Поводът да говорим за любимия на публиката български композитор Димитър Вълчев е 90-годишнината от неговото рождение на 3 юли 1929 г. Той посвети целия си живот и творчество на театъра, създаде оперети, мюзикъли, детски музикални пиеси, телевизионни детски сериали и музика към спектакли в театъра и телевизията, музика към игрални филми. Неговите естрадни песни са популярни и днес - кой не познава песента “Една българска роза“?!
Димитър Вълчев беше много ерудиран музикант, чаровен човек - сладкодумен и естествен, а литературната му дарба беше изключителна. Автобиографичната му книга “Другата струна“ се чете на един дъх - толкова интересно е написана, на красив български език и с великолепно чувство за хумор. Може да се каже, че Вълчев беше всестранно надарена личност.
Роден в Асеновград, в семейство на лекар, от 6-годишен живее в Смолян. Израства сред вълшебната красота на Родопите и там се запознава с музиката - от грамофонните плочи на баща си. Още тогава започва да пише и стихове. След завършването на Музикалната академия от 1954 г. Димитър Вълчев работи като диригент в Народния театър за селото, а след това 30 години е музикален ръководител на Сатиричния театър - отначало е пианист, после и помощник-диригент, а след това поема цялата музикантска работа в театъра, включително да композира музика за редица спектакли като “Големанов“, “Ревизор“ и др.
Още като студент Димитър Вълчев създава първата си оперета - “Пролет“, която е изпълнена от негови състуденти, сред които Видин Даскалов и Лиляна Кисьова. Следващата оперета е „Време за любов“, която, благодарение на същите тези Видин Даскалов и Лиляна Кисьова е прослушана от ръководството на Държавния музикален театър и поставена на 6 септември 1959 г. с голям успех. И днес дуетите на комичната двойка Станка и Пешо често се изпълняват на концертната естрада. Не бих могла да изброя творбите на Димитър Вълчев написани за театъра, киното и телевизията, специално създадените за детската публика, естрадните песни - те са много и само показват големия мелодичен талант на Вълчев, неговата любов към театъра. Да се надяваме, че някои от тези творби отново ще бъдат поставени и ще ни припомнят на публиката за този даровит музикант.
Димитър Вълчев напусна този свят на 28 септември 1995 г. За страстта си да пише, за първите си крачки като музикант той разказва в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..