Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Ценков: Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото

Икономистът описва ситуации и истории от цял свят - от Джакарта до Дъблин

Николай Ценков
Снимка: Радостина Билярска

Николай Ценков е икономист и писател. Събрал е 12 разказа в книгата си "Човекът, който продаде морето". Завършил е право, защитил е дисертация в областта на социалната философия.

Сюжетите в книгата е открил по местата, които е посетил лично или служебно - Джакарта, Крит, Сицилия, Виена, Дъблин. Тези места на контрасти са го впечатлили с "граничните ситуации, в които попадат малки хора, как те могат да правят големи морални подвизи". Затова по думите му книгата е за гранични ситуации, за хора, които се променят, когато се налага да избират. 

"Представете си как един новопостриган плах монах в манастира в Превели в Крит през 1941 хваща пушката и тръгва да спасява закъсали британски войници, които са били под бомбардировките на нацистка Германия или как един хлебар от Коньовица, тогавашната, ще му хрумне да крие евреи в студената фурна, за да ги спаси от преследване. Или как един пияница в Дъблин може да сътвори чудо с една книга, която дори не е чел - Деймс Джойс, като я подари на една старица, която ги продава тези книги, без да ги е чела. Или един пощальон в Катания 35 години да носи любовни писма в момичето, в което се е влюбил, докато тя не се предаде, докато накрая не я пречупи", разказа Николай Ценков в предаването "Преди всички".

"Аз съм, вие сте, ние всички сме хората, които продават морето. Кога? Когато бягаме от свободата си, когато не взимаме решения, тогава продаваме морето", отбеляза авторът по повод заглавието на сборника с разкази. Отнело му доста време, докато събере пъзела от отделните истории, както казва с "драски и шарки".

"Звучи малко нереално, малко магично. Наистина сюжетите се развиват на ръба на границата между действителното и измисленото, но винаги има елемент на правдивост", подчерта Николай Ценков. 

Живеем във време, в което е много по-достъпно да влезеш в нова, непозната среда, смята той. "И вече имаме тези очи, с които да можем да влезем в тези истории. Преди двайсетина като че ли бяхме хора, прекалено много загледани в обувките си. Наведени хора. Фактът, че благосъстоянието нарасна, че границите се отвориха, станахме мобилни хора. Въпрос на интелигентност от наша страна е да се научим да се променяме с промените."

"През ноември вече във Виена е студено и духа страшен вятър. Също така през ноември се провежда и Виенски икономически форум и понеже аз бях делегат избях от виенски икономически форум, за да отида в едно кафе и да започна да пиша този разказ. Студът натрапливо присъстваше в него", сподели за една от творбите си Ценков, който вижда Виена като "спрян като в кадър град".

"Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото. Прибираш се вкъщи и започваш втора работа" - разказа за процеса си на писане Николай Ценков. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10