Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска археологическа школа в Сандански мотивира търсачи на старини

7
Снимка: http://blagoevgrad-news.com

Деца от Сандански участват в лятната археологическа школа "Търсачи на старини". Инициативата се провежда за втора поредна година в рамките на лятната ваканция на децата.
   

„Показваме им какво е археология, как археолозите избират местата, които да проучват, как определят възрастта на находките, как възстановяват миналото и бита на хората, които са живели в древността“, разказа Антония Кочева от Археологическия музей в Сандански в предаването „Рано в неделя“.

„От друга страна ги водим на терен, така че те да правят това, което правят археолозите, за да могат да го разберат по-добре, както и ги караме да правят документация - да описват всичко онова, което откриват, в дневници. Тази година ги учим и как да идентифицират културно-исторически находки“, описа ежедневието на децата археолози Антония Кочева.

Посещавайки археологическия обект, децата съдействат за съвсем лекото и финото зачистване на някои структури. Керамиката като основен източник на информация за археолозите е и най-често срещания от децата образ на миналото по време на заниманията.  

Тазгодишното археологическо лято за малките търсачи на съкровища започнало с експедиция до Мелник, наречена „Забравената столица“. „Още в автобуса всеки от участниците в школата получи средновековна карта на Мелник, посетиха доста емблематични средновековни обекти от тази забравена столица“, уточни Кочева.

Освен че се запознават с историята на града, децата се учат да се ориентират по карта и да работят с компас. „Учим ги да вървят и да наблюдават земята, дали намират някаква по-стара керамика, дали това може да се регистрира като техен бъдещ археологически обект…“

В Историческия музей на Мелник децата са рисували керамични чинии по образци от местната школа.

„Това, което ние искаме да направим, е да създадем в тези деца една културна нужда да познават миналото си, да посещават такива обекти, да започнат сами да търсят и издирват информация и да четат. Оттам нататък тези деца ще имат свои деца, които ще ги научат на същото“, мотивира инициативата Антония Кочева, според която вместо да се оплакваме от младото поколение, можем „да седнем и да работим с малките“.  

Още за идеята децата да се докоснат до миналото слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57