Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от Черна Гора и Сърбия на пленера по живопис в кюстендилското село Шишковци

Картина на Владимир Димитров- Майстора "Момиче с гергини"
Снимка: archives.bnr.bg

За шести път в кюстендилското село Шишковци, където десетилетия е живял и творил Владимир Димитров - Майстора, откриха пленер за студенти по живопис и скулптура от Художествената академия. За него пристигнаха и техни колеги от Черна Гора и Сърбия. Всички те ще останат в селото седмица.

Освен, че ще рисуват ще ги водят и на черешобер. Пленерът ще завърши с изложба в Градската галерия на Кюстендил, която носи името на Майстора.

Местните са свикнали вече да посрещат хора на изкуството, да домакинстват на арт изяви.  Кметът на Шишковци Климент Терзийски посрещна  студентите повече от радушно.

„Ние ще им покажем това, което е вдъхновило Майстора да остане близо 30 години в нашето село и където и да е ходил той винаги се е завръщал тук, защото е бил пленен от обичта и уважението на хората към него, от прекрасната природа, тишината от всичко, което е било необходимо, за да направи своите прекрасни картини. Аз вярвам, че все някой от вас ще стигне върха. Много ми се иска да стигне върха на Майстора.“

Оказа се, че само един от моделите на Майстора, 82-годишна жена, е още жива. В събота я очакват да пристигне от София в Шишковци. Тя ще участва в пленера.

„Боянка, 82 години. Последната от живите модели на Майстора. Повече живи нямаме.“

Кметът Климент Терзийски издаде творческите си планове - ще пише за Майстора и Моделите на Майстора.

„Сега като минат изборите ще седна да напиша спомените за моделите на майстора. Това, което са казали и са говорили пред мен, записките които съм направил на тях ще бъдат публикувани като спомени за Майстора.“

Директорът на галерията в Кюстендил „Владимир Димитров Майстора“ - скулпторът доц. Валентин Господинов, е преподавател в Националната художествена академия и е художествен ръководител на пленера.

„Има представител от катедра „Изкуствознание“, което е много хубаво, защото това са хора, които текстово ще облекат това, което се случва“.

Кюстендилското читалище „Асклепион“ за втора година прави литературен десант в Шишковци. Подготвя се поетична вечер на брега на Струма.

„Тази година инициативата прераства в Национален литературен фестивал. Идеята е колкото може повече творци от Кюстендил, независимо къде се намират да се ангажират в това събитие и за напред“, обясни Виолета Атанасова, председател на читалището, поетеса и журналист.

„Фестивалът ще бъде открит с премиера на книгата „Тъй рече Виктор“ на Маргарита Петкова. Много е интересно участието на Ана Цанкова, която е лауреат тази година на  конкурса „Южна пролет“ и още няколко имена на млади автори. Особен щрих  в атмосферата на литературния празник ще внесе дует Ксана, Клавдия Китанова и Антон Яначков“, добави тя.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45