В България държавните институции, но и частните телекоми работят, за да може 5G да стане факт. До края на годината трите големи телекома в страната имат готовност да направят първите тестове за това как ще работи 5G. Телекомите очакват, че през 2020 година ще се появят първите места, на които ще функционира 5G мрежата. Мрежите от пето поколение са бъдещият гръбнак на цифровата икономика, посочват експертите. Милиарди устройства ще бъдат свързани по между си и ще обменят информация - в енергетиката, транспорта, финансите, здравеопазването.
Жанет Захариева - съветник на борда на директорите на един от трите телекома посочва, че 5G ще реши проблема с пренаселването на градовете.
„Вие живеете в някое отдалечено населено място. При необходимост може благодарение на тези мрежи да се посъветвате със специалист, който няма как да намерите в това населено място. Детето ви може да присъства на виртуални уроци, за да се подготвя и да кандидатства в училище или университет, който му харесва без да живее в големия град.“
Умните градове дават възможност за по-качествен живот и правилно насочване на средствата от общините за градските услуги например. Свързаността на устройствата, обаче дава възможност за пренасяне на чувствителна за потребителите информация и съществува риск от шпионаж и кражба на данни. Затова до края на юни всяка държава членка на Европейския съюз трябва да извърши национална оценка на риска за инфраструктурата на 5G мрежите.
„Искаме Европа да има обща позиция, защото 5G не е по-високоскоростен интернет. 5G всички сме съгласни, че е централизиране на информация, която вече не минава през сървърите, а през мобилните оператори и там рискът и за конфиденциалността, и за недоброто използване на данните става много по-голям, включително и за шпионаж. Още повече, че в сегашния китайски закон за киберсигурност има задължение за тези фирми да докладват на правителството“, обясни еврокомисарят Мария Габриел.
5G ще дойде на еволюционен принцип, ще стъпи върху една добре изградена мрежа, посочват представителите на телекомите, които са ангажирани с инвестиции в оборудване на мрежите, подобряване на услугите и еднакво покритие за всеки потребител.
„За да имаме добро 4G, ние сме подготвили, проектирали и инвестираме в нашата инфраструктура, така че 5G да дойде като естествена еволюция, а не като нещо, което трябва да разрушим всичко, което сме направили досега и да построим отново“, посочва Владислав Димитров - технически директор в телекомуникационна компания.
Освобождаването на честотите, които в момента се използват за сигурността и отбраната, понижаване на цените за ползването на честотите и строителните разрешителни са трите най-големи проблема пред телекомите обобщава Жанет Захариева.
„Към този момент, на този етап за нас съществено важно е цената на спектъра, който ще вземем, така че да развиваме 5G мрежите, да допълваме като качество настоящите и да отговаряме на засиления трафик, е изключително важно. Там ние имаме предложение към държавата, които сме обосновали извън това, че има сравнителни характеристики, които показват, че понастоящем спектърът принципно е скъп в сравнение с други държави, но ние показваме в цифри и как намаляването на цената на спектъра ще отключи инвестиции именно в 5G мрежи и в услуги.“
Повече може да чуете в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..