Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адреналин за любителите на екстремния туризъм в каньона на река Черни Лом

Скални маршрути край русенското село Пепелина - по стъпките на монаси отшелници

Пътят на исихастите ни връща 600 години назад

7
Снимка: Ася Пенчева

В каньона на река Черни Лом, който вие своите меандри сред стръмни скали и плодородни поля, се намира най-малкото село в Русенска област. Там няма обхват на нито един от мобилните оператори, няма градски шум, няма дори хора за избирателна секция. Там големият властелин е природата. Най-малкото село всъщност е голямо начало за няколко туристически маршрута - познати и непознати.

Има три легенди за името на село Пепелина. Едната е романтична, другата - прагматична, а третата - малко страшна. Според красивия разказ имало девойка Пепелина, която била изумително красива и за да не бъде открадната от турците по време на османското владичество, баща й я затворил в квадратната дупка, високо в скалите, но я намерили, а тя скочила от отвесната скала. Втората се свързва с пепелта, която вдигали въглищата, добивани за ковачите в съседното село Червен. Третата, малко ужасяваща, но пък достоверна легенда, е, че в района има много змии пепелянки, които дали името на селото. 

Във всеки от разказите сигурно има истина, но това, което днес можем да видим и преживеем в Пепелина, е невероятното съчетание от спорт и история. В това ни убеждават Сашо Попов и Михаил Михов от туристическо дружество "Приста". Четири пътеки са подходящи за широкоспектърен туризъм - от най-обикновения - ходене с раничка през всеки от сезоните до екстремен, през скалите, обезопасен с въжета и съоръжения, казват те. 

Един от маршрутите е концентриран в богат скален комплекс със стъпала в различни посоки. "Докато работехме, виждахме постоянно интересни посоки, пещери, стъпала, които отиват към други скални църкви и монашески килии."

Миналата неделя бе премиерата на маршрута Пътят на исихастите. В продължение на няколко месеца доброволци разчистваха скалите и обезопасяваха района, за да могат туристите да усетят адреналина от изкачването на отвесните скали и да се върнат във времето отпреди 600 години. Маршрутът е осеян с доста стъпала, запомнили стъпките на монасите отшелници. 

"Ние ще се пренесем в тяхната епоха, ще минем по техните стъпки. Скалната църква, както се шегува човекът от музея,  с който я разчиствахме, каза: подът е пометен отново след 600 години. Лъснахме пода, да се види всичко. Горе има интересни скални надписи, които не са публикувани, олтари се откриха, разни ниши. Предстои тепърва обектът да бъде проучен от археолозите и тъй да се каже - оповестен."

При разчистването на скални масиви, които били покрити с трева и храсти, били открити фрагменти от керамика, характерна за Второто българско царство, пояснява Евгени Георгиев от Историческия музей в Русе.

Тази пътека не е за любители, които случайно попадат в Пепелина. Всички, които биха искали да я преминат, трябва да потърсят Русенското туристическо дружество и да бъдат подготвени с екипировка и инструктаж.

По Пътя на исихастите ни води кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09