието да съдейства за облекчения при изграждането на предпазни мрежи над насажденията.
„Да бъдат отпуснати някакви кредити и то безлихвени кредити. Ние не може да искаме до безобразие субсидии и всичко от държавата, но пак може нещо да се направи за нас.“
Кметът на селото Димитър Петков коментира, че държавата трябва да въведе регулиращ изкупните цени орган. Заради ниските изкупни цени и той се е разделил с черешовата си градина.
„Не знам кой трябва да се намеси винаги с тази пазарна икономика се оправдават всички, но аз за кой ли път вече го казвам, че в изкупните цени дали на череши или на грозде трябва да има намеса на държавата и регулация. Не може да отидеш в един хипермаркет черешите, които са брани ако не от нашата градина от някое съседно село ида са 5 лева на щанда, а да ги купуват по 50 стотинки.“
В съседното село Калояново, през което преминава подбалканския път София- Бургас, възрастна жена продаваше до пътя набрани сутринта череши. Тя обяви, че прекупвачите са се появили за няколко дни в селото и са си тръгнали.
„Взеха само… Два три дена взимаха.“
Цената, на която възрастната жена продаваше черешите е между 2 и 2,50 лв., но въпреки, че клиенти не липсват и цената е добра, то плода е нетраен и за това стопаните предпочитат да ги дават на едро.
„По-лесно на едро да ги дадем, на маса да стоиш и да чакаш.“
Най-доволни от цената бяха две жени от Плевен, които на път за морето се възползваха от прясно набраните плодове.
„Не знаем, но за мен не е висока. Нормална цена. В Плевен са 4,50- 5,50.“
Поредната черешова кампания е пред своя край, но поставя началото на много въпроси, на които ще трябва да се търси отговор до следващата пролет, за да има кой да отглежда плодовете.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш". Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника. Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие. Хората се..
Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата. Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..
Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в проект за ремонт на училище, финансиран с публични средства. На 20 февруари Георгиева беше..
Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг? Кой ще е коалиционният партньор на..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици. Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали "Грозните прояви са документирани от служителите на СДВР..
Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците. В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..
Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..