Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Димитър Вълчев

| обновено на 11.07.19 в 12:59
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)
Снимка: личен архив

Поводът да говорим за любимия на публиката български композитор Димитър Вълчев е 90-годишнината от неговото рождение на 3 юли 1929 г. Той посвети целия си живот и творчество на театъра, създаде оперети, мюзикъли, детски музикални пиеси, телевизионни детски сериали и музика към спектакли в театъра и телевизията, музика към игрални филми. Неговите естрадни песни са популярни и днес - кой не познава песента “Една българска роза“?!

Димитър Вълчев беше много ерудиран музикант, чаровен човек - сладкодумен и естествен, а литературната му дарба беше изключителна. Автобиографичната му книга “Другата струна“ се чете на един дъх - толкова интересно е написана, на красив български език и с великолепно чувство за хумор. Може да се каже, че Вълчев беше всестранно надарена личност.

Роден в Асеновград, в семейство на лекар, от 6-годишен живее в Смолян. Израства сред вълшебната красота на Родопите и там се запознава с музиката - от грамофонните плочи на баща си. Още тогава започва да пише и стихове. След завършването на Музикалната академия от 1954 г. Димитър Вълчев работи като диригент в Народния театър за селото, а след това 30 години е музикален ръководител на Сатиричния театър - отначало е пианист, после и помощник-диригент, а след това поема цялата музикантска работа в театъра, включително да композира музика за редица спектакли като “Големанов“, “Ревизор“ и др. 

Още като студент Димитър Вълчев създава първата си оперета - “Пролет“, която е изпълнена от негови състуденти, сред които Видин Даскалов и Лиляна Кисьова. Следващата оперета е „Време за любов“, която, благодарение на същите тези Видин Даскалов и Лиляна Кисьова е прослушана от ръководството на Държавния музикален театър и поставена на 6 септември 1959 г. с голям успех. И днес дуетите на комичната двойка Станка и Пешо често се изпълняват на концертната естрада. Не бих могла да изброя творбите на Димитър Вълчев написани за театъра, киното  и телевизията, специално създадените за детската публика, естрадните песни - те са много и само показват големия мелодичен талант на Вълчев, неговата любов към театъра. Да се надяваме, че някои от тези творби отново ще бъдат поставени и ще ни припомнят на публиката за този даровит музикант.

Димитър Вълчев напусна този свят на 28 септември 1995 г. За страстта си да пише, за първите си крачки като музикант той разказва в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Инициатива за връщане в България" организира изложба "Градът през твоите очи"

"Инициатива за връщане в България" организира и зложбата "Градът през твоите очи". В реализирането на събитието се включват и от "Колектива". То има за цел да вдъхнови хората да видят красотата и потенциала на градовете си. Анна – Мария Андреева разказа пред БНР, че мисията на "Инициатива за връщане в България" е да улесни процеса по завръщане на..

публикувано на 06.08.24 в 14:25

"Джаз до морето" в Езерец, където природа и музика се сливат в едно

За шеста поредна година тази събота - 10.08,  в село Езерец ще се проведе традиционният фестивал на джаз музиката, известен под името "Джезерец" . Музикалното събитие се организира от  пианистката Павлета Проданова , чието вдъхновение е съчетанието на прекрасна музика и уникална дива природа по Северното Черноморие. "Джаз до морето" ще..

публикувано на 06.08.24 в 14:10
Пламен Тотев

Пламен Тотев: Древните митове стоят в основата на световната литература

"Митове за сътворението" е новата книга на Пламен Тотев . Художник на илюстрациите е Николай Пашалийски. Произведението описва старогръцките богове Зевс, Имир и Один, разказва за сътворението на света и човека според Библията, за египетските богове Ра, Озирис и Изида, за индийските Брахма, Вишну и Шива.  Книгата включва още..

публикувано на 06.08.24 в 11:07

12-о издание на Биенале на малките форми в Плевен

В Плевен подготвят 12-о издание на Биеналето на малките форми. Жури одобри за участие 229 автори. От тази седмица започна приемането на одобрените за участие творби. Комисия по селекцията в състав: председател Богомил Живков (скулптура), и членове: Никола Енев (живопис) и Стефан Гаджовски (графика), разгледа постъпилите копия и одобри за..

публикувано на 06.08.24 в 10:49

Спомен за старите гайдари и учители в НУФИ "Широка лъка''

Предаването "Пътувай с "Хоризонт" ни връща към спомена за старите гайдари и магията на тяхното изкуство. Дафо Трендафилов, Михал Калфов, Манол Ташков са изпълнители от Гела, които поставят начало на гайдарското надсвирване. Те са и първите учители в музикалното училище в Широка лъка по каба гайда, разказа Щильон Неделчев, който преподава..

публикувано на 05.08.24 в 18:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Коментар на водещата: отзвук от церемонията-спектакъл при откриването на Олимпийските игри в Париж и от първия спектакъл на музикалната поема “Рилският пустинник“ по музика на отец Кирил Попов на..

обновено на 05.08.24 в 15:47
Марина Великова

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде представена във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде представена във Варна.  За мен е предизвикателство, но и голяма радост, обясни Великова в предаването "Преди всички". "Това представяне е в рамките на празненствата по случай три години от влизането на научно-изследавателския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ във Висшето..

публикувано на 02.08.24 в 14:57