Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

| Репортаж
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна. Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг. Първоначалният вариант на сделка с Щатите за редки минерали на стойност 500 милиарда долара се предоговаря с надежда да се подпише в идните дни.

Междувременно Зеленски се осъмни, че Тръмп може да приключи войната до края на седмицата. В края ѝ американски и руски представители ще обсъждат "дразнителите" в двустранните отношения, а още днес Евросъюзът и Великобритания готвят нови санкции срещу Русия.

Трите години война са години на разочарования, но и мечти.

През 2023 г. някогашният републикански губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер подкрепи украинците в клип на "Калуш Оркестра" - групата, спечелила "Евровизия" и симпатиите на света година по-рано. Момчетата от "Калуш" са сред украинските творци, обиколили родината и света с призив за съпричастност и пари от щедри хора. Но вместо щедра вечер, украинците получиха стресиращо утро.

От редиците на републиканците се завърна не Терминатора, който - между другото - гласува за демократите на последните президентски избори, а предприемачът милиардер.

"Зеленски е може би най-великият търговец сред политиците, живели някога. Всеки път, когато идва в страната ни, си тръгва с 60 милиарда долара". Само преди месеци Доналд Тръмп призна украинския си колега на любимия бизнес терен. Последните обвинения към Зеленски, че е диктатор без козове за преговори и ненужен в такива, омаловажават не просто човека, а усилията на народа му да отбранява и същевременно възстановява страната си.

"Украйна просто беше заличена. Вижте какво се случва в градовете. В някои градове не е останала и една сграда. Те изглеждат буквално като Газа", каза Тръмп.

И ако в Газа Тръмп сметна, че може отново да се вживее в ролята на строител, то в Украйна поиска стратегически полезни изкопаеми на стойност 500 милиарда долара в замяна на вече предоставената американска помощ.

Защо са важни материали като лития например, който дори не попада в списъка на 17-те редкоземни елемента? В песента на "Нирвана" – заради употребата му за лекарства при биполярно разстройство и депресия. В сделката на Тръмп – заради противопоставянето му с Китай. Украинските залежи могат да са далеч по-важни геоикономически цели за Щатите от войната в Европа или отношенията с Русия, останала и без Навални, и без Пригожин. Коментарът на Владимир Путин:

"Разбрахме се да възобновим нормалната работа на дипломатическите представителства. Постоянното гонене на дипломати от Вашингтон и Москва не води до нищо добро. Ако нещата продължат така, само чистачите ще работят в тези сгради. Разбира се, трябва да ценим тяхната работа, но не за това са създадени дипломатическите мисии".

На Путин и Тръмп, които се ласкаят взаимно отпреди Рияд, не им трябват нито чистачи, нито дипломати. Трябват им хора, които смятат бързо и добре, защото: Украйна е първенец на Стария континент по запаси от титан (необходим за самолети и кораби); добива една трета от европейския литий (използван за батерии); 20% от глобалните запаси на графит и е петият по големина световен производител на галий, който се ползва в чиповете и светодиодите. Украйна осигурява 90% от доставките на неон за американските производители на полупроводници.

Но запасите от прословутите редкоземни метали не се разработват и реалната им стойност е неизвестна. Голяма част от тях или не са проучени, или са близо до фронтовата линия. Който и да контролира тази индустрия, ще вложи сериозна инвестиция и ще я избие едва след години, докато Китай вече контролира 60% от световните запаси на редкоземни метали и 90% от капацитета за обработката им по данни на Международната агенция по енергетика.

"Само не казвайте на мама, че отивам в Бахмут", пее руски войник насред руините, изпълнявайки на китара своята версия на песента "Не казвайте на мама, че съм в Чечения".

Русия може да се съгласи замразените ѝ европейски активи за 300 милиарда долара да се насочат към възстановяването на Украйна, но само ако една трета от парите отидат за окупираните от армията ѝ земи. "Ройтерс" се позова на трима източници, но официална информация няма. Без отговор е и въпросът кои компании ще спечелят договорите за следвоенно възстановяване на Украйна. По оценка на Световната банка става дума за 486 милиарда долара.

