Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеи във Варшава използват атрактивни модели за презентация

10
Музей на Варшавското въстание
Снимка: Светослава Кузманова

Разходката ни из три от музеите на Варшава започва от музея на Варшавското въстание. По всяко време на деня той е препълнен с туристи и с полски ученици. Общото между трите музея е, че са нови и по модерен и доста атрактивен начин е разказано част от миналото на Полша. 

Разказът на Светослава Кузманова започва от музея на Варшавското въстание, който почти по всяко време на деня е препълнен и от туристи и от полски ученици. Това е един от най-атрактивните музеи в Полша. Съществува само от 15 години, но в него е събрана историята на Варшавското въстание от края на Втората световна война. Началото му е на първи август 1944-а. Това е въоръженият опит на Армия Крайова да освободи Варшава от немската окупация в края на войната. Убити са 18 хиляди войници, 25 хиляди са ранените, а четвърт милион цивилни губят живота си при масови екзекуции. 85% от Варшава е изравнена със земята. 

В този музей 63-те дни на въстание са разказани и показани с картина, звук, светлина и много разкази на малкото оцелели. В музея дори подът е автентичен - посетителите стъпват върху истински сиви павета, които са от времето, в което сградата е изпълнявала предишното си предназначение - на трамвайна електроцентрала. Колекцията е съставена от оръжия, документи, писма, лични предмети, хиляди снимки, много военни и географски карти. Цялата експозиция е разположена на три етажа на обща площ над 3 хиляди квадратни метра. Тук има видео и аудиозаписи с оцелели от нацисткия терор, а върху вградените в стените екрани вървят непрекъснато документални кадри.

Използвайки предвоенни телефонни апарати може да се прослушват спомените на петима от въстаниците. 

Тук има автентични оръжия, цивилни дрехи, военни униформи, велосипеди, часовници, печатарски машини, от които са излезли много пропагандни позиви и... удивително запазени детски играчки. Запазени са дори няколко седалки от киносалон, а филмът отсреща те пренася 70 години назад.

Тук много обичат да разказват историята на млада жена, която по времето на Варшавското въстание вижда двете си убити от нацистите деца и решава да сложи край на живота си, защото няма сили да продължи. Тя обаче е в напреднала трета бременност и в този момент усеща движенията на плода в утробата си - заради бебето решава да живее. Днес в музея като доброволец обичат да посрещат и вече прехвърлил 70-те години мъж, който разказва историята си на полските ученици. 

Друг атрактивен музей е т.нар. „Музей на Прага във Варшава“. Той промотира модерно и елитарно изкуство, а името му не бива да ви учудва, защото е кръстен на името на квартала в полската столица. Той се намира на десния бряг на река Висла, а районът е бил отделен град до 19-и век. Съвсем наблизо се намират националният стадион, най-големият пазар в полската столица, някои от най-добрите клубове и един от еврейските центрове. 

Третият музей, из който ще ви разходим днес, е музеят на плаката, който съхранява една от най-големите колекции в света. Намира се в Двореца „Виланов“ във Варшава и е дом на 70 хиляди плакати от цял свят, направени през последния век. Тази година се навършват 50 години от основаването на музея.

Полската плакатна школа е световноизвестна и повлиява на много западни проектанти и графични дизайнери, които я признават за оригинален феномен. Музеят на плаката няма постоянна експозиция заради огромната си колекция - една от най-големите в света. Кураторът Мариус Кноровски обяснява, че затова няма как да се види цялостната история на плаката в Полша, но се планира създаването на постоянна експозиция, която проследява цялата история на полския плакат. 

Чуйте репортажа в звуковия файл.
Снимките в галерията са на Светослава Кузманова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45