Комисията по регионално развитие и благоустройство в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за концесиите. Текстовете предвиждат процедурите по концесии да се провеждат от Министерството на туризма по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, а не както беше досега - чрез общия Закон за концесиите.
В мотивите на законопроекта министърът на туризма Николина Ангелкова посочи, че нов закон за концесиите се налага заради промени в евродиректива, която се прилага при т. нар. трансгранични концесии на стойност над 5,5 милиона евро и според която изискванията за отдаване на плажовете на концесия са същите като за обекти от националната сигурност, например летищата. С новия закон ще се облекчи процедурата.
Имаме Закон за концесиите, който отговаря на директивата за концесиите на ЕС, която съвсем не изключва като концедент Министерството на туризма, заяви в предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Любомир Попйорданов, който беше дългогодишен председател на Асоциацията за алтернативен туризъм.
"С тази процедура се търси едно доста избързващо решение за някои процедури или кандидати за концесии, което няма да бъде нито много прозрачно, нито ще премине през всичките изисквания на Закона за концесиите в момента, които трябва да гарантират обществения интерес", изрази опасенията си Попйорданов..
Държавата не управлява добре плажовете като публичен ресурс
"Виждаме в мотивите, на едно място се казва, че целта е държавата да има приходи, да повишава, подобрява приходите, да печели. Ние сме съгласни, че трябва да се печели, но не може да искаме от всичко и постоянно да се печели и да искаме един публичен ресурс, който са плажовете (и много други места са публичен ресурс), и в него да остава основното нещо печеленето. Трябва да бъде доброто управление", подчерта Любомир Попйорданов, според когото "държавата е неспособна да управлява добре и постоянно ни вкарва в сценарий на променяне на всички закони, които касаят плажовете и концесията на природни богатства, свързани с туризма".
"Трябва да разгледаме от двете страни нещата. От едната страна държавата има една собственост, която трябва да я стопанисва в обществен интерес, от друга страна тя очаква да се появи икономически оператор, който също да печели, т. е. имаме от двете страни едно очакване за печелене. Колко може да бъде печеливша и всъщност къде е интересът на държавата? Ако разгледаме концесиите, които действат, очевидно има доста големи плажове, които са със сериозни като обем приходи за 20 години. Примерно в Слънчев бряг имаме очакване за 253 милиона лева очаквани приходи за 20 години концесия. Същевременно изискванията към операторите по отношение на тяхното възнаграждение и по отношение на инвестициите са повече от никакви", коментира Попйорданов.
Той обърна внимание върху несъответствието между минималните изисквания към операторите и дългия 15-20-годишен хоризонт на концесиите.
"Имаме закони и правилното е да започнем да си спазваме законите. Да се установят едни действително равносилни, еднакви за всички проценти от приходите от дейността на всеки плаж, а не да имаме за едни 1%, а за други 13% от приходите, тоест имаме много интересни концесионни плащания."
Изискванията към концесионерите трябва да бъдат еднакви, а местният бизнес да участва в много по-голяма степен в тези процеси, за да се чувства и ангажиран с тези концесии, смята Любомир Попйорданов.
Какви са позициите до момента - отглас от дискусията в ресорната комисия
"Нито един морски плаж в момента не попада в обхвата на директивата. Поради тази причина за нас е изключително важно, а и от гледна точка на потенциалните желаещи да бъдат стопани на морския плаж, да се създадат условия, които да бъдат ясни, прости и да съответстват на обекта за концесия. В сегашния му вид Законът за концесиите е изключително тежък и общият ред е изключително тежък по отношение на тези обекти. Те са приравнени с концесиите за летища, пристанища и т.н., които изискват много по-специфични и тежки условия с оглед техния стратегически характер и гарантиране на защита на държавния интерес", посочи преди ден министърът на туризма Николина Ангелкова.
Заместник-председателят на на комисията по регионална политика Александър Ненков смята, че с облекчаването на процедурите за отдаване на плажовете на концесия ще намалеят пустеещите плажове.
"Много плажове - 39, ако не ме лъже паметта, има вероятност, ще се забави тяхното отдаване на концесия и е нецелесъобразно, нито е в полза на държвата, нито е в полза на потребителите да има толкова много плажове, които да останат пустеещи, защото все пак някой трябва да ги поддържа и това е допълнителен ресурс."
Депутатът от БСП Дора Янкова е на мнение, че с предложените промени в закона се връща старото положение, при което концесии се отдават по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
"Всъщност ние не променяме Закона за концесиите, ние правим връщане на едно старо положение - променяме Закона за устройство на Черноморското крайбрежие."
Различните позиции чуйте в звуковите файлове.От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..