Украинският държавен глава оспори несправедливи мирни условия и неизгодна сделка както с американците, така и с руснаците, ако и идеята – полезни изкопаеми срещу сигурност, да е на самия Зеленски. "Украйна не е за продан", заяви той, сякаш не са минали години от вечерното му шоу "Квартал 95", в което – още преди президентските избори през 2019-а, говореше с намигване към Порошенко, политически опонент и тогава, и сега.

"Вярвам, че фабрика можеш да продадеш, но родното си място – НИКОГА!", каза Зеленски.

По отношение на войната Европа е на твърде много скорости. Обобщение на ситуацията прозвуча от българския парламент при обсъждането на декларация за неучастие на наши войници в Украйна. Тома Биков от ГЕРБ:

"Едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън. Нищо съществено няма в тази декларация. Врата в полето, няма поле даже, защото никой не ни е поканил за нищо, така че имаме врата".

Равносметката за три години: десетки хиляди убити, над 50 хиляди хора с ампутирани крайници, милиони бежанци, около една пета от украинската територия под руски контрол, все по-сериозно междупартийно противопоставяне във военно време, усещане за международен рекет и тежка умора у хората, превърнали смъртта и разрушенията в ежедневие и дори навик.

Сякаш забравихме ужаса на първите дни, когато цивилни като бесарабския българин Анатолий от Терновка се сражаваха в доброволните отряди за териториална отбрана.

Забравихме за многодетните родители като художника Андрей, потърсил в България убежище от бомбите над родния Харков.

"Не само приятелите в Русия не се свързаха с мен, не го направиха и роднините ми там. За една година не ме попитаха дори веднъж какво се случва с мен и трите ми деца. Сестра ми мълчи, съпругът ѝ също. Имам много роднини в Русия".

Забравихме Яна, която събужда пътниците в най-опасния влак от Киев до Краматорск, който отвежда украинските войници на изток и много по-рядко ги връща при семействата им.

Забравихме украинката, която още на 25 февруари преди три години се изправи сама срещу въоръжени руснаци на улицата. Убеждаваха я да си тръгне, но тя не отстъпи:

"Какви сте вие? Окупатори, фашисти? Какво правите на земята ни с всичките тези оръжия? Вземете тези семена и ги приберете в джобовете си, поне да поникнат слънчогледи, когато всички легнете долу".

Забравихме човешката и екокатастрофа след Нова Каховка, гласовете под земята на "Азовстал", Мариупол, Буча, Ирпин, народните песни в киевското метро, атаките над детски болници, страха от нов "Чернобил".

"Който не пада, не става", се пее в най-новото парче на електронната група Пробас Харди и едни от най-известните украински хип-хопъри TNMK ("Танок на майдани Конго"). Песента е с призив украинците да останат заедно и да се борят докрай за НЕЯ.

Дали тази помощ е достатъчна за изморените мъже и жени на фронта срещу чужда армия, отбелязала както военен напредък в последната година и половина, така и успехи в ударите над украинската инфраструктура и енергийни обекти?

Чу се и тезата, че примирие на Москва може и да не е нужно, ако изтощи Украйна докрай и завземе останалите ѝ минерални находища. Само междузвездна помощ може да окрили държава, притисната и от руската агресия, и от европейското разединение, и от американските апетити.

Сигурно е едно: неправда отвъд реализма на бойното поле и неоимпериалистически сметки без украинците може да вдигне и уморените, и сакатите на бунт срещу свои и чужди. "Майдан"-ът ще се оживи за пореден път.

През 2022 г. Банкси посети Бородянка, за да нарисува как малко момче джудист поваля мъж, напомнящ на Путин. На 24 февруари 2025-а отговорът кой е Давид и кой – Голиат, трудно може да се нарисува.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13