Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да създаваш предмети от царевични листа

Предметите, изплетени от царевична шума, могат да се ползват десетилетия

Предмети, изплетени от листа на царевица
Снимка: Здравка Маслянкова

Плетенето с царевична шума не е занаят или изкуство, което се учи по интернет. За рогозката и щорите не е проблем, защото е равна плетка, но не е същото, когато се майстори ваза или делва например. Трябва някой да ти хване ръката, да ти покаже как да завъртиш ликото, как да го пъхнеш, кога и как да направrш наметка и кога свивка, но най-важното е душата и сърцето да те водят, споделя за изкуството си с царевична шума великотърновката Бистра Николова, която е икономист по професия.

„15 години се занимавам с плетене на царевична шума. В нашия район, Търновския край, се казва шушлоп. /.../ Възрастни жени ми показаха една плетка и после сама, импровизирам и научих няколко плетки. Плетях плоски рогозки, кръгли за маса, за земя, за столове, а после започнах да плета и обемни вази, панерчета, бонбониери, чанти, украшения", сподели тя пред "Хоризонт".

"Технологията е: първо се обира царевицата, избират се най-хубавите листа, изсушават се, а когато трябва да се започне работа, се потапят в гореща вода, за да стане еластичен материалът и да може да се изплита по-добре. Накъсват се по-широки или по-тесни ласенца, в зависимост каква ще бъде плетката", въвлича в тайните на хобито си Бистра Николова.

Бистра Николова плете предмети от листа на царевица

Работи се основно с пръсти, което не означава, че ако си майстор в дантелите и якичките на една кукичка, си готов да замениш преждата с беленица, пояснява майсторката на царевични съдове. Като всяко ръчно изработено нещо и плетенето на кутии за бижута и вази с царевична шума е трудоемко и бавно занимание. Важно е да има мерак, тогава работата спори, убедена е Бистра.

В цялата работа най-трудно се оказва набавянето на царевичната шума. Царевица вече отглеждат само кооперациите или арендаторите. Защото днес брането на царевица не е от времето на бабите и след като се събере реколтата, пускат вършачката и всичко се смила още на място за силаж.

„Все още се намират и възрастни хора, които обработват земята, но е на залязване ръчната обработка на царевица", допълва Бистра Николова.

Не е нужна някаква специална обработка или поддръжка на изделията от царевична шума, смята тя. "Те са дълготрайни. Могат да изтраят 40, 50, 100 години, може и повече, защото са ми показвали преди от много отдавна рогозки, които са запазени."

"Тези жени, които участваме в сдружение „Седянка“, се стремим да обучаваме младите, които имат желание, за да могат да се запазят традициите, обичаите и да се предават на поколенията“, разказва още Бистра Николова.
   
Днешните жени нямат време и спокойствие, коментира възрастната майсторка от Велико Търново и дава за пример, че кана от шушлопа с височина към 40 сантиметра се изплита най-малко за два дена, но се изисква плетене от сутрин до вечер. 

Повече за изкуството от царевични листа можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17