Трупата на Националния ни балет отбеляза 60-годишния юбилей на премиер солиста Ясен Вълчанов в две вечери с балета „Дамата с Камелиите”, където публиката имаше възможност да си припомни изкуството на един от най-значимите български балетисти от златното поколение в ролята на граф Жирей. Според него няма големи или малки роли, нивото и качеството на артиста си проличават във всяка една от тях. Освен това е хубаво да изградиш по любопитен и неочакван начин някоя нецентрална роля, тъй като така става по-ясно, че в творбата всички роли са вълнуващи и имат своето значение за цялостното внушение. Освен това от висотата на своя опит той вижда в балета едно изкуство на лекотата и безтегловността. На сцената танцьорът не просто се движи, той се намира в състояние, в което границите на обичайното са преодолени в името на емоционалния и духовен импулс. Защото дълбокият принцип на класическия балет е безтегловността, създаването на усещането, че всички на сцената хвърчат, нямат тежест...
Ясен Вълчанов е не просто рядък артист, удивително надарен танцьор и великолепен интерпретатор, той преди всичко е изключителна личност. Чисто човешката му скромност и мекота, висока интелигентност и деликатна чувствителност създават особена атмосфера около него. Творческото му дълголетие удивява и е колкото предизвикателство от страна на волята към тялото, толкова и израз на неповторим дар и характер. Защото сцената откроява личността в човека, на нея се уедряват качества, характера и мисълта му, които прозират сякаш по-видими.
Ясен Вълчанов завършва Академичното хореографско училище “А. Я. Ваганова” в Санкт Петербург при педагога О. Соколов. От 1977 танцува в Балетната трупа на Националната опера и балет; става неин художествен ръководител през 1993-1995 и през 1998-2000, педагог-репетитор /от 1993/. Гост-премиер в Монте Карло балет, оперите в Бордо, Палермо, Загреб, Будапеща и Скопие, Нафсика балет, Хореодрам Елиник Атина, Очи балет - Осака, Томой балет - Токио, Балето дел Сюд Италия и др. Носител е на бронзов медал, младша възраст (1976) и на златен в старшата (1983) от Международния балетен конкурс във Варна; има Голямата награда от Първия национален балетен конкурс "Анастас Петров" (1982); Златна лира (1986) и Кристална лира (2000) на Съюза на музикалните и танцови дейци; Почетна грамота на Министерството на културата на България (1999) и Плакет за принос към съвременното изкуство от страна на Министерството на културата (2009).
С педагогическа работа Ясен Вълчанов започва да се занимава още през 1984-85 година - преподава в Хореографското училище в София. От 1993 е педагог-репетитор в Софийската опера и балет, преподава в НАТФИЗ и НБУ, а от 2001 - педагог в „Арабеск". Ръководи и майсторски класове по балетно изкуство. Член е на жури за балетните конкурси в Осака, Варна, Париж, Атина, Констанца – Румъния и Добрич - "Анастас Петров". Работи с едни от най-значителните имена в хореографията: Юрий Григорович, Дмитрий Брянцев, Пиер Лакот, Жозеф Лазини, Серж Лифар, Алберто Алонсо, Лорка Масине, Ференц Барбай, Антол Фодор, Асен Гаврилов, Петър Луканов, Маргарита Арнаудова, Донвена Пандурски, Хикмет Мехмедов, Боряна Сечанова, Бисер Деянов.
Репертоарът му съдържа над 100 роли в най-различни балетни стилове - Принц Дезире /“Спящата красавица”/, Принцът Лешникотрошач, Дроселмайер / “Лешникотрошачката”/, Зигфрид, Приятел, Шут /”Лебедово езеро”/, Базил /”Дон Кихот”/, Алберт, Ханс /”Жизел”/, Джеймс /”Силфида”/, Джон, Йоргос, Зорба /”Зорба Гъркът”/, Караиван и Лазар /”Козият рог”/, Ескамилио /”Кармен”/, Блудният син от едноименната творба на Баланчин, Фавнът от „Следобеда на един фавн” и др.
В звуковия файл чуйте още за юбилейните спектакли.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..