Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жанет Захариева: 5G мрежата ще реши проблема с пренаселването на градовете

Снимка: dnevnik.bg

В България държавните институции, но и частните телекоми работят, за да може 5G да стане факт. До края на годината трите големи телекома в страната имат готовност да направят първите тестове за това как ще работи 5G. Телекомите очакват, че през 2020 година ще се появят първите места, на които ще функционира 5G мрежата. Мрежите от пето поколение са бъдещият гръбнак на цифровата икономика, посочват експертите. Милиарди устройства ще бъдат свързани по между си и ще обменят информация - в енергетиката, транспорта, финансите, здравеопазването.

Жанет Захариева - съветник на борда на директорите на един от трите телекома посочва, че 5G ще реши проблема с пренаселването на градовете.

„Вие живеете в някое отдалечено населено място. При необходимост може благодарение на тези мрежи да се посъветвате със специалист, който няма как да намерите в това населено място. Детето ви може да присъства на виртуални уроци, за да се подготвя и да кандидатства в училище или университет, който му харесва без да живее в големия град.“

Умните градове дават възможност за по-качествен живот и правилно насочване на средствата от общините за градските услуги например. Свързаността на устройствата, обаче дава възможност за пренасяне на чувствителна за потребителите информация и съществува риск от шпионаж и кражба на данни. Затова до края на юни всяка държава членка на Европейския съюз трябва да извърши национална оценка на риска за инфраструктурата на 5G мрежите.

„Искаме Европа да има обща позиция, защото 5G не е по-високоскоростен интернет. 5G всички сме съгласни, че е централизиране на информация, която вече не минава през сървърите, а през мобилните оператори и там рискът и за конфиденциалността, и за недоброто използване на данните става много по-голям, включително и за шпионаж. Още повече, че в сегашния китайски закон за киберсигурност има задължение за тези фирми да докладват на правителството“, обясни еврокомисарят Мария Габриел.

5G ще дойде на еволюционен принцип, ще стъпи върху една добре изградена мрежа, посочват представителите на телекомите, които са ангажирани с инвестиции в оборудване на мрежите, подобряване на услугите и еднакво покритие за всеки потребител.

„За да имаме добро 4G, ние сме подготвили, проектирали и инвестираме в нашата инфраструктура, така че 5G да дойде като естествена еволюция, а не като нещо, което трябва да разрушим всичко, което сме направили досега и да построим отново“, посочва Владислав Димитров - технически директор в телекомуникационна компания.

Освобождаването на честотите, които в момента се използват за сигурността и отбраната, понижаване на цените за ползването на честотите и строителните разрешителни са трите най-големи проблема пред телекомите обобщава Жанет Захариева.

„Към този момент, на този етап за нас съществено важно е цената на спектъра, който ще вземем, така че да развиваме 5G  мрежите, да допълваме като качество настоящите и да отговаряме на засиления трафик, е изключително важно. Там ние имаме предложение към държавата, които сме обосновали извън това, че има сравнителни характеристики, които показват, че понастоящем спектърът принципно е скъп в сравнение с други държави, но ние показваме в цифри и как намаляването на цената на спектъра ще отключи инвестиции именно в 5G мрежи и в услуги.“

Повече може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04