Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският бизнес все още чака сериозни китайски инвестиции у нас

Пленарните разговори в Пекин между българската делегация, водена от Румен Радев, и китайската с колегата му Си Цзинпин начело, при неотдавнашната визита на българския президент в Китай.
Снимка: БТА

Репортаж на Мира Стефанова за „Събота 150“ на програма „Хоризонт“

В годината, в която отбелязват 70 години от установяването на дипломатическите си връзки, България и Китай издигнаха отношенията си на ниво стратегическо партньорство. Как това ще се отрази на китайските инвестиции в България?

В светлината на забавящия се глобален икономически растеж, трябва да съживим духа на сътрудничеството, тъй като сме пътници в една лодка, казва китайският премиер Ли Къцян. Има ли обаче място за България в инвестиционната лодка на Китай? На този етап цифрите показват, че сме по-скоро зад борда. Защото за последните 10 години китайските инвестиции у нас са едва 105 милиона евро на фона на милиардите, вложени в проекти в държави от Югоизточна Европа, включително в съседни страни като Гърция и Сърбия.

Страната ни остава непозната територия върху инвестиционната карта на втората икономика в света, но се надява ситуацията да се промени. България разчита на геостратегическото си положение - на фона на стратегията на китайския президент Си Цзинпин за „Новия път на коприната“, който трябва да осигури бърз и евтин достъп на китайските стоки до пазарите на Запад срещу инвестиции в инфраструктурни проекти. Освен това, преди седмица България и Китай издигнаха отношенията си на ниво стратегическо партньорство, а китайският президент Си Цзинпин призова:

„Ние трябва да използваме тази голяма възможност в променящата се икономическа ситуация, да развиваме нашето партньорство и да дадем нов стимул за развитието на отношенията ни“.

Това минава през осъществяването на няколко проекта. Страната ни настоява за пряка въздушна линия София-Пекин. Ключ към стимулиране на финансовите потоци е китайска банка да открие офис в България. София иска у нас да бъде изграден и българо-китайски център за научни изследвания и иновации. 

Вярва ли бизнесът в политически призиви? Въпреки рекордния брой срещи последната година и близо 30 икономически форума само у нас, сериозни китайски инвестиции в България все още няма, признава председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Макар и оптимист, че в момента най-голямата китайска банка, която е и трета в световен мащаб, проучва възможностите да открие офис у нас, той посочи: 

„Мисля, че стигна информацията за възможностите, които България предлага като място за инвестиции до най-важните институции в Китай, които вземат решенията, до най-големите фирми в държавния сектор, които са започнали доста плахо да разглеждат България като място за търговия и инвестиции. Интерес има, те разглеждат и въпроса за чисто китайска индустриална зона“

„Биоземеделие, култура, туризъм и съответно – вината“ - това са областите, в които Ли Я Джюн, вижда възможности за общи българо-китайски проекти. Свързан е със страната ни повече от 30 години. Завършил е българска филология в Софийския университет „Свети Климент Орхидски“. От осем години има бизнес с България. В момента е търговски представител на източната китайска провинция Хъбей, с население 75 милиона души и брутен вътрешен продукт от 500 млрд. долара за миналата година. Компанията на Ли Я Джюн търгува с България, откъдето внася стоки за над един милион долара годишно. През 2011 година започнал с внос на българско вино. Постепенно фирмата му разширила гамата от продукти: 

„При вас е хубаво и евтино, а в Китай не става така хубаво и евтино“.

Ли смята, че условията за бизнес с България са добри. В Китай страната ни е позната с постиженията си във футбола и художествената гимнастика. Известна е с киселото мляко, розовото масло и с козметичните си продукти, но за милиардния китайски пазар - България има нужда от повече реклама: 

„Повече информация за вас, тук хората не ви знаем много“

Добрите контакти са едно от условията, за да има китайски инвестиции в България, смята Тиан Шиуонг, която работи в Пекин в Министерството на търговията:

„Първо, ние нямаме директен полет (между двете страни). И после – трябва да има по-хубави проекти. Сега много хора проучват българския пазар и чакат по-добри проекти

Китайски компании искат да инвестират в строителството, в търговски центрове и в производство на текстил, обяснява Ли“

„Има интерес към България, защото е евтино“

Въпреки, че китайският бизнес иска да вложи парите си, България остава далеч от положителния резултат. Според Ли Я Джюн една от причините за това е страхът на китайския бизнес от промяна в държавната политика у нас.

На противоположно мнение е Тиан Шиуонг. Липсата на китайски инвестиции в България няма нищо общо със страха на държавните компании, че нямат гаранции за вложенията си у нас. 

Причината да няма големи китайски инвестиции у нас, според Цветан Симеонов:

„Липсата на добра администрация, електронно правителство, разбира се. И другата – дефектите в правосъдната система“

Има ли място за България в лодката на китайските инвеститори, питам търговския представител на провинция Хъбей и представителката на Министерството на търговията в Пекин: 

„Не може да няма, зависи от държавната политика“, каза Ли.

„Мисля, че има, ние сме партньори, винаги сме добри и близки приятели и винаги сме заедно“, посочи Тиан Шиуонг

Въпреки че както гласи една китайска мъдрост, „Когато пресичаш реката, трябва да опипваш със стъпала камъните по дъното“. А тази мъдрост важи и за влагането на китайски пари при добри приятели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57