Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адреналин за любителите на екстремния туризъм в каньона на река Черни Лом

Скални маршрути край русенското село Пепелина - по стъпките на монаси отшелници

Пътят на исихастите ни връща 600 години назад

7
Снимка: Ася Пенчева

В каньона на река Черни Лом, който вие своите меандри сред стръмни скали и плодородни поля, се намира най-малкото село в Русенска област. Там няма обхват на нито един от мобилните оператори, няма градски шум, няма дори хора за избирателна секция. Там големият властелин е природата. Най-малкото село всъщност е голямо начало за няколко туристически маршрута - познати и непознати.

Има три легенди за името на село Пепелина. Едната е романтична, другата - прагматична, а третата - малко страшна. Според красивия разказ имало девойка Пепелина, която била изумително красива и за да не бъде открадната от турците по време на османското владичество, баща й я затворил в квадратната дупка, високо в скалите, но я намерили, а тя скочила от отвесната скала. Втората се свързва с пепелта, която вдигали въглищата, добивани за ковачите в съседното село Червен. Третата, малко ужасяваща, но пък достоверна легенда, е, че в района има много змии пепелянки, които дали името на селото. 

Във всеки от разказите сигурно има истина, но това, което днес можем да видим и преживеем в Пепелина, е невероятното съчетание от спорт и история. В това ни убеждават Сашо Попов и Михаил Михов от туристическо дружество "Приста". Четири пътеки са подходящи за широкоспектърен туризъм - от най-обикновения - ходене с раничка през всеки от сезоните до екстремен, през скалите, обезопасен с въжета и съоръжения, казват те. 

Един от маршрутите е концентриран в богат скален комплекс със стъпала в различни посоки. "Докато работехме, виждахме постоянно интересни посоки, пещери, стъпала, които отиват към други скални църкви и монашески килии."

Миналата неделя бе премиерата на маршрута Пътят на исихастите. В продължение на няколко месеца доброволци разчистваха скалите и обезопасяваха района, за да могат туристите да усетят адреналина от изкачването на отвесните скали и да се върнат във времето отпреди 600 години. Маршрутът е осеян с доста стъпала, запомнили стъпките на монасите отшелници. 

"Ние ще се пренесем в тяхната епоха, ще минем по техните стъпки. Скалната църква, както се шегува човекът от музея,  с който я разчиствахме, каза: подът е пометен отново след 600 години. Лъснахме пода, да се види всичко. Горе има интересни скални надписи, които не са публикувани, олтари се откриха, разни ниши. Предстои тепърва обектът да бъде проучен от археолозите и тъй да се каже - оповестен."

При разчистването на скални масиви, които били покрити с трева и храсти, били открити фрагменти от керамика, характерна за Второто българско царство, пояснява Евгени Георгиев от Историческия музей в Русе.

Тази пътека не е за любители, които случайно попадат в Пепелина. Всички, които биха искали да я преминат, трябва да потърсят Русенското туристическо дружество и да бъдат подготвени с екипировка и инструктаж.

По Пътя на исихастите ни води кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57