Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството на туризма ще провежда процедурите по концесиониране на плажовете

Любомир Попйорданов: Местният бизнес трябва да бъде по-ангажиран с концесиите

Снимка: БГНЕС

Комисията по регионално развитие и благоустройство в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за концесиите. Текстовете предвиждат процедурите по концесии да се провеждат от Министерството на туризма по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, а не както беше досега - чрез общия Закон за концесиите.

В мотивите на законопроекта министърът на туризма Николина Ангелкова посочи, че нов закон за концесиите се налага заради промени в евродиректива, която се прилага при т. нар. трансгранични концесии на стойност над 5,5 милиона евро и според която изискванията за отдаване на плажовете на концесия са същите като за обекти от националната сигурност, например летищата. С новия закон ще се облекчи процедурата.

Имаме Закон за концесиите, който отговаря на директивата за концесиите на ЕС, която съвсем не изключва като концедент Министерството на туризма, заяви в предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Любомир Попйорданов, който беше дългогодишен председател на Асоциацията за алтернативен туризъм. 

"С тази процедура се търси едно доста избързващо решение за някои процедури или кандидати за концесии, което няма да бъде нито много прозрачно, нито ще премине през всичките изисквания на Закона за концесиите в момента, които трябва да гарантират обществения интерес", изрази опасенията си Попйорданов..

Държавата не управлява добре плажовете като публичен ресурс

"Виждаме в мотивите, на едно място се казва, че целта е държавата да има приходи, да повишава, подобрява приходите, да печели. Ние сме съгласни, че трябва да се печели, но не може да искаме от всичко и постоянно да се печели и да искаме един публичен ресурс, който са плажовете (и много други места са публичен ресурс), и в него да остава основното нещо печеленето. Трябва да бъде доброто управление", подчерта Любомир Попйорданов, според когото "държавата е неспособна да управлява добре и постоянно ни вкарва в сценарий на променяне на всички закони, които касаят плажовете и концесията на природни богатства, свързани с туризма".

"Трябва да разгледаме от двете страни нещата. От едната страна държавата има една собственост, която трябва да я стопанисва в обществен интерес, от друга страна тя очаква да се появи икономически оператор, който също да печели, т. е. имаме от двете страни едно очакване за печелене. Колко може да бъде печеливша и всъщност къде  е интересът на държавата? Ако разгледаме концесиите, които действат, очевидно има доста големи плажове, които са със сериозни като обем приходи за 20 години. Примерно в Слънчев бряг имаме очакване за 253 милиона лева очаквани приходи за 20 години концесия. Същевременно изискванията към операторите по отношение на тяхното възнаграждение и по отношение на инвестициите са повече от никакви", коментира Попйорданов.

Той обърна внимание върху несъответствието между минималните изисквания към операторите и дългия 15-20-годишен хоризонт на концесиите.  

"Имаме закони и правилното е да започнем да си спазваме законите. Да се установят едни действително равносилни, еднакви за всички проценти от приходите от дейността на всеки плаж, а не да имаме за едни 1%,  а за други 13% от приходите, тоест имаме много интересни концесионни плащания."

Изискванията към концесионерите трябва да бъдат еднакви, а местният бизнес да участва в много по-голяма степен в тези процеси, за да се чувства и ангажиран с тези концесии, смята Любомир Попйорданов.

Какви са позициите до момента - отглас от дискусията в ресорната комисия

"Нито един морски плаж в момента не попада в обхвата на директивата. Поради тази причина за нас е изключително важно, а и от гледна точка на потенциалните желаещи да бъдат стопани на морския плаж, да се създадат условия, които да бъдат ясни, прости и да съответстват на обекта за концесия. В сегашния му вид Законът за концесиите е изключително тежък и общият ред е изключително тежък по отношение на тези обекти. Те са приравнени с концесиите за летища, пристанища и т.н., които изискват много по-специфични и тежки условия с оглед техния стратегически характер и гарантиране на защита на държавния интерес", посочи преди ден министърът на туризма Николина Ангелкова.

Заместник-председателят на на комисията по регионална политика Александър Ненков смята, че с облекчаването на процедурите за отдаване на плажовете на концесия ще намалеят пустеещите плажове.

"Много плажове - 39,  ако не ме лъже паметта, има вероятност, ще се забави тяхното отдаване на концесия и е нецелесъобразно, нито е в полза на държвата, нито е в полза на потребителите да има толкова много плажове, които да останат пустеещи, защото все пак някой трябва да ги поддържа и това е допълнителен ресурс."

Депутатът от БСП Дора Янкова е на мнение, че с предложените промени в закона се връща старото положение, при което концесии се отдават по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

"Всъщност ние не променяме Закона за концесиите, ние правим връщане на едно старо положение - променяме Закона за устройство на Черноморското крайбрежие."

Различните позиции чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка?  В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата отново..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58