Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детска археологическа школа в Сандански мотивира търсачи на старини

7
Снимка: http://blagoevgrad-news.com

Деца от Сандански участват в лятната археологическа школа "Търсачи на старини". Инициативата се провежда за втора поредна година в рамките на лятната ваканция на децата.
   

„Показваме им какво е археология, как археолозите избират местата, които да проучват, как определят възрастта на находките, как възстановяват миналото и бита на хората, които са живели в древността“, разказа Антония Кочева от Археологическия музей в Сандански в предаването „Рано в неделя“.

„От друга страна ги водим на терен, така че те да правят това, което правят археолозите, за да могат да го разберат по-добре, както и ги караме да правят документация - да описват всичко онова, което откриват, в дневници. Тази година ги учим и как да идентифицират културно-исторически находки“, описа ежедневието на децата археолози Антония Кочева.

Посещавайки археологическия обект, децата съдействат за съвсем лекото и финото зачистване на някои структури. Керамиката като основен източник на информация за археолозите е и най-често срещания от децата образ на миналото по време на заниманията.  

Тазгодишното археологическо лято за малките търсачи на съкровища започнало с експедиция до Мелник, наречена „Забравената столица“. „Още в автобуса всеки от участниците в школата получи средновековна карта на Мелник, посетиха доста емблематични средновековни обекти от тази забравена столица“, уточни Кочева.

Освен че се запознават с историята на града, децата се учат да се ориентират по карта и да работят с компас. „Учим ги да вървят и да наблюдават земята, дали намират някаква по-стара керамика, дали това може да се регистрира като техен бъдещ археологически обект…“

В Историческия музей на Мелник децата са рисували керамични чинии по образци от местната школа.

„Това, което ние искаме да направим, е да създадем в тези деца една културна нужда да познават миналото си, да посещават такива обекти, да започнат сами да търсят и издирват информация и да четат. Оттам нататък тези деца ще имат свои деца, които ще ги научат на същото“, мотивира инициативата Антония Кочева, според която вместо да се оплакваме от младото поколение, можем „да седнем и да работим с малките“.  

Още за идеята децата да се докоснат до миналото слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17