Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За любовта на един от най-добрите суинг танцьори в света към българските хорá

2
Кевин Лорънт и Джо Хофберг
Снимка: ilindy.com

Кевин Лорънт е един от най-добрите суинг танцьори в света, който освен че близо 20 години е търсен учител по линди хоп танци, е известен и с любовта си към българските хорá и дори има ръчно направена гайда, а професионалният му път неведнъж го води в България.

На 8-годишна възраст Кевин започва да танцува степ, балет и джаз. По-късно изучава различните стилове суниг – балбоа и уест коуст. През 1995 г. се посвещава на линди хоп – традиционен танц от Ню Йорк от 20-те години на миналия век. Така през 2000 година той печели Световното първенство в Мюнхен, а година по-късно вече е професионален танцьор и оттогава преподава в над 30 страни на 5 континента.

Всъщност Кевин има стара връзка с България. Като студент в колежа изучава български народни танци, а днес познава и може да представи националните танци на повече от десет държави от Балканите.

През 90-те години съдбата води Кевин за първи път в България, за да играе хоро и да свири на гайда. След връщането си в САЩ дори се опитва да си направи сам българска гайда. В момента има гайда, направена от български майстор, споделя пред „Хоризонт до обед“ суинг танцьорът.

„Когато през 1991 година ме приеха в университета, в Северна Калифорния имаше общност от хора, които се интересуваха от фолклорни танци. Танцувах танци от Сърбия, Босна, Хърватия, Турция, Румъния, България. Това, което най-много харесвам в българската народна музика, е наситеността и първичната ѝ сила, впечатлен съм от нестинарите и танците в жарта. Тогава свирех на тракийска гайда, тамбура и тъпан. През 1993-1994 година бях в България. Тогава взех уроци при майстор-гайдаря Костадин Варимезов, вдъхновяваща личност. Вече не свиря активно, но вкъщи пазя ръчно направена тракийска гайда“.

В началото на юни Кевин Лорънт отново посети София и заедно с професионалната си партньорка на сцената Джо Хофберг бяха две от звездите на София суинг фестивала, събрал най-добрите танцьори и учители по суинг с техни почитатели от над 30 държави.

„Трябва да насочите енергията, която имате, във фолклора, към джаза и суинг танците, защото имат много общо и съм сигурен, че ще стане нещо много красиво! Хората на Балканите знаят как да се веселят, така е при суинг музиката и културата“.

Линди хоп е традиционен танц от Ню Йорк от 20-те години на миналия век, който се възражда в края на 80-те години. Тогава се възобновява интересът като цяло към суинг танците и джаз културата, процъфтяваща на Запад между 20-те и 40-те години на миналия век.

Кевин Лорънт и Джо Хофберг са световно призната двойка професионалисти в танца от 2007 г. и вече повече от десетилетие обикалят света и преподават линди хоп. Като двойка са носители на всички големи отличия от международни фестивали по суинг танци в Америка и Европа. Основната им страст са социалните танци и джаз културата. Заедно печелят редица престижни състезания по целия свят.

Кевин и Джо вярват в сентенцията "Перфектната практика ни прави перфектни". През онлайн уроците Кевин и Джо помагат на учениците си да ускорят процеса на обучение чрез предоставяне на доказани танцови техники и движения на линди хоп в ефективен формат.

„Преди да се ориентирам към танците, тренирах професионално скокове във вода и вече знаех как да контролирам тялото си. Акробатиките бяха следващото най-добро нещо, което можех да направя вече с партньор. Това изглежда най-атрактивно, но това, което ме задържа в линди хопа, е суинг обществото и ценностите му“, разказа Джо Хофберг.

„С Джо заедно преподаваме от 12, а аз вече близо 20 години. Имаме ученици в 33 държави, а най-добрият начин да поддържаме контакт с тях е през нашето онлайн училище“, добави Кевин Лорънт.

У нас "Линди Хоп България" е организацията, която популяризира танците и културата на суинга. Екипът включва 15 инструктора и 300 активно танцуващи суингъри. През техните ръце, дух и сърца са минали повече от 2000 ученици, които и до ден-днешен са потопени в ритъма на суинг музиката.

Заедно Кевин Лорънт и Джо Хофберг вече няколко пъти идват в България и са силно мотивирани да идват отново заради позитивното настроение на българските суинг танцьори и желанието им да се забавляват. Неслучайно те наричат родните танцьори „Крейзи Бългериънс“.

„Защото наистина са луди! Правят щур купон, носят енергията, носят духа и защото всичко е възможно тук в България!“, казва Джо Хофберг.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проход Превала

Без ограничение за тежкотоварните камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала

Отпадна ограничението за преминаване на тежкотоварни камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала в Родопите. Пътищата в Смолянска област са почистени и обработени, проходими при зимни условия. Остава в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета за пътищата Лъки - Рожен и Момчиловци -..

публикувано на 20.01.25 в 13:02

Намалява броят на болните от грип в Силистренско

Намалява броят на заболелите от грип и остри респираторни инфекции в Силистренско, съобщават от РЗИ. Стойностите за изтеклата седмица показват 172 случая на 10 000 население, при 238 на 10 000 за предходната. На този етап няма да се предприемат мерки, но продължава да се следи ситуацията, коментират от здравната инспекция...

публикувано на 20.01.25 в 13:00

Временно са осигурени педиатри в Детско отделение в Перник

Временно е туширана кризата в Детско отделение в Перник. Заради болничен отпуск на трима от педиатрите, болницата не беше в състояние да осигури 24-часова лекарска грижа за малките пациенти. Осигурени са педиатри, които да покрият дежурствата за февруари, каза директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков: "Говорили сме с педиатри от..

публикувано на 20.01.25 в 12:44
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавни болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната..

публикувано на 20.01.25 в 12:00

Извънредни автобуси извозвали от Витоша вчера. Днес в София - Зелен билет

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:44
Боян Боев

Боян Боев: Пиша приказки, когато искам да се пренеса в друг по-добър свят!

След като плени читателското внимание с романите си " Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и "Двайсет гроша", младият български писател Боян Боев реши да ни представи сборник с приказки.  "Доброто сърце" е една изключително красива книга не само по корица, но и по послания, закодирани в истории за далечни кралства, благородни мъже и жени..

публикувано на 20.01.25 в 11:38
Йордан Рангелов

Йордан Рангелов: Като чуят темата "Витоша", бягат като дявол от тамян

И във вчерашния неделен ден автобусите на градския транспорт в София едва успяха да извозят качилите се на Витоша обратно. Наложи се да се включат допълнителни автобуси, създаде се напрежение заради струпване на туристи и към часа на последния по разписание автобус. Това е закърпване на положението . Колкото и автобуси да се пуснат, те са..

публикувано на 20.01.25 в 10:56